KVIFF 2023: Na jaké filmy se můžete těšit v Karlových Varech

foto: Kviff / se souhlasem Mezinárodního filmového festivalu v Kalových Varech

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech opět chystá velká překvapení. Chybět nebudou světové premiéry, zahraniční hosté či soutěžní sekce. My vám přinášíme přehled toho, na co se během 30. června až 8. července můžete těšit.

Program a seznam filmů 

Neuvěřitelných 200 filmů se promítne během filmového festivalu v Karlových Varech. Zahajovacím snímkem bude Královnin gambit, ve kterém hlavní roli ztvárnila švédská herečka a držitelka Oscara Alicia Vikander. Ta tento film osobně uvede. Očekávaný film Druhá šance ve Varech představí herec Ewan McGregor. Oba herci si také osobně z rukou Jiřího Bartošky převezmou cenu prezidenta festivalu. 

Herečka Daniela Kolářová též obdrží zvláštní cenu za celoživotní přínos. K této příležitosti bude uvedený legendární film Kulový blesk. Na letošním ročníku nebude chybět ani další velká filmová hvězda. Tou je držitel Oscara Russell Crowe, který si převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Na jeho počest se promítne snímek Petera Weira Master a Commander: Odvrácená strana světa.

Hlavní soutěž a Soutěž Proxima i nesoutěžní filmy

hlavní soutěži je 11 snímků z nichž jsou dva české. Soutěž Proxima má snímků 12. Chybět nebude i sekce nesoutěžní, kde se promítne například 11 filmů k poctě režiséra Jasuze Masumuri. Těšit se můžete i na kolekci 9 íránských filmů a v sekci Zvláštní uvedení se představí sci-fi Bod obnovy.

Hlavní soutěž

  • Blažiny lekce, režie: Stephan Komandarev (Bulharsko, Německo)
  • Citlivý člověk, režie: Tomáš Klein (Česká republika, Slovenská republika)
  • Fremont, režie: Babak Jalali (USA)
  • Holky jsou v pohodě, režie: Itsaso Arana (Španělsko)
  • Hypnóza, režie: Ernst De Geer (Švédsko, Norsko, Francie)
  • Prázdné sítě, režie: Behrooz Karamizade (Německo, Írán)
  • Red rooms, režie: Pascal Plante (Kanada)
  • Svatý občan, režie: Tinatin Kajrishvili (Gruzie, Francie, Bulharsko)
  • Tanec na okraji sopky, režie: Cyril Aris (Německo, Libanon)
  • Úsvit, režie: Matěj Chlupáček (Česká republika, Slovenská republika)
  • Vítr vane, kam chce, režie: Marco Righi (Itálie)

Soutěž Proxima

  • Arsenie. Báječný život po životě, režie: Alexandru Solomon (Rumunsko, Lucembursko)
  • Auricanturiho zpěv, režie: Camila Rodríguez Triana (Kolumbie, Argentina)
  • Brutální vedro, režie: Albert Hospodářský (Česká republika, Slovenská republika)
  • God Bye, režie: Thomas Imbach (Švýcarsko)
  • Guras, režie: Saurav Rai (Indie, Nepál)
  • Imago, režie: Olga Chajdas (Polsko, Nizozemsko, Česká republika)
  • Odtrženy, režie: Emilie Brisavoine (Francie)
  • Početí, režie: Ji-young Yoo (Jižní Korea)
  • Temná hmota, režie: Karim Lakzadeh (Írán)
  • V záběru, režie: Naqqash Khalid (Velká Británie)
  • Zárodek, larva, motýl, režie: Kyros Papavassiliou (Kypr, Řecko)
  • Ztracené děti, režie: Michèle Jacob (Belgie)

Nesoutěžní sekce

Dlouholetou tradicí nesoutěžního programu je sekce Horizonty, v níž se i letos skví více než pět desítek filmů, které spolu s kolegy považujeme za nejzajímavější kinematografická zastavení mezi loňskými Benátkami a letošním Cannes. K nejvyhledávanějším budou dozajista patřit vítězové zásadních festivalů jako Byt č. 10-01(Sundance), Na lodi Adamant (Berlinale) nebo Anatomie pádu (Cannes). Nouzi o zájem nečekáme ani u nových opusů respektovaných mistrů a mistryň, jako jsou Aki Kaurismäki, Wim Wenders, Alice Rohrwacher, Jessica Hausner, Nuri Bilge Ceylan, Marco Bellocchio, Jafar Panahi, Ira Sachs nebo Hirokazu Koreeda.

S péčí vášnivých cinefilů si hýčkáme „klasickou“ sekci Návraty k pramenům. Sto let existence studia Disney si připomeneme jedinečnou projekcí jejich vůbec prvního celovečerního animovaného filmu Sněhurka a sedm trpaslíků (1937). Vedle nově zrestaurovaných pokladů jako Pohrdání (1963) Jeana-Luca Godarda, Maminka a děvka (1973) Jeana Eustache či Ukradené shledání(1988) estonské režisérské ikony Leidy Laius nabídneme exkluzivní kolekci dokumentárních portrétů legend, jako je „kapitán Kirk“ William Shatner (Říkej mi Bille), geniální herecký hurikán a Marcus Aurelius z Gladiátora (Duch Richarda Harrise), renomovaný mistr zvuku (Inža – zvukový mistr Ivo Špalj) a pohříchu nedoceněná osobnost slovenského filmu Eduard Grečner.

Jednadevadesátiletý režisér v Karlových Varech osobně uvede nejen svůj nejslavnější snímek Drak se vrací (1967), ale i světovou premiéru dokumentu Pravda je to nejdůležitější, jehož je protagonistou. Nestor československého filmu v něm s entuziasmem líčí svou první návštěvu filmového festivalu v roce 1948, který se tehdy konal nejen v Karlových Varech, ale i v Mariánských Lázních. Po pětasedmdesáti letech tedy přijede zpět do místa, kde se díky magickému setkání s filmem definitivě rozhodl pro kariéru režiséra.

Populární promítání

Strhující vzorek filmové historie se i letos probojoval mezi mimořádně populární Půlnoční filmy. Letos uplyne už půlstoletí od dosud neobjasněného skonu nezaměnitelného mistra kung-fu Bruce Leeho, jehož Cesta draka (1972) je vpravdě autorským filmem – „Malý drak“ jej produkoval, napsal, režíroval a samozřejmě ztvárnil hlavní roli. Držet krok s ním bude vedle jiných i Brandon Cronenberg, v jehož hororové komorní sci-fi Infinity Pool si s gustem zahrál Alexander Skarsgård.

A kolega Martin Horyna dodává: „Stálicí programu je i sekce Imagina, která poskytuje prostor radikálním vizím filmového jazyka. Její letošní výběr čítá i čtyři světové a dvě mezinárodní premiéry, které najdeme po boku těch nejosobitějších narativních experimentů uplynulé festivalové sezony včetně tajemně klidného snímku TuBelgičana Base Devose, který na Berlinale zvítězil v soutěži Encounters.“

Kam si na film zajít

Snímky se budou promítat celkem ve 12 kinosálech. Nejvíce se jich nachází v hotelu Thermal, celkem šest. Naleznete zde ten největší sál, který pojme 1146 diváků, a zároveň i ten nejmenší pro 63 diváků.

Hotel ThermalDalší kina
Velký sál (1146 sedadel)Kino Drahomíra (123 sedadel)
Malý sál (247 sedadel)Kino Čas (218 sedadel)
Kongresový sál (264 sedadel)Karlovarské městské divadlo (296 sedadel)
Kinosál A (70 sedadel)Divadlo Husovka (96 sedadel)
Kinosál B (70 sedadel)Pupp (416 sedadel)
Kinosál C (63 sedadel)Lázně III (198 sedadel)

zdroj: Kviff.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související