Tip na výlet: Výprava za paprsky jihotyrolského slunce

IDM Südtirol/Manuel Ferrigato

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit na podzimní prodloužený víkend plný dobrodružství uprostřed krásné přírody, skvělých zážitků i výborného jídla, jeden zaručený tip na výlet pro vás máme. Jihotyrolské Dolomity jsou k tomu jako stvořené.

Většina Čechů sem míří za skvělým lyžováním. Ale v Jižním Tyrolsku je nádherně i teď během babího léta a na podzim. Pokud vám v našich končinách chybí slunce, můžete za ním vyrazit právě na sever Itálie, kde svítí až 300 dnů v roce. A když už se do hor za sluncem vypravíte, zkuste si túru naplánovat tak, abyste tu zažili jeho východ nebo západ. Když se totiž sluneční paprsky brzy ráno či navečer opřou do zdejších do růžova zbarvených hor, vytváří neskutečně nádherné obrazy. Čím výš v kopcích, tím krásnější… Přespat kvůli tomu můžete i na některé z místních horských chat a zážitek z výletu bude jen povýšen.

foto: IDM Südtirol/Manuel Kottersteger, Seiser Alm Marketing/Helmut Rier, Dolorama/Thomas Monsorno, Dolomites Val Gardena, IDM Südtirol/Manuel Kottersteger, IDM Südtirol/Manuel Ferrigato, IDM Südtirol/Thomas Monsorno

Výšlap plný krásných výhledů

Vyrážíme z parkoviště Daunëi ve Val Gardeně/Grödenu směrem na Steviu. Dobře upravená a značená stezka vede zpočátku lesem, později stoupá serpentinami a otevírá výhledy na Selvu Val Gardena, Sassolungo a Passo Sella. Ale to už jdeme vzhůru po kamenech k vrcholům Ciru a stěně Val de Chedul, kde už v dálce vidíme nejvyšší bod naší túry. Šplháme k chatě Stevia, kde si dopřejeme zasloužené občerstvení. Zpátky dolů se vracíme po stezce číslo 17 podél Montijely (2644 m) kolem údolního jezera až do Forcella della Piza. Dále pak pokračujeme přes chatu Juac dolů k parkovišti. Tak tenhle výlet stál opravdu za to.

Trasa podle slunce

Zážitkem může být i pětihodinový výšlap na Brogles hut ve Val Gardeně/Grödenu, který začíná z parkoviště u lanovky Seceda. Nebo výlet od chaty Auronzo na 3 Zinnen/Tre Cime. Průvodci zde dokonce optimalizují čas startu podle polohy slunce a úhlu dopadu paprsků na Tre Cime. A to proto, abyste mohli prožít tzv. modrou hodinu těsně před východem slunce. V místním ladínském jazyce se tomu říká „Le lové dl sorëdl“. Na Alta Badia turisté zase míří za další dechberoucí scenerií, kde dohlédnete až k vrcholku Gran Cir.

Stezka Oachner Höhenweg Farm Trail na Seiser Almu/Alpe di Siusi, která leží na největší a nejvyšší položené náhorní plošině v Evropě se snadno může stát i skutečným kulinářským zážitkem. Měří 11 kilometrů a zabere okolo tří hodin. Vede přes staré zemědělské usedlosti, horské restaurace, vinice i kaštanové aleje, kde se můžete kdekoli zastavit na ochutnávky místních produktů i tradiční jídla.

Kde se zrodil tramín?

A pokud milujete víno, nevynechte vinařskou stezku Weinweg Kaltern, v okolí Caldara/Kaltern a Tramin/Termena. Ano, právě tady vznikl název proslulé odrůdy tramín. Trasa má tvar osmičky, ale měří téměř dvacet kilometrů a provede vás vinicemi i farmami s poetickými jmény jako třeba Vial, Prunar, Palurisch, pocházejícími ještě z časů Římské říše. Vyznavači Pinotu ale dají asi raději přednost stezce v CastelfelderuNa Pinot Noir trailu v přírodním parku Trudner Horn poznáte historii i tradice vinné kultury v malebných vesnicích Auer, Montan, Pinzon a Neumarkt/Egna.

Během podzimu se v Jižním Tyrolsku koná nespočet akcí zaměřených na zdejší kulinářské speciality i možnosti strávit tu čas relaxem či sportem.

Naše tipy:

  • Golden 3 Dolomites, široká nabídka tipů na akce v oblasti 3 Zinnen Dolomites
  • Saus dl Altonn (Chutě podzimu) kulinářské akce od 18. 9. do 2. 10., v oblasti Alta |Badia
  • Podzimní potěšení – od 5.9. do 4. 11. v oblasti Seiser Alm
  • Divoká zvěř a lesy od 24. 9. do 8. 10, zahrnuje tematické pobyty s pozorováním lesního života, výpravami do přírody i ochutnávkami v oblasti Eggental/Val d´Ega 

Zdroj: www.seiseralm.it, www.suedtirol.info

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související