Opravdu existují potraviny, které pomáhají při hubnutí? Zdá se, že ano. Tak se pojďme podívat, které to jsou a proč.
Jak pro portál Woman&home uvedla bioložka Joan Borysenko, konzumace především rostlinné stravy a dalších vybraných potravin zrychluje náš metabolismus, chrání kardiovaskulární systém, zabraňuje obezitě i vzniku cukrovky 2. typu. Jinými slovy podle jejího názoru se jedná o ty nejlepší potraviny, které bychom měli jíst, abychom zůstali štíhlí a zdraví.
Když doporučený jídelníček prozkoumáte podrobněji, zjistíte, že jde o samé dobré věci, dokonce i čokoláda je povolena. O důvod víc to zkusit, a jíst je co nejčastěji. Na co bychom se tedy měli zaměřit?
1. OŘECHY A SEMENA
„Ořechy bychom měli jíst opravdu často. Jsou sice syté, ale velmi výživné. Většina odborníků na výživu doporučuje jíst čtvrt šálku dvakrát denně – například jako ranní a odpolední svačinu,“ vysvětluje Joan Borysenko. „Mandle, kešu ořechy, pekanové ořechy, pistácie, lískové ořechy a slunečnicová semínka se můžou jíst denně. „Zvláštní pozornost si zaslouží i para ořechy. Ty jsou výborným zdrojem selenu, který působí především jako ochrana buněk a tkání před volnými radikály a podporuje imunitu.“
2. OŘECHOVÁ MOUKA
Většina obchodů se zdravou výživou dnes nabízí různé druhy mouk a třeba na pečení moučníků je mandlová mouka úplně skvělá. Navíc je přirozeně bezlepková, což je další benefit. Báječná je například na přípravu sušenek s čokoládou. Recept je jednoduchý.
Mandlové sušenky s čokoládou
- 120 ml vlažné vody
- 180 g mandlové mouky
- 2 lžíce másla
- špetka soli
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 30 g kvalitní nastrouhané hořké čokolády
Postup:
Vše zpracujte v hladké těsto, z kterého vyválejte placku asi půl centimetru silnou. Vykrájejte kolečka, přeneste je na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 15 minut v troubě vyhřáté na 170 stupňů. Do sušenek je možné přidat i pokrájené mandle.
3. JOGURT A ZAKYSANÉ VÝROBKY
„Snažte se jíst dvě porce fermentovaných potravin denně,“ radí autorka knihy. Den můžete začít jogurtovým koktejlem nebo řeckým jogurtem smíchaným s jahodami či borůvkami. Vhodná je i kvašená zelenina či kysané zelí. Probiotické potraviny zlepšují peristaltiku, trávení i zažívání. Také prospívají imunitě.
4. JABLKA
Jablka obsahují hodně vlákniny, proto dokáží zpomalovat přírůstek váhy a jsou doporučována i při redukční dietě. Ideální množství je jedno jablko denně, nejlépe v dopoledních hodinách jako plnohodnotná svačina.
5. ČOKOLÁDA
Kakao, starodávné aztécké jídlo bohů, je plné antioxidantů, které brání tělo před volnými radikály. Fytonutrienty (látky, které pomáhají chránit rostliny před bakteriemi, houbami či hmyzem) obsažené v kakau mohou také pomoci snížit krevní tlak, bojovat proti ateroskleróze a snížit riziko mrtvice. Takže čokoládu ano, ale jen tu s nejvyšším obsahem kakaa. Ty mléčné plné cukru a tuku moc blahodárných účinků nemají.
6. BOBULOVITÉ OVOCE
Borůvky, jahody, ostružiny, brusinky, maliny…. Nejenže skvěle chutnají, ale také mají velmi málo kalorií, hodně vitaminu C, minerálů i a vysoký obsah vlákniny. Navíc nerozkolísají hladinu cukru v krvi a jsou také bohaté na antioxidační flavonoidy. Ideální svačina nebo snídaně, nejlépe ve spojení s jogurtem, vločkami nebo ořechy. Samozřejmě bez přidaného cukru.
7. KÁVA, ČAJ I VOŇAVÉ KOŘENÍ
„Tady je důvod k radosti. Káva a čaj jsou zdravé potraviny,“ tvrdí Borysenko. Káva může podle některých studií skutečně snížit riziko diabetu 2. typu, riziko rakoviny tlustého střeva a dalších onemocnění. Ještě lepší účinky má zelený čaj, mnohé studie prokázaly jeho příznivé účinky při ochraně před různými typy rakovin, zejména rakovině plic a výraznou měrou dokáže pomáhat při spalování tuků. Podle studií stačí tři šálky denně. Při hubnutí ale pijte tyto nápoje zásadně samotné, bez mléka a cukru. Přidat do nich při přípravě můžete naopak různá aromatická koření. Kardamom má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, skořice napodobuje účinky inzulínu a může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi, stejně jako badyán, který působí i močopudně, zmírňuje žaludeční potíže a například i tlumí kašel.