Botanická zahrada Praha zahájila 19. ročník přehlídky motýlí krásy, tentokrát s názvem Motýli, zaostřeno na detail. Patronkami akce se staly herečka Klára Melíšková, zpěvačka Aneta Langerová, snowboardistka Eva Samková a modelka Pavlína Němcová. Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů až do 22. května.
Z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou do skleníku Fata Morgana v Praze doputovalo na 5500 kukel, ze kterých se postupně vylíhnou skutečné motýlí unikáty. K vidění bude i jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas. Nádhernou výstavu doplní ve foyer skleníku Fata Morgana výtvarná díla Galerie hl. m. Prahy.
Prostřednictvím kanálu YouTube botanické zahrady budou moci všichni milovníci přírody on-line sledovat proces líhnutí motýlů z kukly.
„Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. Letošní 19. ročník se zaměřuje na detaily motýlího těla, návštěvníci se tak mohou dozvědět spoustu zajímavostí. Výstava potrvá šest týdnů a rozhodně je na co se těšit. Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev a velikostí. Na akci každoročně přijde několik desítek tisíc návštěvníků, nejvytíženější jsou tradičně víkendy. Zájemci tak musí počítat s čekáním před skleníkem Fata Morgana, proto je lepší plánovat návštěvu na všední den odpoledne,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
foto: Botanicka
Motýli ze všech koutů světa
Kdo obdivuje krásy přírody, určitě by měl tuto unikátní výstavu navštívit. Nebudou zde chybět ani vzácné druhy Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi a rovněž jedovatí motýli z rodu Heliconius. Na výstavě se v letošním roce představí i noční motýl – martináč Attacus atlas. S rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2 patří mezi největší motýly na světě. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle a dospělý martináč žije pouhých 5 dní.
foto: Botanicka
„Nikdy nevíme předem, jaké kukly k nám z Velké Británie doputují, takže i pro nás to bývá překvapení. Letos mě osobně velmi potěšily kukly droboučkého motýla Aeria eurimedia. Ten je blízce příbuzný s průsvitnou babočkou Methona confusa, pochází ze Střední Ameriky a letos bude nejmenším exemplářem naší výstavy. Z větších motýlů osobně asi nejvíce obdivuji motýly rodu Charaxes, kteří pocházejí z tropů a subtropů Starého světa a patří k nejrychlejším letcům. I s těmi se návštěvníci naší výstavy setkají,“ popisuje kurátorka výstavy Eva Smržová.
Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy na rok 2022
- 14. 4. – 29. 9. Kurátorská provázení
- 27.–9. 5. Muškátová burza
- 29. 5. – 2. 10. Hudební procházky
- 9.–19. 6. Bonsaje a japonské dny
- 14. 7. – 21. 8. Kypr „foto výstava“
- 12. 8. Klára má svátek
- 18. 8. Den Rulandského modrého
- 17.–18. 9. Vinobraní
- 14.–30. 10. Dýňové aranžmá
- 22.–23. 10. Dýňové hrátky
- 31. 10. Halloween
- 11. 11. Svatomartinský přípitek
- 4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí
zdroj: Botanicka.cz