Aneta Langerová zve do Troje na více jak pět tisíc motýlů

foto: Botanicka

Botanická zahrada Praha zahájila 19. ročník přehlídky motýlí krásy, tentokrát s názvem Motýli, zaostřeno na detail. Patronkami akce se staly herečka Klára Melíšková, zpěvačka Aneta Langerová, snowboardistka Eva Samková a modelka Pavlína Němcová. Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů až do 22. května.

Z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou do skleníku Fata Morgana v Praze doputovalo na 5500 kukel, ze kterých se postupně vylíhnou skutečné motýlí unikáty. K vidění bude i jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas. Nádhernou výstavu doplní ve foyer skleníku Fata Morgana výtvarná díla Galerie hl. m. Prahy.

Prostřednictvím kanálu YouTube botanické zahrady budou moci všichni milovníci přírody on-line sledovat proces líhnutí motýlů z kukly. 

Výstava motýlů patří každoročně mezi nejúspěšnější akce a láká dospělé, ale zejména děti. Letošní 19. ročník se zaměřuje na detaily motýlího těla, návštěvníci se tak mohou dozvědět spoustu zajímavostí. Výstava potrvá šest týdnů a rozhodně je na co se těšit. Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev a velikostí. Na akci každoročně přijde několik desítek tisíc návštěvníků, nejvytíženější jsou tradičně víkendy. Zájemci tak musí počítat s čekáním před skleníkem Fata Morgana, proto je lepší plánovat návštěvu na všední den odpoledne,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

foto: Botanicka

Motýli ze všech koutů světa

Kdo obdivuje krásy přírody, určitě by měl tuto unikátní výstavu navštívit. Nebudou zde chybět ani vzácné druhy Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo nebo jedovatá Atrophaneura semperi a rovněž jedovatí motýli z rodu Heliconius. Na výstavě se v letošním roce představí i noční motýl – martináč Attacus atlas. S rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2 patří mezi největší motýly na světě. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle a dospělý martináč žije pouhých 5 dní.

foto: Botanicka

„Nikdy nevíme předem, jaké kukly k nám z Velké Británie doputují, takže i pro nás to bývá překvapení. Letos mě osobně velmi potěšily kukly droboučkého motýla Aeria eurimedia. Ten je blízce příbuzný s průsvitnou babočkou Methona confusa, pochází ze Střední Ameriky a letos bude nejmenším exemplářem naší výstavy. Z větších motýlů osobně asi nejvíce obdivuji motýly rodu Charaxes, kteří pocházejí z tropů a subtropů Starého světa a patří k nejrychlejším letcům. I s těmi se návštěvníci naší výstavy setkají,“ popisuje kurátorka výstavy Eva Smržová.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy na rok 2022

 • 14. 4. – 29. 9. Kurátorská provázení
 • 27.–9. 5. Muškátová burza
 • 29. 5. – 2. 10. Hudební procházky
 • 9.–19. 6. Bonsaje a japonské dny 
 • 14. 7. – 21. 8. Kypr „foto výstava“
 • 12. 8. Klára má svátek
 • 18. 8. Den Rulandského modrého
 • 17.–18. 9. Vinobraní
 • 14.–30. 10. Dýňové aranžmá
 • 22.–23. 10. Dýňové hrátky
 • 31. 10. Halloween
 • 11. 11. Svatomartinský přípitek
 • 4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí

zdroj: Botanicka.czLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související