Dykův Šumavský otčenáš: Zatají se vám z něj dech

Hudební pocta přírodě vychází symbolicky přesně v čase slunovratu.
foto: D.Y.K.

Zpěvák Vojtěch Dyk vydal nový videoklip ke své autorské skladbě Šumavský otčenáš. Pro uvedení zvolil symbolické datum 21.12.2021 ve 20.21.

„Někdy člověk udělá píseň a vlastně ne svojí zásluhou. Šumavský otčenáš není moje píseň, je to píseň Nás všech, všichni v sobě máme přírodu, všichni v sobě máme svoji vlastní píseň. Všichni v sobě máme láskyplnej pocit sounáležitosti k bližnímu i k něčemu vyššímu, co nás lidi přesahuje. Někdy si ten pocit zaneseme bahnem informací, bahnem nepochopení nebo se prostě jen sami od sebe vzdálíme. Někdy tak daleko, že vlastní píseň ani neslyšíme. Ale ona stále zní,“ říká Vojtěch Dyk.

V den, kdy je zimní slunovrat, tedy návrat Slunce, návrat k tradici, návrat k hodnotám, symbolicky svůj klip pustil do světa. „Luna bude ten den v Raku, což by mělo způsobit, že budeme všichni vnímavější, citlivější, schopni naslouchání. Tak snad,“ věří zpěvák v porozumění svých posluchačů.

Skladbu prý Dyk nenapsal jako reakci na covidovou dobu. Naopak. Chtěl jen upozornit, že láskyplné tóny v sobě můžeme najít kdykoli a kdekoli. „Reaguju především na to, že jsme zavaleni informacemi a také hlukem,“ dodal zpěvák.

Videoklip režíroval Petr Krejčí, autor dvou mimořádných dokumentárních sérií Krajinou domova, které uvedla Česká televize a které kritika označila za první domácí projekt, kvalitou srovnatelný s podobnými typy pořadů z produkce BBC nebo National Geografic.  Scenárista a režisér Petr Krejčí spolupracoval s Vojtěchem Dykem již na svém projektu Barokní srdce Evropy. „Petr nás s mou ženou vzal na orchidejovou stráň a tam nám mezi řečí nabídl, abychom mu natočili komentář k Baroku. A my byli tak okouzlený krásou a vůní těch květin, že jsme prostě řekli ano, aniž jsme věděli, co nás čeká. Teď už to vím. Čekala nás barokní architektonická nádhera v podobě tohohle skvostnýho dokumentu,“ vzpomíná Vojtěch Dyk.


Vojtěch Dyk: Úspěšné turné k albu D.Y.K. okořenil tryskáč

foto: D.Y.K.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související