Byť na to nevypadá, koncem loňského roku se moderátor, herec a hudebník Marek Eben rozhodl odejít do hereckého důchodu. Svého rozhodnutí nelituje a má tak více času myslet na rodinu, přátele a i dobré skutky, které nenechají Marka nikterak bez povšimnutí.
Soukromí si Marek Eben drží celoživotně pod pokličkou a je to snad jediné téma, které pro něj v rozhovorech bylo vždy tabu. Jako spisovatel se však nebojí občas něco prozradit i na sebe, proto není divu, že se jeho druhý díl fejetonů s názvem „Myšlenky za volantem 2“, dostaly mezi bestsellery.
Druhý dech
Jelikož se Marek Eben stále občas živí jako moderátor, moc dobře ví, jak jsou plíce a dech v životě důležité. Stal se tak dalším ambasadorem sbírky nadačního fondu Naše plíce a předal oscilační vestu, která jedné malé pacientce pomůže dát doslova „druhý dech“. Onemocnění plic je jedním z největších zdravotních problémů ve světě a způsobuje přibližně jednu šestinu všech úmrtí.
Od válečka ke šťastnému manželovi
Herec, kterého na konci šedesátých let proslavila role legendárního Válečka v seriálu Kamarádi, oslavil v prosinci 67. narozeniny. „Hereckého“ důchodu vůbec nelituje a sám dodává, že tak bude mít více času na manželku, bývalou herečku Markétu Fišerovou. Osud byl k nim více než krutý a museli si projít nejednou velkou životní zkouškou. Jeho ženu zničehonic postihla mozková příhoda, načež ochrnula a je od té doby upoutána na invalidní vozík. Eben se o ni stará s obětavostí a velkou láskou.
U Karlových Varů, kde každoročně moderuje mezinárodní filmový festival, si nechal postavit dokonce dům s bezbariérovým přístupem. A možná právě proto se rozhodl připojit k nadačnímu fondu Naše plíce, který pomáhá těm, co to nejvíce potřebují. „Vůbec jsem nevěděl, že takové onemocnění existuje. Je to druh onemocnění, o kterém jsem netušil, že vůbec je na světě. Když se potom s Aničkou poznáte a vidíte ji, tak je to milé živé dítě jako každé dítě. Je fajn, když se dá udělat něco, co jí samozřejmě pomůže k tomu, aby mohla žít stejný život, jako žijí ostatní děti“, rozpovídal se při předávání šeku samotný moderátor a dodal k vybrané částce: „Já myslím, že to je něco, na co ten český národ může být přeci jenom pyšný. V tomto ohledu jsme docela velkorysí.“
Šance na plnohodnotný život
Díky částce 248 917 Kč může Anička plnohodnotně žít. „Určitě jsme byli rádi. Hned mi telefonovala, když se to vybralo. Bedlivě jsme to sledovali a byli jsme rádi, že se to povedlo,“ dodává tatínek nemocné holčičky. Anička minulý rok nastoupila do první třídy a od tří let bojuje s bronchiektáziemi. Vážné onemocnění by se dalo popsat jako díry na plicích. Rodiče proto potřebovali pro sedmiletou holčičku dýchací vestu, která jí pomůže vykašlávat hleny z plic. Bude tak mít daleko snadnější fungování v běžném životě. „Má trvale sníženou kapacitu plic na nějakých 75 %. Díky vestě se jí bude daleko lépe dýchat a nebude se tolik zadýchávat. Díky tomu může normálně sportovat a pohybovat se,“ vysvětluje rodina Aničky důležitost tohoto zařízení v jejím životě.
Celková částka sbírky překvapila nejen samotnou rodinu, ale i nadační fond Naše plíce, který byl založen realitní kanceláří Y&T Luxury Property a je tvořený výhradně z žen. Nadačnímu fondu Naše plíce se tato sbírka povedla, a to přesto, že jeho činnost byla poslední rok výrazně ztížena. „Nadační fond Naše plíce založený v roce 2020 zvítězil v boji za ochranu svého názvu, který vyhrál v soudním řízení proti později založené pacientské organizaci Moje plíce, z.s., a která tedy musí změnit název, aby nedocházelo k záměně. Jelikož obě zmíněné organizace působí na srovnatelném trhu a jejich účelem je pomoc a podpora lidem trpícím onemocněním plic, mohlo docházet k záměně a mylné představě veřejnosti kvůli podobnému názvu,“ vysvětluje aktuální situaci zakladatelka realitní kanceláře i zároveň nadačního fondu Elena Jakubovič.
zdroj: Moje plíce