Benátská: mainstreamový festival je zpět

Po dvouleté pauze se nejstarší festival vrací ve znamení oslav kulatých výročí československých legend.
foto: Benátská

Liberecký festival Benátská chce příští rok vsadit na hvězdy tuzemské hudby, a zároveň připomene významná jubilea největších legend československé rockové muziky. Kulatiny totiž oslaví Olympic, Petr Janda, Arakain i Paľo Habera se skupinou Team.

Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem proběhne 28. 7. – 31. 7. 2022 v Liberci v areálu Vesec. A fanoušci se rozhodně mají na co těšit. „Čtvrtek, první festivalový den, nabídne oslavu šedesátin české rockové legendy skupiny Olympic a čtyřicátin metalové kapely Arakain. Věříme, že zaznamenáme návštěvnický rekord. I proto, že Petr Janda bude v roce 2022 slavit své osmdesátiny,“ věří ředitel festivalu Pavel Mikez.

foto: Benátská

Oslavy v přátelském duchu

„S Petrem Jandou i kluky z Arakainu nás pojí mnohaleté přátelské vztahy a potkáváme se i při společném hraní na festivalech. Právě při návštěvě Petra v mojí advokátní kanceláři nás napadla myšlenka na oslavení společné stovky těchto velikánů na našem festivalu. A Jirka Urban z Arakainu s tím hned souhlasil. Bude to naprosto unikátní událost, která se již nebude nikde opakovat,“ vysvětluje spolumajitel festivalu a frontman skupiny Doctor P.P. Petr Pečený.

Pro samotného Jandu je velmi příjemné, že oslavy Olympicu proběhnou společně s Arakainem. „Tak to je trefa. To by mě ani ve snu nenapadlo. Fakt se na to upřímně těším. Arakain je naše velmi spřízněná kapela a mě o to víc těší, že když jsem ji poprvé v roce 1989 nahrával, tak jsem jim předpovídal dlouhou životnost,“ říká frontman kapely Olympic Petr Janda.

Společná 100

„Když jsme v minulém století jako mladí nadšenci začínali, říkali jsme si, že bychom chtěli aspoň zanechat stopu v paměti příznivců rockové muziky. A ke stálicím, jako je zrovna Olympic, jsme vzhlíželi s respektem. Postupem času jsme natočili na dvacet desek, z nichž takřka polovinu jsme nahráli ve studiu Propast u Petra Jandy. Během nahrávání se z nás stali dobří přátelé a kolegové. Bude nám proto velkou ctí doplnit jejich neuvěřitelnou a úctyhodnou životní číslovku tou naší, která se v příštím roce také nebezpečně zakulatí. Společně tak naše kapely dají dohromady ‚jedno století rocku‘. Budeme se moc na to těšit a věříme, že si fanoušci přijdou slavnostní večer na Benátský užít s námi“, říká frontman skupiny Arakain Jiří Urban.

foto: Benátská

A jedeme dál…

I další dny festivalu budou bohaté. V sobotu se fanoušci mohou těšit zahájení celoroční oslavy šedesátých narozenin Paľo Habery. Ten navíc se svou skupinou Team, letos oslaví také kulatiny v podobě 40 let od založení. Pro samotné fanoušky kapely to bude po několikaletém nuceném půstu skvělá příležitost, protože skupina Team vystoupí v roce 2022 maximálně na třech koncertech.

„Nesmírně si vážíme toho, že velké československé hvězdy přijaly naši nabídku a zahrnuli náš festival do oslav svých tak významných výročí. Bereme to jako ocenění naší práce i jejich respekt k našim věrným fanouškům, kteří nás v době nuceného nekonání festivalu velmi podrželi a patří jim náš největší dík,“ dodává Petr Pečený.

Na festivalu se také představí další kapely jako Škwor, Traktor, Vypsaná fixa nebo písničkář Pokáč. Další kapely budou organizátoři postupně potvrzovat a uveřejňovat.


Benátská! s Impulsem

Je nejstarším festivalem nabízejícím to nejlepší z československé rockové scény. Každoročně přiláká desetitisíce fanoušků hudby. 

Po vynucené dvouleté pauze se na Benátské! představí celá plejáda hudebních matadorů a tradičně také spousta mladých kapel.

Pro děti je připravená stage pro mladé a díky bohatému doprovodnému programu se organizátorům daří naplňovat ambici rodinného festivalu. Festival se pyšní bezkonkurenčním zázemím. Organizátoři si velmi zakládají na udržovaném prostředí a Benátská! bývá právem nazývána nejčistším festivalem. Organizátoři pamatují i na možnost kvalitního a rozmanitého stravování. Samozřejmě nechybí ani festivalová pivnice a vinárna. 

Návštěvníci ocení dostatek parkovacích ploch stejně tak jako výbornou dopravní obslužnost hromadné dopravy přímo z centra Liberce. Ze zmíněných parkovišť se návštěvníci dokonce budou moci následně dopravit do areálu populárním festivalovým vláčkem.

Všemi těmito superlativy se festival může pyšnit díky fungující spolupráci a podpoře města Liberec i vedení Libereckého kraje.

Více informací najdete zde.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související