Podzimní péče o pokojové rostliny se od té letní zásadně liší. S ubývajícím světlem potřebují méně vláhy i hnojiva. To ale není zdaleka vše.
Zatímco v létě chtějí pokojové rostliny růst, kvést a bujet, se zkracujícími se dny jim je třeba uzpůsobit zálivku i přísun živin. Mnoho rostlin, které doma běžně pěstujeme sice pochází z tropických a subtropických pásem, kde je stále stejné období, a tudíž žádný vegetační klid. Ale v našich podmínkách s ubývajícím slunečním zářením a zkracujícími se dny ho potřebují. K tomu, aby zimu zvládly v co nejlepší kondici, vyžadují především následující tři pravidla správné péče.

Pravidlo číslo jedna: NEPŘELÉVAT
Každá rostlina je na zálivku jinak náročná, ale přes zimu vždy raději nechte substrát přeschnout než ho udržovat přemokřený. Pokud si nejste jistí, platí jednoduchá zásada, jednoduše do něho sáhněte a zalévejte jen, pokud je suchý. Příliš mnoho vláhy mívá za následek žloutnutí a opadávání listů i výskyt různých škůdců. Mnoho lidí si myslí, že hojnost zálivky ovlivňuje hlavně teplota, ale to je omyl. Je to především světlo, které ji určuje a čím je ho méně, tím rostliny i méně pijí.
Pravidlo číslo dvě: MÉNĚ HNOJIT
Zatímco přes léto se doporučuje hnojit klidně každý týden, přes zimu stačí jednou za měsíc. A pokud jednou zapomenete, nic se nestane. Krátký den znamená pro pokojové rostliny méně růstu, a tudíž i méně živin. Jejich přemíra má za následek nezdravě vyhnané často tenké a světle zelené výhony, které kazí tvar rostliny. Proto vašim rostlinkám raději dopřejte klid. Z tohoto důvodu se ani nedoporučuje, pokud to není nezbytně nutné, pokojové rostliny na podzim přesazovat. Je-li to je trochu možné, nechte to na jaro.

Pravidlo číslo tři: SPRÁVNÁ VLHKOST
Zde platí jednoduché pravidlo, čím je vyšší vlhkost vzduchu v místnostech, tím vyšší teplotu snesou a naopak. Pokud patříte ke zkušenějším pěstitelům, tak už víte, že pokojové rostliny jsou poměrně přizpůsobivé a často nepotřebují extra zvýšenou péči, ale vzdušnou vlhkost mají, zejména ty listnaté jako například fíkusy či kávovníky, rády. Občasné rosení ocení zejména v suchých přetopených bytech a nepohrdnou ani vlažnou sprchou. Což je i skvělá prevence proti napadení sviluškami a puklicemi, které si v suchém a teplém prostředí lebedí.
Domácí lékárna: ceněná kráska aloe vera s hojivou silou
