Péče o pokojové rostliny na podzim: Zálivku určuje denní světlo

foto: Unsplash

Podzimní péče o pokojové rostliny se od té letní zásadně liší. S ubývajícím světlem potřebují méně vláhy i hnojiva. To ale není zdaleka vše.

Zatímco v létě chtějí pokojové rostliny růst, kvést a bujet, s úbytkem světla na podzim a v zimě jim je třeba uzpůsobit zálivku i přísun živin. Mnoho rostlin, které doma běžně pěstujeme, pochází z tropických a subtropických pásem, kde je stále teplo a tudíž žádný vegetační klid. Ale v našich podmínkách s ubývajícím slunečním zářením a zkracujícími se dny ho potřebují. K tomu, aby zimu zvládly v co nejlepší kondici, vyžadují především následující tři pravidla správné péče.

Pravidlo číslo jedna: Nepřelévat!

Každá rostlina je na zálivku jinak náročná, ale přes zimu vždy raději nechte substrát trochu sušší než vlhčí. Pokud jej budete udržovat přemokřený, připravujete tím ideální podmínky pro plísně a nejrůznější škůdce. Nejste-li si jistí, platí jednoduchá zásada, do hlíny sáhněte a zalévejte jen tehdy pokud je suchá. Příliš mnoho vláhy mívá za následek i žloutnutí a opadávání listů. Mnoho lidí si myslí, že hojnost zálivky ovlivňuje hlavně teplota, ale to je omyl. Je to především světlo, které ji určuje. A čím je ho méně, tím rostliny i méně pijí.Pravidlo číslo dvě: Méně hnojit

Zatímco přes léto se doporučuje hnojit klidně každý týden, přes zimu stačí jednou za měsíc. A pokud jednou zapomenete, nic se nestane. Krátký den znamená pro pokojové rostliny méně růstu, a tudíž i méně živin. Jejich přemíra má za následek nezdravě vyhnané často tenké a světle zelené výhony, které kazí tvar rostliny. Proto vašim rostlinkám raději dopřejte klid. Z tohoto důvodu se ani nedoporučuje, pokud to není nezbytně nutné, pokojové rostliny na podzim přesazovat. Je-li to je trochu možné, nechte to na jaro.

Pravidlo číslo tři: Správná vlhkost vzduchu

Zde platí jednoduché pravidlo, čím je vyšší vlhkost vzduchu v místnostech, tím vyšší teplotu snesou a naopak. Pokud patříte ke zkušenějším pěstitelům, tak už víte, že pokojové rostliny jsou poměrně přizpůsobivé a často nepotřebují extra zvýšenou péči, ale vzdušnou vlhkost mají, zejména ty listnaté jako například fíkusy či kávovníky, rády. Občasné rosení ocení zejména v suchých přetopených bytech a nepohrdnou ani vlažnou sprchou. Což je i skvělá prevence proti napadení sviluškami a puklicemi, které si v suchém a teplém prostředí lebedí.


Domácí lékárna: ceněná kráska aloe vera s hojivou silou

zdroj: www.countryliving.com, www.patchplants.com, www.gardenhealth.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související