Domácí posilovna. Jak zařídit tu skromnou i pro profíky?

Řešení pro každého.
Domácí posilovna
foto: archiv redakce

Toužíte po ideální postavě, ale posilovny už jsou zase zavřené, nebo se vám tam jednoduše nechce chodit? Řešení máte na dosah ruky. Tam, kde je vůle, je i cesta, jak zní stokrát ověřené horolezecké pravidlo. Takže pokud máte chuť pro sebe něco udělat, jdeme na to!

I ve velmi malém bytě můžete cvičit. Tak například na jógu vám stačí jen podložka a malý kousek místa, kam ji položit. Ale i pro náročnější posilovací cviky se najde místo. A pokud máte například místnost navíc, není co řešit, tu si můžete zařídit úplně královsky a domácí posilovna se vším všudy je na světě. Jaké vybavení zvolit? Možností je opravdu hodně.

Domácí posilovna
foto: archiv redakce

Místnost a začínáme

Ideálním místem je prostor kolem 10 až 20 m2, který se dá dobře odvětrat. Pokud však doma řešíte každé místečko, nebojte se experimentovat. I ložnice či chodba může postačit. Zapomenout byste neměli ani na kvalitní podložku, na které se před každým silovým tréninkem protáhnete, abyste zahřáli svaly a na závěr posilování musí přijít strečink znovu. Jen tak vás svaly budou poslouchat jako mají a vyhnete se úrazům i bolestem.

Domácí posilovna
Tiguar podložka WORKOUT černo-fialová, www.vybavenifitness.cz, cena 1040 Kč / foto: archiv redakce

Činky

Základním nástrojem na posilování jsou bezesporu činky. Dají se využít na lehké cviky a aerobik, nebo na libovolnou zátěž. K dispozici jsou sety, osy a kotouče, které se dokupují zvlášť. Na aerobní pohyb jsou pak skvělé závaží zvané kettlebell. Cvičením s balastními pomůckami nebo gymnastickými míči, dosáhnete správného držení těla a posílíte přitom hluboký stabilizační systém.

Domácí posilovna
Činka kettlebell vinylová skořepina, cementová náplň, www.kvwoodart.cz, cena od 100 Kč / foto: archiv redakce

Posilovací lavice

Základem posilovacího cvičení je lavice, na níž si lehnete a provádíte různé cviky. Umožňuje posilování s klasickými činkami i závažím. Důležité je si nechat poradit, jelikož existuje několik typů lavic. Na benchpressových si procvičíte hrudník nebo můžete provádět cvičení s jednoručními činkami. Šikmé lavice jsou určené k posilování břicha pomocí leh-sedů, ale i prsou nebo ramen s jednoručními činkami. Bradla pak poslouží ke cvičení rozpažování. Záleží vždy jen na vás, co je pro vás v tomto ohledu nejdůležitější. Existují samozřejmě i kombinované lavice, které v sobě spojují více možností, ale jsou zase větší a dražší.

Fitness posilovací lavice pro domácí posilovnu, Mall.cz, cena 16 656 Kč / foto: archiv firem

Multifunkční posilovací věže jsou další zajímavou možností, jak provádět několik desítek různých druhů cviků na všechny části těla. Zpravidla obsahují kladky s možností nastavení různých zátěží. Můžete na nich nalézt butterfly, tedy posilovač prsních svalů, či modlitebník pro cvičení svalů rukou.

Běhání v obýváku

Běžecký pás, www.insportline.cz, cena od 7 990 Kč

Stále populárnější je běhání, sport, který jen těžko hledá konkurenci ve zlepšování kondice, spalování tuků i posilování srdce. Pokud se vám nechce ven, zvažte investici do běžeckého pásu. Nabídka je pestrá, stačí si jen vybrat, zda preferujete pásy tiché, výkonné, ukazující čas, rychlost, uběhnutou vzdálenosti i tepovou frekvenci a spálené kalorie. A překvapivě nejsou tak cenové nedostupné, jak byste možná čekali.

Využijte svou vlastní hmotnost

Závěsný systém TRX, www.alza.cz, cena od 799 Kč

Jedním z nejnovějších způsobů efektivního posílení svalstva celého těla je v poslední době oblíbený závěsný systém TRX. Mnohoúčelové posilovací popruhy zavěsíte na strop či ke dveřím a s využitím své hmotnosti posilujete. Jsou skladné a cenově dostupné.

Boxovací pytle

Boxovací pytel, www.mmashop.eu, cena od 1250 Kč

Oblíbeným sportovním náčiním je nejen u tréninku bojových umění, ale i v posilování boxovací pytel. Zda zvolíte krátký na boxerský trénink, nebo dlouhý pro trénink kopů, je jen na vás. Ideální dárek například pro náctileté i velké kluky. Navíc boxováním do hrušky pak zdokonalíte rychlost úderů. Nezapomeňte na rukavice.

Čistý vzduch

DysonPureHot+Cool čistí, hřeje a chladí, www.dyson.cz, cena 17 790 Kč / foto: archiv firem

Čistota vzduchu v interiéru je pro zdraví nejen dětí, ale i dospělých extrémně důležitá. Chcete-li omezit riziko virových onemocnění, ale také alergií na plísně či roztoče, rozhodně potřebujete dobrou čističku vzduchu. Odstraní až 99,95 % škodlivin a alergenů ze vzduchu – nejen mechanických částeček (pyly, bakterie, spory plísní, viry, výkaly roztočů), ale také škodlivé látky, jako je formaldehyd, benzen nebo oxid uhelnatý. To je možné díky pokročilému HEPA filtru, který je unikátní svojí schopností zachytit částice od velikosti 1 mikron. V zimních měsících pak zajisté uvítáte topnou funkci. Především cvičení se vám s čistým vzduchem stane mnohem příjemnější.

Pitný režim

Především při cvičení je třeba pravidelně pít, proto je nedílnou součástí posilování pravidelný příjem vody. I když jste doma, nezapomínejte mít stále pití u sebe. Ideální je termoska o objemu min 0,5 l. Některé lahve jsou určeny výhradně pro studené nápoje, některé i na teplé.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související