Záměna dětí v Třebíči nebyl jediný problém této porodnice

K obchodům s dětmi bohužel stále dochází.
foto: archiv redakce

Ač žijeme v 21. století, stávají se věci, které by už asi nikdo nečekal. Kromě záměny dětí v třebíčské porodnici, tu před lety policie řešila i obchodování s dětmi.

Pověst třebíčské nemocnice utrpěla v roce 2006 kvůli záměně dívek, ke které došlo ve zdejší porodnici. Příběh dvou rodin, které několik měsíců vychovávaly cizí dítě, byl nejen událostí roku, která otřásla doslova celým Českem, ale stal se i námětem pro nový seriál České televize Kukačky, který se vysílá od začátku ledna. Přestože se od skutečné události televizní příběh v mnohém liší, na sledovanost to rozhodně nemá vliv.

foto: archiv redakce

V třebíčské nemocnici se ovšem tři roky před záměnou stala i další vážná událost. Policie tehdy obvinila její dva zaměstnance z podílu na obchodování s dětmi. Prvním byl tehdejší primář porodnice, druhým jeho kolega rentgenolog. Oba lékaři se bránili tím, že jde jen o nedorozumění. A náhodu, že žena, u které policisté našli 150 000 korun, rodila zrovna u nich. Peníze měla dostat od zprostředkovatelky celého obchodu.

foto: archiv redakce

Tato tehdy šestačtyřicetiletá paní Šárka H. přes inzerát sháněla těhotné ženy a snažila se jim nabídnout prodej jejich dětí. Policie později potvrdila, že sehnala dvě, ale není vyloučeno, že případů bylo mnohem víc. Jedna z nich byla právě devětadvacetiletá matka, která měla zájem prodat svého syna, jelikož doma vychovávala již pět dětí. A rozhodla se porodit právě v třebíčské porodnici. Po odchodu z nemocnice ji i s penězi za dítě policie zatkla.

Státní zastupitelství nakonec stíhání obou lékařů po ročním vyšetřování pro nedostatek důkazů zastavilo. Obžalovány byly všechny tři ženy – hlavní organizátorka obchodů a obě matky, které k prodeji svých dětí daly svolení. Novorozený chlapeček skončil v kojeneckém ústavu.

foto: archiv redakce

Mnohé obchody s dětmi zůstávají zřejmě neodhaleny

Ke kolika takovým tomto případům ročně dochází, nikdo neví. Mnoho z nich zůstane neodhaleno, protože existuje téměř legální způsob, jak může žena nechtěné dítě prodat, aniž by vzniklo podezření. Stačí, když prohlásí zájemce o koupi dítěte za biologického otce a ten si ho pak může de facto přímo z porodnice odvézt. Těmto obchodům bohužel nahrává i fakt, že na adoptované dítě se v Česku stále dlouho čeká. Přesto, že mnoho novorozenců stále končí v kojeneckých ústavech.


Seriál Kukačky
foto: ČT

Seriál Kukačky vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Když se dozvědí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení ale není dobré. Záměna dětí na malém městě se dotkne nejen obou rodin, ale i ostatních obyvatel. Vzhledem k tomu, že k záměně došlo v místní nemocnici, zasáhne osudová událost do života mnoha dalších. Jak to všechno dopadne, můžete sledovat ve 13. dílech, každý pátek od 20 hodin na ČT1.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související