Grilovaná zelenina: lahodná lehká večeře nebo příloha

Lahůdka, s kterou ohromíte každého hosta i své chuťové buňky
foto: archiv redakce

Věčná otázka, co vařit, může být ihned zažehnána, pokud si vzpomenete, že máte doma nějakou tzv. zimní zeleninu. Vykouzlíte z ní pekáč plný vůní až se budou i sousedi oblizovat.

Zima je období, kdy bychom, alespoň podle čínské medicíny neměli jíst čerstvou rozuměj studenou zeleninu a saláty z ním připravené. Místo toho bychom se měli zaměřit na co nejčastější konzumování teplé zeleniny, pečené, vařené nebo grilované. Mnoho lidí to dělá zcela intuitivně, zkrátka přišli na to, že jim je po takovém jídle lépe a příjemněji. Úprava by měla být co nejkratší, aby zbytečně dlouhým vařením zelenina neztrácela vitaminy a minerály. Následující recept to splňuje na jedničku. Grilovaná zelenina je úplně jednoduché jídlo, které nevyžaduje téměř žádné kuchařské umění a přitom chutná skvěle.

Potřebujete:

  • 1 kg zeleniny dle výběru: mrkev, dýně, cuketa, lilek, květák, brokolice, papriky
  • 1 červenáou cibuli
  • 2 paličky česneku
  • hrubozrnnou sůl
  • olivový olej
  • čerstvé nebo sušené bylinky dle chuti a dostupnosti: rozmarýn, tymián, oregano, saturejku, šalvěj, čerstvá hladkolistá petržel

Postup:

Zeleninu očistěte a nakrájejte na větší kusy, cibuli na proužky. Celé paličky česneku jen rozkrojte na půl a vložte řeznou stranou dolů. Zeleninu nasypte do pekáčku, pokapejte dostatečným množstvím olivového oleje, osolte, posypte bylinkami a vložte do rozpálené trouby asi na 180 stupňů jen na horní gril zhruba na 10–15 minut zapéct. Nenechávejte déle, zelenina by měla zůstat trochu křupavá. Na závěr můžete ještě trochu pokapat olejem a posypat hrstí pokrájené petrželky.

Grilovaná zelenina chutná samotná, s čerstvou bagetou, brambory nebo jako příloha k masu. Největší delikatesa je pečený česnek. Ten úpravou zesládne a když si ho namažete na pečivo, pokapané olejem… Mňam!


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související