Jak vypadat mladší? Jen s krémem po padesátce nevystačíte, říká dermatolog

foto: Unsplash

S přibývajícím věkem začíná, především kvůli úbytku kolagenu, pokožka viditelně stárnout. Zlom nastává často po menopauze, kdy i vzhledem k nižší hladině estrogenu pleť ztrácí na hydrataci a elasticitě. Dá se tomu nějak zabránit? Dermatolog vám prozradí, jak na to.

Péče o pokožku před třicátých rokem je především z pohledu vzniku vrásek a stárnutí investicí do budoucnosti. Protože po čtyřicátém roce se na pleti začínají výrazněji objevovat nejen genetické predispozice, ale i všechny vaše dosavadní „hříchy“. K nim patří například kouření, ponocování, nadměrné slunění i špatná kosmetická péče, jako je nedostatečná hydratace pleti nebo nedůsledné čištění pokožky. 

Péče po třicítce

Vizuálně začíná pleť stárnout právě po třicítce. „V těchto letech často ještě přetrvávají problémy s pozdní formou akné, pleť bývá často smíšená, se suššími a mastnějšími oblastmi. A dochází k tvorbě prvních vrásek, zejména kolem oči, na čele a mezi obočím,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. I proto je nejvyšší čas začít v tomto věku s cílenou kosmetickou péčí. Když to zanedbáte, dohánět to o dekády později je už prakticky nemožné.

Čtyřicítka znamená zlom

Dalo by se tedy říci, že co vám projde ve dvaceti, ve čtyřiceti už ani náhodou. Nepodceňujte proto každodenní péči. Důležité je pravidelné čištění pleti ráno a večer, jednou týdně použit vhodnou pleťovou masku a zejména nezanedbávejte důslednou ochranu před sluncem. UV záření totiž výrazně urychluje stárnutí kůže. Na noc používejte výživnější krémy nebo séra s antioxidanty.  Vhodné jsou i krémy s vitamínem C, E, retinolem, kyselinou hyaluronovou nebo glutationem. Větší efekt docílíte aplikací těchto látek např. mezoterapeutickým ošetřením nebo mikroneedlingem.Po padesátce musíte přitvrdit

V padesáti letech bývá pleť vlivem hormonálních změn spíše suchá, dehydratovaná. Ve větší míře se tvoří vrásky a záhyby v celém obličeji. Pokožka je povadlá, dochází k poklesu kontur a ztrátě objemu. „Přibývají také změny pigmentace, různé výrůstky na kůži nebo nerovnosti pleti,“ připomíná MUDr. Jan Kučera

Jak na hluboké vrásky? 

„Po padesátce je důležitá hloubková hydratace, pouze krémy ale často nestačí. V tomto období jsou vhodná ošetření laserem či odstranění vrásek botulotoxinem. V případě vzniku hlubších vrásek, povadlosti kontur a ztráty objemu je nejefektivnější absolvovat dermokosmetické ošetření pleti, injekční výplně kyselinou hyaluronovou nebo speciální hydratující a vypínající péči. Tím je možné řešit jak povrchové změny na pleti, tak doplnit ztracený objem a obnovit tvorbu kolagenu,“ doplňuje dermatolog.

Pozor na zvýšenou citlivost

U zralé pleti často dochází ke vzniku přecitlivělosti na kosmetiku, a to i na tu dosud běžně používanou. Je proto vhodné používat kvalitní hypoalergenní krémy dle typu kůže. Není dobré časté střídání kosmetických přípravků a neuvážené experimentování s dermokosmetikou. Než použijete nový krém na celý obličej, je lepší jej nejdřív několikrát otestovat v malém množství na místě, kde je jemná kůže např. na vnitřní straně zápěstí. Rizikem je i používání dlouho otevřených krémů po expiraci. Kosmetické procedury by zase měly být prováděny pouze zkušeným odborníkem, který garantuje použití certifikovaných kvalitních přípravku a přístrojů.

Reese Witherspoon vypadá minimálně o deset let mladší. Jak se udržuje ve formě?

Zdroj: glamour.com, elle.com, Perfect Clinic Dermatology

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související