Jak zvládnout home office a nezbláznit se z toho?

Čtyři zásady, které musíte znát
Home office
foto: archiv redakce

Kolikrát jste v kanceláři snili o tom, jaké by to bylo krásné ráno vstát a jen v pyžamu se přesunout za komp. Jak nás ale minulé měsíce poučily, home office není zase taková lábuž.

I home office musí mít nějaká pravidla, jinak nám hrozí přinejmenším pochmurná nálada, v tom horším i deprese a vyhoření. To je bohužel smutný fakt. A protože to vypadá, že alespoň někteří z nás si doma zase chvíli pobudou, pojďme si říct, jak to zařídit, abychom i práci z domova všichni ve zdraví přežili.

1. Stálé pracovní místo

Jednou v kuchyni u stolu, pak na gauči a večer s notebookem i do postele? Ne, tohle opravdu dlouhodobě nejde. Kromě bolestí zad z věčného hrbení, se samozřejmě i hůře soustředíte, rozptylujete a ve výsledku se cítíte unavení, jako byste složili vagon uhlí. Pokud opravdu musíte pracovat celý den z domova, vyhraďte si stálé místo a neměňte ho. A zařiďte si ho co nejvíc to jde jako vaši obvyklou kancelář. Rozhodují i drobnosti na stole, tužky, kalendář, telefon. Váš mozek tohle vše podvědomě vnímá. A pokud se přepne do módu office, ví, že teď se pracuje a až vstanete, že máte padla. Jste zase doma.

2. Pracovní doba

Další důležitý bod. Práce z domova svádí k pracovní anarchii. No co, nikdo mě nekontroluje, tak to udělám později nebo večer… Chvilku to jde, ale časem zjistíte, že i tohle je velmi únavné a odčerpává to síly. Raději na sebe buďte přísní. Věřte, hodně se vám uleví. Zorganizujte si to, jak potřebujete, ale mělo by to mít pevný rámec, který budete, pokud možno každý den dodržovat.

3. Obléct a do kanceláře

Svádí to. Být celý den v pyžamu… Jenže jestli to při home office budete praktikovat delší dobu, zpustnete a vaše pracovní morálka vezme brzy za své. Na to se dostaví výčitky svědomí, špatná nálada…. Psychologové v takovém případě radí jediné. Ráno vstaňte, ideálně vždy ve stejnou dobu, a nachystejte se, jako kdybyste šli normálně do práce. No dobře, těsné džíny klidně vyměňte za legíny, ale jinak se chovejte, jako byste byli ve firmě a ne doma. Je zajímavé, že bylo prokázáno, že produktivita práce se díky tomu výrazně zvyšuje, některé studie uvádějí, že až o 40 %.

4. Udržujte kontakt

Jasně, doma vás nikdo neruší. Tedy pokud zase nezavřou školy a školky, což je zase úplně jiná písnička. Ale pracovat celý den a být v kontaktu s kolegy jen přes email, není dobré. Lidé by spolu měli i mluvit. Přece jen jsme tvorové sociální a pokud zůstaneme v úplné izolaci, nedělá to naší duši vůbec dobře. Proto si s kolegou alespoň jednou denně zavolejte, nebo si třeba domluvte poradu přes některou z aplikací. Udrží vás to tak nejen v kontaktu, ale pomůže to i vaší duševní hygieně.

Další články na téma kariéra:

Umíte se rozhodnout?
Jak uspět u konkurzu

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související