Celodenní stres si na nás vybírá svou daň. Často jsme podráždění, špatně spíme, utrhujeme se na ostatní. Přitom by stačilo vyhradit si pro sebe pouhých pět minut, kdy vás nikdo nebude rušit a pořádně se prodýchat. Věřte, takové malé dechové cvičení je učiněný zázrak.
Potřebujeme ty chvíle, kdy se chceme zastavit, odpočinout si, nadýchnout se! A přesně pro tyto okamžiky máme pro vás dechové cvičení, které vás nejen zklidní a uvolní, ale také vám dodá energii a dobrou náladu. A přispěje i k lepšímu spánku. Jen to zkuste a uvidíte, jak báječně to funguje. Stačí si najít pro sebe klidný koutek, nenechat se nikým a ničím rušit a užít si tu chvíli. Pro sebe! Zasloužíte si to.
Pohodlně se posaďte na židli nebo na zem a jemně protáhněte krk, ramena a záda, jak potřebujete. Pak už si jen pusťte video, lektorka jógy Jiřinka Dobrovolná se o vás postará. Jen poslouchejte její hlas a nechte se vést…
Co dělat, když se probudíte uprostřed noci a nemůžete usnout?
Hluboké dýchání
Hluboké dýchání je dobře známá a osvědčená metoda ke snižování stresu a zklidnění se. Tedy pokud se provádí správně. Začněte tím, že si položíte ruku na břicho. Zavřete oči a pomalu a zhluboka se nadechněte nosem, ujistěte se, že cítíte, jak vaše břicho stoupá. Při nádechu pomalu počítejte do šesti. Uvolněte se a pomalu znovu na šest vydechujte. „Při pomalém hlubokém nádechu nosem a výdechu ústy náš hlavní dýchací sval, bránice, pomůže uvolnit tělo a mysl,“ řekl pro web CNN specialista na spánek Dr. Raj Dasgupta, asistent profesora klinické medicíny na Keck school of Medicine na University of Southern California.
Přestaňte sledovat budík, tím nespavost je prohlubujete
Pravidelné sledování, jak dlouho už nespíte, vede k úzkostem a pocitu viny, že už ZASE nespíte. Proto odborníci radí se mu úplně vyhnout. „Úzkost podstatně ztěžuje usínání,” prozradil CNN Dr. Bhanu Kolla, psychiatr závislostí a odborník na spánkovou medicínu na klinice Mayo. „Obvykle se snažíte zjistit, kolik času vám na spaní ještě zbývá, a obáváte se, zda v přiměřené době zase usnete,” řekl Kolla. To ale ve skutečnosti zhoršuje proces návratu ke spánku, ” upozorňuje. A radí čas vůbec nesledovat. I v takovou chvíli můžete vyzkoušet výše uvedené dechové cvičení.
Po 20 minutách vstaňte
Neležte jen tak a nezírejte na strop, říkají experti. Pokud se vám nedaří usnout po 15 nebo 20 minutách, vstaňte z postele. Jděte do jiné místnosti, kde je tlumené světlo a věnujte se něčemu uklidňujícímu, dokud se nebudete cítit znovu ospalí. „Přečtěte si nějakou nenáročnou knihu nebo zkuste sudoku, ale vyhněte se zírání do telefonu nebo práci na počítači. Pokušení brouzdat na sociálních sítích nebo zkontrolovat vaše pracovní e-maily by mohlo vaši mysl zcela odpoutat od relaxace,“ vysvětluje Bhanu Kolla. „Pokud ani potom neusnete do 10 minut, znovu vstaňte z postele a udělejte totéž. Cílem je vyhnout se dlouhému převalování bez spánku,” doporučuje odborník. Proč je ležení v posteli takový problém? „Říkáme tomu ‚mrtvý čas‘, čímž je myšlena doba, kdy jste v posteli, snažíte se usnout, ale nespíte,“ vysvětlil Kolla. To má tendenci způsobovat určitou frustraci, která pak brání spánku ještě více. A nespavost se tak stává začarovaným kruhem.
Zdroj: www. ccn.com, www.healthline.com, www.mentalhealth.org.uk