Jóga pro vás: Přestávky během práce vás zbaví bolestí zad a naučí správně dýchat

foto: Unsplash

Mnohahodinové sezení je pro naše záda utrpením. Stejně tak celodenní stání. Tělo se potřebuje v pravidelných intervalech hýbat, uvolnit, jinak hrozí přetěžovaní jednotlivých partií. Udělat si během práce malou přestávku a trochu se protáhnout je jediná cesta, jak tomu předcházet. Jak na to?

Ať už pracujete z domova nebo z kanceláře, pravidelné protažení by se mělo stát součástí vaší každodenní rutiny. Jinak vás bolavá záda i šíje, zkrácené svaly nohou a nedostatečný dech neminou. To vše se následně projevuje ztrátou energie, únavou až apatií. Dobrá zpráva je, že tomu můžete poměrně snadno čelit. Stačí na sebe víc myslet a věnovat si pozornost. Během práce si dopřát deset minut na protažení a pár jednoduchých cviků. A to i v případě, že například celý den stojíte nebo pobíháte. Krátká relaxace pomůže všem. Cvičitelka jógy Jiřina Dobrovolná vám ukáže, jak na to.

S lepší náladou a čerstvou energií pak můžete dál pokračovat ve svých pracovních povinnostech. A půjdou vám mnohem lépe od ruky.

Pravidelné 10 minutové protažení zachrání vaše záda

Postavte se a srovnejte záda. Krouživým pohybem protáhněte hlavu a ramena. A dále pokračujte protažením celého těla. Čeká vás 8 jednoduchých a velmi příjemných cviků. Užijte si je.

1. Postavte se rovně, chodidla mějte na šířku pánve. S výdechem zakulaťte záda, podsaďte pánev a mírně pokrčené ruce protáhněte dopředu.

2. Z pozice s kulatými zády s nádechem otevřete hrudník a široce rozpažte. Několikrát v tempu dechu zopakujte body.

3. S nádechem vytáhněte ruce do vzpažení a protáhněte se nahoru.

4. S výdechem pak pokrčte ruce, stáhněte lopatky k sobě a pokrčené lokty veďte mírně dozadu za sebe. Několikrát v tempu dechu opakujte.

5. Opřete se rukama o židli a příjemně protáhněte záda. Opatrně na ramena i na přílišné prohnutí v bedrech.

6. S výdechem přejděte do hlubokého předklonu. Můžete v něm střídavě pokrčit pravou a levou nohu a protáhnout tak svaly zadních stehen.

7. V hlubokém dřepu srovnejte záda, dlaně spojte před srdcem. Lokty otevírají kolena a díky tomu protahují kyčle. Chodidly se odtlačujte od země, zapojte i malíkové hrany.

8. Posaďte se pohodlně s rovnými zády a vědomé dýchejte. Hluboký nádech, úplný výdech.

Prevence křečových žil

Ideálně byste se od počítače měli zvednout a trochu se projít každých 30–60 minut. I při samotném sezení se snažte odstranit zbytečně zlozvyky. Sedět bychom měli rovně s oběma chodily na zemi. Kdykoli si vzpomenete, nohy natáhněte do dálky, zakružte chodidly a pak se znovu srovnejte. Hlavně neseďte dlouho s nohama překříženýma přes sebe, to neprospívá především našim žilám. „Pokud víte, že ke křečovým žilám máte sklony, není lepší řešení než si zajít na kontrolu. Lékař ultrazvukem zkontroluje stav vašich žil a doporučí další postup. Včasná léčba snižuje riziko komplikací způsobených varixy, jako je trombóza, bércové vředy, nebo v extrémně zanedbaných případech i plicní embolie,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz.

zdroj: healthspectra.com, www.livestrong.com, www. jogaatelier.cz, www.zilniklinika.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související