Kde se v horkém počasí osvěžit? Tipy na skvělá přírodní koupaliště

Foto: Milan Makovička

Teploty v posledních dnech atakují tropické hodnoty, které se nejlépe snášejí u vody. Míst k osvěžení najdete i v Česku překvapivě mnoho, stačí znát tipy na skvělá přírodní koupaliště.

Příjemný den u vody je v horkém létě to nejlepší osvěžení. Ať už se jedná o koupaliště, biotop nebo třeba rybník. Inspirujte se našimi tipy na výlety nabízející příjemné ochlazení, které můžete spojit i s výletem na kole, či procházkou po malebném okolí. Kam se vydat?

Biotop Jemnice

Biotop Jemnice je jedním z nejhezčích a nejlépe vybavených přírodních koupališť v Čechách. Díky přírodním materiálům, decentním barvám skvěle zapadá do okolí. Zdobí ho kameny a dřevěná lávka, takže trochu připomíná okrasné jezírko.  Koupaliště se nachází uprostřed přírody v údolí řeky Želetavky na místě bývalé vodní nádrže. Ležet se tu dá velmi pohodlně na trávě.  Malé návštěvníky jistě nadchne dlouhá skluzavka, vodní hřib, zajímavě pojaté brouzdaliště a spousta prostoru pro běhání, dovádění a různé hry ve vodě i na suchu.  Dospělým se bude zamlouvat klid, pohoda, stín vzrostlých stromů a perfektně čistá voda. K moři na Vysočinu

Rybník Velké Dářko na Vysočině se pyšní označením „Moře Vysočiny“. Dojet k němu můžete pohodlně na kole po místní cyklotrase. Rozkládá se na rozloze 206 hektarů a je opravdu mimořádný. Má krásné písčité, ale i travnaté pláže, nabízí spoustu služeb, a dokonce i autokemp. Jeho vodní hladina je rájem pro příznivce windsurfingu, yachtingu, ale i kajtingu a kneebordu. Zapůjčit si zde loďku či šlapadlo je tu samozřejmostí. Kolem rybníka pak vede naučná stezka, která vás seznámí s jedinečným územím dářských rašelinišť a prostřednictvím 12 panelů a 2 vyhlídkových bodů také s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů.  

Okolím Třešti na kole

Kraj pod Javořicí se pyšní několika unikátními vodními plochami. Cestu na kole začnete v malebné Třešti, kde najdete přírodní koupaliště Malvíny. Třešť leží na půli cesty mezi krajským městem Jihlavou a historickou Telčí.  Areál koupaliště, kde se bez obav koupají i alergici, se rozkládá na ploše o rozloze 1,5 hektaru, vodní plocha zaujímá téměř 3500 metrů čtverečních. Užijte si léto u vody v areálu přírodního koupaliště v Třešti – na dohled od místního zámku. Odtud se vydáte kolem přírodní památky Jezdovické rašeliniště přes Spělov do Batelova. Zajímavostí městysu je, že v centru vedle sebe stojí starý a nový zámek.

Další zastávka bude v nedaleké Horní Cerekvi u lomu s průzračnou vodou, která je oblíbená i mezi potápěči. Další část trasy opět vede k lomu, tentokrát Čenkovskému, o němž se vypráví, že byl zatopený vlastně omylem. Poslední koupání si vychutnáte v blahodárné rašelinné vodě Velkého pařezitého rybníka, který je součástí přírodní rezervace. Tady si můžete také občerstvit, třeba v hospůdce Aifelova bouda. Odtud se pak vrátíte zpět do Třeště.

Víte, že…

Voda čištěná přírodním způsobem je vhodná i pro alergiky. Přírodní způsob čištění navíc šetří náklady, protože není třeba vodu často doplňovat. Díky jinak fungující cirkulaci vody by navíc mělo dojít ke zvýšení průměrné teploty cca o 2 °C.

Zdroj: vysocina.eu, ceskatelevize.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář