Ptáte se, jak zbohatnout? Možná vám doma leží poklad

foto: Unsplash

Knížky, porcelán, starý nábytek… Možná to ani netušíte a máte doma něco hodně cenného, co by mohlo výrazně pomoci napnutému rodinnému rozpočtu. Třeba i skutečný poklad. Prodej použitých věcí dnes láme rekordy a mnoho věcí má i vyšší hodnotu, než vůbec tušíte. Proto se rozhodně vyplatí zapátrat, co vám doma leží ladem. A dalo by se výhodně prodat.

Pokud bychom chtěli na současné ekonomické krizi hledat něco dobrého, tak snad to, že nás naučila vážit si věcí. Většině z nás díky tomu došlo, že vyhazovat bezhlavě vše, co už zrovna nám neslouží, je ekonomický nesmysl. O ochraně životního prostředí nemluvě.

Poklad z bazaru…

Kvůli všeobecnému zdražování secondhandy objevují i ti, kteří je dříve považovali jen za prazvláštní zálibu ekologicky smýšlejících, či těch chudších z nás.  Chození do obchodů s použitým zbožím, dávání nenošeného oblečení do bazarů, nakupování přes weby, které se na zboží z druhé ruky specializují, výměna trendy kousků mezi kamarádkami nebo i přešívání věcí, je čím dál více v kurzu.

Dalším nezanedbatelným faktorem je udržitelnost. Lidé jsou rádi, když věc udělá radost někomu dalšímu, místo aby skončila v koši. Téma opětovného využití se poslední roky skloňuje stále častěji a nyní si je vzaly za své i velké firmy. Mnozí výrobci oděvů začali vykupovat své již nošené oblečení a přidávají se i prodejci nábytku. Jak tedy konkrétně pomoci nejen přírodě, ale i své peněžence?

Prohlédněte skříně

Oblečení z druhé ruky se v posledních měsících kupuje jako o závod. Nejen to dětské, ale i pro dospělé. Může za to všudypřítomné zdražování, ale i fakt, že nové zboží je často velmi nekvalitní a ze špatných materiálů. A v second handech často objevíte skutečný poklad za zlomek ceny. A že ho už někdo nosil? Přece nevadí. Aby se vám nákup vyplatil, kupujte kousky pouze z kvalitních materiálů – bavlny, vlny, kašmíru.

Pokud chcete něco prodat, nejvíce vyděláte na kouscích, které jsou nepoškozené a právě z kvalitních materiálů. Samozřejmostí je dodat vše vyprané a čisté.  Nebojte se vytáhnout i starší retro kousky, které se znovu vrací do módy. Za některé dostanete skutečně hezké peníze, a když to pak posčítáte, může vám to hodit hezkou sumičku. Využít můžete třeba platformy Vinted, Remix, nebo Footshop, který se specializuje na luxusní zboží.

Skryté bohatství v knihách

Víte, co ukrývá vaše knihovna? Většina z nás jen ví, že je plná knih, které nikdo dávno nečte. Ale málokdo tuší, jakou mohou mít cenu. Některé vzácnější knížky lze prodat dokonce i za několikanásobek jejich původní ceny. A to už je skutečný poklad, že? Hodnota prodávané knihy se odvíjí především od její atraktivnosti na trhu, proto se některé výtisky šplhají až k opravdu astronomických částkám. Obecně se dobře prodávají díla známých autorů nebo i staré výtisky. Například jeden sešit příběhů o Rychlých šípech se dá prodat i za 800 korun, kniha až za 2000 Kč.

Jakou cenu vaše knihy skutečně mají, si můžete jednoduše ověřit na portálech, které je prodávají, například na stránkách Knihobotu. Nezapomeňte, že knihy musí být v dobrém stavu, čisté a pokud možno nepoškozené. Podmínky výkupu se u jednotlivých prodejců mírně liší, ale ti velcí si pro ně přijedou i k vám domů, takže je to velmi jednoduché.

Elektronika je v kurzu

Máte doma starší telefon, kabel nebo sluchátka? Než aby vám ležely nevyužité ve skříni, zkuste je nabídnout někomu dalšímu. Elektronika z druhé ruky se dnes také velmi dobře prodává. S tlačítkovým telefonem nečekejte zázraky, ale pokud máte například starší model iPhonu, úspěšný prodej je téměř jistý. Jak ukázal nový průzkum společnosti Swappie, který vypracovala společnost Kantar, zhruba 1 ze 3 lidí (34 % respondentů) nemá zájem o prodej své staré elektroniky.

Více než polovina Čechů (64 %) si svůj telefon pro jistotu nechává, ačkoliv více než čtvrtina z nich potvrzuje, že toto zařízení od té doby ještě nikdy nevyužili. Často si neuvědomujeme, jaké výhody, a to nejen finanční, může prodej telefonu přinášet. Překážkou bývá také místo prodeje. Pouze 13 % by uskutečnilo prodej přes internetový obchod. Pozitivněji respondenti reagovali na prodej v kamenných prodejnách (20 %), což ukazuje, že nejsme tak digitálně zběhlí, jak se možná zdá. Nejvíce otevření jsme pak prodeji z ruky do ruky – telefon by nabídlo 39 % respondentů někomu z rodiny či přátel.

Peníze za květiny? Ano!

Máte doma přebytek pokojových květin? Není třeba je vyhazovat. Vyzkoušejte swapovací skupiny na sociálních sítích, například na Facebooku. Vyměnit je můžete za jiné věci, které potřebujete, ale i peníze. Za vzrostlý fíkovník dostanete klidně 1500 Kč, velmi dobře se prodávají i řízky často poptávaných rostlin, například monstery. Proto při přesazování myslete na to, že nové přírůstky nebo odřezky nemusí končit v koši, ale vyplatí se je nabídnout dál.

Prozkoumejte sklepy, půdy, chaty…

Retro se vrací do módy. Kupříkladu skleničky Brusel, židle od Šumana nebo lampy Thonet jsou opět v kurzu a v dobrém stavu je prodáte opravdu výhodně, často i za tisíce korun. Udělat doma ve sklepě, u babičky nebo třeba na chatě pořádek se tak vážně vyplácí. Mnohdy narazíte i na alba známek, zapomenuté obrázky nebo mince. Vše má svou hodnotu a kolik peněz je v tom vašem pokladu, se dozvíte jen tak, že ho necháte ocenit. Držíme palce!

Zdroj: www.whattoexpect.com, fitzvillafuerte.com, maximizeminimalism.com, swappie.com, knihobot.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související