Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Čapkova Strž

foto: Středočeský kraj

Máte rádi Karla Čapka? Moje děti moc. Už od útlého věku, kdy jsem jim před spaním četla Dášeňku. Život malého štěněte je zcela fascinoval. Bylo to také v době, kdy jsme ještě žádného pejska neměli a o to víc je příběh přitahoval. I proto se cílem našeho dalšího výletu stala Čapkova Strž.

Od školkové Dášeňky jsme se plynule dostali k povinné četbě Povídek z jedné a druhé kapsy, R.U.R.  a já až k roli matky v Bílé nemoci, která mi opravdu přirostla k srdci. Pokud chcete nahlédnout do života tohoto skvělého autora, jeho památník je k tomu jako stvořený. V půvabné Brdské krajině plné lesů a rybníků, najdete kousek od Dobříše v obci Čapkova Strž jeho venkovský dům. Myslím, že nejen já, bych si vybrala toto místo. Kousek od lidí, ale zároveň na samotě, obklopeno tichou vodní plochou a nádhernou přírodou. Karlovi Čapkovi a jeho novomanželce Olze Scheinpflugové ho daroval Václav Palivec.

Milovník ptactva

Dům stojí skoro uprostřed kouzelné zahrady, se zurčícím potůčkem, staletými buky a duby. Když se pořádně rozhlédnete, najdete v podstatě na každém druhém stromě ptačí budku. Podle jejich vzhledu už opravdu něco pamatují. Čapkova láska k ptákům se nezapře.

V jeho domě si můžete prohlédnout stálou expozici po celý rok. Jen v zimních měsících je návštěvní doba omezena. Ale i kdyby jste se zrovna trefili do času, kdy je zavřeno, minimálně stojí za to i procházka po okolí. Tedy přesněji Čapkova stezka. Je to okruh vlnící se přírodou, nedaleko domu, o délce asi sedm kilometrů. Právě zde chodil Karel Čapek svoji obvyklou trasu. V současné době jsou tu dokonce tři okruhy naučné stezky. Nejkratší dvoukilometrová, dále pak již zmiňovaná sedmikilometrová a nejdelší desetikilometrová.

My jsme se také po jedné vydali. Naši pejsci byli naprosto nadšení. Tolik nových pachů a vjemů už dlouho nezažili. Já už o něco méně, protože zimní příroda, pokud zrovna nemrzne, je celkem dost blátivá a oni podle toho vypadali. Ale vidět je šťastné, zato určitě stojí.

Karel Čapek byl celkem sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Je pochován na Vyšehradském hřbitově. Na jeho hrobě najdete pítko pro milované ptáky.O autorce:

Petra Špindlerová
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.


PETRA ŠPINDLEROVÁ: „Touha musí být větší než strach!”

foto: archiv Petry Špindlerově

Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Lomnice nad Popelkou

foto: Lomnice nad Popelkou

Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Všenory

foto: Petra Špindlerová

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související