Tip na výlet: Podzim v Trentinu je mimořádně půvabný

foto: Simone Mondino/ Tourism Board Val di Fassa

Přemýšlíte, kam vyrazit na kratší dovolenou nebo prodloužený víkend? A milujete hory? Pak pro vás máme zaručený tip. Co takhle strávit některý ze zářijových nebo říjnových víkendů ve stále otevřených horských chatách nebo při procházkách po vysokohorských stezkách v italském Trentinu? V tichu a obklopení překrásnými barvami podzimu…

O italském Trentinu nejčastěji mluvíme, když přemýšlíme, kam vyrazit na lyže. Ale nejen v zimě je tu krásně. Pokud milujete treky po horách, Dolomity vás dozajista nezklamou. Podzim je tu zahalen do úžasného ticha, které obklopuje hluboká údolí a impozantní hory. Čas od času ho naruší jen hvizd svišťů, řev jelenů nebo zvuk větru. Dělá společnost všem, kdo chodí po stezkách vedoucím k četným horským chatám, jež mají letos otevřeno až do konce října. Ve vysoké nadmořské výšce si tak můžete do sytosti užívat východy i západy slunce, jehož paprsky barví zdejší skály do kouzelných růžovo oranžových odstínů… Romantika jak má být. A ten vzduch!

foto: Alessandro Gruzza, Ronald Jansen, Foliage D.Lira, M.Gartner/ Tourism Board Val di Fassa

Kam vyrazit?

Svůj výlet můžete začít například v údolí Val di Cembra, kde procházíte po stezkách kolem jezera
Santo di Cembra. Odtud začíná snadný výstup přímo k chatě Potzmauer, kde si lze dát typické trentinské jídlo. Val Canali, na úpatí Pale di San Martino, je jedním z nejslavnějších údolí Dolomit, které lze objevit po okružní trase přes široké louky. Začíná se od parkoviště Fosna a projdete vesnicemi s několika typickými venkovskými chatami zvanými „casere“ a typickými stodolami zvanými „tabiadi“. Cesta 731 vás pak přes ukazatele dovede až na Ronzské mýtiny.

Ledro Trek obsahuje dvě okružní trasy, které obcházejí jezero Ledro a nabízejí skutečně vzrušující výhledy. Obě trasy jsou schůdné prakticky po celý rok. Ledro Trek Low je 19 km dlouhý úsek, který lze zvládnout za den. Vede po stezkách v bezprostřední blízkosti jezera. Dotýká se přitom historického centra Pieve, Madonnina di Besta, Palafitte Museum a Ledro Land Art. Druhou možností je Ledro Trek Medium, což je dvoudenní trek po středohorských stezkách s výhledem na jezero. Vede kolem Monte Cocca, svatyně Madonna delle Ferle i pastvin Sant’Anna.

Výhledy i vodopády v Trentinu

V údolí Val di Sole vede okružní trasa kolem vodopádů Saènt ve Val di Rabbi, jedním z ikonických míst národního parku Stelvio. Po 3 kilometrech za vesničkou Piazzola, se vydejte pěšky do Malga Stablasolo, kde najdete ideální místo na svačinu. Po cestě minete dva krásné vodopády. Pokračujete dál a dostanete se až k návštěvnickému centru národního parku Stelvio zasvěcenému svišťům. Cesta vás pak dovede zpět do Malga Stablasolo.

Dalším doporučeným cílem jsou také horské chaty v okolí Monte Roèn ve Val di Non. Nejprve dorazíte k Mezzavia Refuge a po střídavě strmých a méně svažitých úsecích opustíte les na mýtině, kde se tyčí Malga di Romeno. Poslední úsek, který stoupá na vrchol Monte Roèn, je strmější, ale úsilí je odměněné nádherným výhledem. A ti, kteří milují procházky ponořené do ticha, mohou vylézt z Andala mezi jehličnatými lesy na pastvinu Malga Spora, blízko věží východní části pohoří Brenta. Poté vás čeká
úsek po několika panoramatických římsách až k prameni Fontana Fredda. Staletým modřínovým lesem vyjdete na rovinaté pastviny, které předcházejí povodí Malga Spora obývané skupinami svišťů.

Bezpečí na horách

Před odjezdem na výlet do vysoké nadmořské výšky je třeba pečlivě naplánovat výstup a pokud zdoláváte cestu s vysokou technickou náročností nebo jste začátečník, vždy zvažte pomoc horského průvodce. Vhodné je také kontaktovat provozovatele horské chaty v oblasti, kterou chcete navštívit, abyste získali aktuální informace o schůdnosti tras a povětrnostních podmínkách. Nezbytné je také vhodné oblečení a samozřejmě kvalitní obuv. Nezapomeňte i na pláštěnku, počasí v horách se může rychle změnit a nikdy nepřeceňujte své síly.

Od 17. září do 2. října se v Trentinu koná akce „Horské chaty plné chutí Val di Fassa“, při které horské chaty nabídnou menu založené na lokálních surovinách a postavené na místní gastronomické tradici. I v tomto období se na vysoko položené chaty dostanete i bez námahy díky četným lyžařským vlekům, které jsou stále v provozu.

Zdroj: www.fassa.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související