Tip na víkend: Za pivem do Plzně

foto: Plzeňský Prazdroj

Když se řekne Plzeň, většinu z nás napadne pivo. Ale důvodů, proč si do toho krásného města udělat o víkendu výlet, je určitě víc. Pěnivý mok je ale samozřejmě hlavním tahákem.

O tomto víkendu 7. a 8. října se v prostorách zdejšího pivovaru uskuteční festival Pilsner Fest. Ten se má stát i oslavou uvaření první várky dnes již legendárního plzeňského ležáku. Festival návštěvníkům nabídne bohatý hudební program, školu čepování nebo speciální prohlídky návštěvnických tras. Plzeňský pivovar otevře své brány po dvouleté odmlce.

Je to už 180 let

Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program i skvělý chuťový zážitek a připomenout si, že 5. října 1842 uvařil sládek Josef Groll v novém Měšťanském pivovaru v Plzni první várku piva. „Pivo Pilsner Urquell je nejsilnější značkou spojenou s naším městem. Díky němu znají Plzeň po celém světě a do plzeňského pivovaru míří statisíce českých i zahraničních turistů.  Plzeňský Prazdroj podporuje mnoho zdejších prospěšných projektů a přináší řadu kulturních akcí, které Plzeňanům zpříjemňují život. Proto bych rád pivovarským poděkoval a připil jim na mnoho dalších úspěšných let,“ popřál pivovaru primátor města Plzně Pavel Šindelář

Návštěvníci festivalu mají během víkendu unikátní možnost využít speciální prohlídky, které jinak nejsou běžně dostupné. Kromě vysvětlení postupů při zrání piva a péči o něj se zájemci dozví celou řadu zajímavostí o tankovém pivu i historii Hospody Na Spilce. Nebo o legendární restauraci Prazdroj, která kdysi sídlila přímo v pivovaru. K vidění budou i speciální sklenice nebo dary pro papeže. Chybět nebude ani tradiční návštěva staré i nové varny, sklepů a ochutnávka piva. Speciální víkendová cena prohlídky bude 180 Kč.

Bohatý program

Dalším lákadlem pro milovníky zlatého moku je škola čepování. Učit se čepovat pivo lze přímo od těch nejlepších. Na akci své umění představí 8 účastníků soutěže Pilsner Urquell Master Bartender, v níž každý rok měří své znalosti výčepní z Česka a Slovenska.  

Skvělý zážitek z Pilsner Festu podtrhnou populární zpěváci a kapely. Například Jelen, Pokáč, Monkey Business, Anna K, David Koller Band, Dan Bárta & Alice a další. Samozřejmostí během celého festivalu bude široký výběr pivních specialit včetně nefiltrovaného ležáku, speciálů z minipivovarů. A bohatá nabídka nejrůznějších jídel vhodných k pivu.

Pro milovníky a sběratele tematických suvenýrů je k příležitosti 180. výročí uvaření první várky plzeňského ležáku připravená také limitovaná emise bankovek Euro Souvenir. Bankovky s motivem jednoho z nejznámějších symbolů plzeňského pivovaru, Jubilejní brány, jsou vyrobené ze stoprocentně bavlněného papíru používaného při výrobě skutečných bankovek. Obsahují také některé ochranné prvky jako pravé bankovky. Do prodeje jde 14 600 unikátních kusů označených číslem, rokem vydání i pořadovým číslem série. Nominální hodnota bankovky je 0 Kč a prodejní cena je 80 Kč.

Připít se dá i na dobrou věc

Kulaté výročí oslaví Pilsner Urquell také speciální aukcí pro Centrum Paraple. „Letos slavíme speciální, kulaté narozeniny, proto jsme po deseti letech nahradili tradiční aukci pivních lahví českými tradičními hodinkami PRIM z Nového Města nad Metují. Symbolizují čas, který uběhl od založení pivovaru do dnešní doby. Věříme, že díky hodinkám, které mohou být krásným vánočním dárkem, se nám povede vybrat ve prospěch Centra Paraple rekordní sumu,“ dodává Kristýna Tereková.

V posledních 10 letech přispěl Pilsner Urquell na konto Centra Paraple, které pomáhá hendikepovaným lidem s návratem do života, celkovou částkou 15 miliónů korun. „Moc si této podpory vážíme. Předvánoční aukce Pilsner Urquell je dlouhodobě jednou z nejzásadnějších finančních opor naší činnosti. Výraznou měrou tak přispívá k pomoci lidem s poškozením míchy v aktivním návratu do plnohodnotného života,“ vysvětluje ředitel Centra Paraple David Lukeš. Aukce bude probíhat od 20. listopadu do 7. prosince. Dražit se bude limitovaná série nejpopulárnějšího modelu hodinek PRIM od tradičního výrobce ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují.  

Zdroj: www.pilsnerfest.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související