Jak správně připravit tiramisu? Klíčem k úspěchu je nic nenahrazovat

foto: Pixabay

Na tiramisu existují desítky receptů. Ovšem nejlepší je stejně jen jeden. Ten originální a původní. Klidně si je vyzkoušejte všechny, ale stejně se pak vrátíte k tomuto.

Tuhle italskou dobrotu zná asi každý. Jako dezert ji nabízí na jih od našich hranic většina restaurací, kaváren a cukráren. Zvláštní je, že většinou všude chutná trošku jinak. Otestovat můžete stovky různých tiramisu, ale když ochutnáte originál, žádné náhražky už chtít nebudete.

Základem pravého dobrého tiramisu jsou, kromě mascarpone, kvalitní čerstvá vejce. Ideálně od domácích slepic nebo poctivého chovatele. Pro přípravu tiramisu nesmí být starší než pět dnů a musí být před rozklepnutím úplně čistá. Proto se je nebojte předem omýt teplou vodou a mýdlem. Pak už je to vážně úplně snadné. Příprava zabere sotva dvacet minut. Důležité je, žádnou surovinu nevynechat ani nepřidávat, a hlavně nic ničím nenahrazovat.

Na originální tiramisu potřebujete:

  • 5 čerstvých vajec
  • 5 lžic cukru krystal
  • 500 g mascarpone
  • cca 100 ml silné černé kávy
  • 50 ml mandlového likéru amaretto
  • 1 velké balení cukrářských podlouhlých piškotů
  • pravé holandské kakao na posypání

Postup: Žloutky opatrně oddělte od bílků. Z bílků se špetkou soli vyšlehejte hodně tuhý sníh. Do žloutků přidejte cukr a šlehejte tak dlouho, až vznikne hustá hladká lesklá emulze. Do ní přidejte mascarpone, které vmíchejte zlehka a ručně. V tuto chvíli už raději nepoužívejte elektrický šlehač, krém by zřídl. V první minutě se zdá, že se hmoty nespojí, ale nebojte, spojí. Jen míchejte opravdu zlehka.

Do vzniklého krému pak opatrně vmíchejte sníh z bílků. Pak vezměte větší keramickou mísu (cca o průměru 25 cm a výšce min. 10 cm) a začněte vrstvit piškoty na sekundu namočené v kávě smíchané s mandlovým likérem amaretto, na ně část krému, pak zase vrstva piškotů atd. Poslední vrstva je krém, který nakonec posypete kakaem. Hotové dílo dejte alespoň na dvě hodinky do lednice.Kde se vzalo?

V Itálii samozřejmě. Ale vlastně jde o poměrně moderní moučník, která se ovšem rozšířil po světě rychlostí blesku. Nabízí ho snad každá restaurace na Apeninském poloostrově, ale i tady se můžeme setkat s náhražkami. Nejčastěji se drahé mascarpone alespoň z části nahrazuje ušlehanou smetanou. Výraz tiramisù v překladu znamená „povzbuď mě“ a autorství moučníků se nejčastěji přikládá treviském cukráři Robertu Liguanottovi, majiteli restaurace Le Beccherie, který jej tam poprvé představil o Vánocích roku 1969. Jak se zdá, tak ale nejde úplně o jeho recept, jeho autorství je spíše připisováno jeho kolegyni, cukrářce Speranza Garatti, která ho už v někdy v roce 1960 měla na menu ve svém podniku pod názvem Císařský pohár. A Robert jej pak od ní převzal a přejmenoval. Nebo ukradl, kdo ví…

Každopádně pravé italské tiramisu je od roku 2017 pod ochrannou známkou původu coby produkt regionu Friuli-Venezia Giulia (Furlánsko-Julské Benátsko), musí být připravené pouze z těchto přísad: podlouhlých cukrářských piškotů, žloutků, cukru, kávy, mascarpone a kakaa. Alkohol může být vynechán, případně může být oblíbený mandlový likér amaretto zaměněný za dezertní víno marsala.

Zdroj: www.nationalgeographic.co.uk, italoamericano.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související