Vezměte děti na unikátní výstavu betlémů

foto: Pavel Vítek

Tušíte jak slaví advent v italském Trentinu? Leccos vám napoví unikátní výstava betlémů, která ze severovýchodní Itálie nedávno doputovala do Prahy.

Vánoce jsou v autonomní oblasti Trentino-Alto Adige stejně jako u nás časem všudypřítomných vůní, rozsvícených světel, vánočních koled, trhů, a samozřejmě také betlémů. V tomto směru jsou proslulé zejména středověké vesnice Tesero a Ossana, kde se tradičně vystavuje vzácná kolekce historických betlémů. Můžete je tu objevovat při procházce úzkými ulicemi, uvnitř impozantních hradů i v historických domech. Letos ale nemusíte jezdit až tak daleko. Stačí zavítat do centra Prahy.

Italské umění v Praze

S českými zeměmi je trentinská oblast (neboli Trentino) spojená mnohasetletou historií i společnými tradicemi. Nyní je možné kousek tridentských Vánoc okusit v Praze, díky unikátní výstavě betlémů jen kousek od Karlova mostu. Muzeum Karlova mostu každoročně v době adventní připravuje výstavu betlémů a tento rok padla volba na spolupráci s betlémářem Pierem de Godenzem, který vám dá nahlédnout do místních trentinských zvyků.

Oblast Tridentu byla součástí Rakousko-Uherska, a z tohoto období pochází i poměrně četné kontakty s českou kulturou. Dokládá to i vystavovaný barokní betlém, jehož centrum tvoří sousoší Svaté rodiny, původem z Prahy, které je zasazené do dekorativní adjustace neznámého tridentského umělce. Tridentské betlémy udivují svojí velikostí a detaily typicky místních domů, i romantickým zasazením do překrásné horské scenérie. Výstavu tvoří zejména betlémy vyřezávané ze dřeva tradičním tridentským způsobem. Součástí expozice jsou ale také betlémy z ovčí vlny, šustí, keramiky i malby na skle.

Tridentské betlémy se od těch našich liší především svým pojetím zasazeným do horských vesnic. Často jejich dekoraci tvoří přírodní materiály jako jsou větve, mech nebo kořeny stromů. Jeden z betlémů této expozice je dokonce provedený na dřevěných obuvnických kopytech. Záštitu nad výstavou převzal pražský arcibiskup Jan Graubner. Výstava potrvá až do 4. února 2023 a bude otevřená denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Zdroj: www.visitlevicoterme.it, www.muzeumkarlovamostu.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související