Konec plýtvání. Dokonalá jídla připravíte i z ‚nedokonalých‘ surovin…

foto: Unsplash

Plýtvání potravinami představuje v současnosti velký problém. Na celém světě se vyhodí až jedna třetina veškerého jídla, což je v přepočtu 1,3 miliardy tun. V Evropské unii se dle odhadů ročně vyhodí 88 milionů tun potravin. K tomu přispívá každý z nás. Ale nemusel by.

Ruku na srdce, kolik potravin každý týden vyhodíte, jen proto, že už nevypadají hezky, nechali jste je zkazit nebo jim prošlo datum spotřeby? Zbytečné plýtvání potravinami je čím dál palčivější téma.

Pokud by byly zbytečně vyhozené potraviny zachráněny, nasytily by asi tři miliardy lidí. V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu vyhodí domácnosti, 30 % se vyhodí při výrobě a zpracování, 12 % ve stravování a 5 % vyplýtvají velkoobchody a maloobchody.

„Provedli jsme šetření, kdy jsme čtyřikrát do roka přehrabovali popelnice u 900 domácností. Z výzkumu nám vyplynulo, že nejvíce se plýtvá potravinami v létě a na podzim, na osobu to pak vychází 37 kilogramů odpadu ročně,“ upozornila v loňském roce Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity v Brně pro CNN Prima NEWS. A dodala, že mnohé domácnosti nemají reálnou představu ohledně plýtvání potravinami. 400 dotázaných uvedlo, že vyhodí 12 kilogramů, což je sotva třetina skutečného množství.

Stačí jen chtít

Pokud by české domácnosti nakupovaly s rozvahou, mohly by ročně ušetřit až 8 tisíc korun. V rámci Evropské unie tak všechny státy dohromady vyhodí potraviny v hodnotě neuvěřitelných 149 miliard eur. To je pro představu přibližně třikrát víc, než je roční rozpočet České republiky. Ale mnohým z nás to už opravdu vadí a snaží se to změnit.

To, že lidé nejsou k životnímu prostředí lhostejní, vyplývá i z posledních průzkumů, které ukazují, že čtyři z pěti Čechů se aktivně zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí, a 45 procent lidí dokonce uvedlo, že se svým způsobem života snaží co nejméně zatěžovat přírodu i své okolí. Proto také vznikají nové iniciativy, projekty a instituce, jež šíří osvětu, jak omezit plýtvání potravinami. Například řetězec Tesco již více než pět let aktivně sleduje svůj potravinový odpad, a za tu dobu se mu ho povedlo snížit o 66 procent. Tleskáme.

I doma ale mnohdy stačí málo a rozhodně nemusíte tolik potravin vyhazovat. Nevěříte? Přesvědčíme vás, že i tzv. ‚nedokonalých‘ surovin se dají připravit skvělá a plnohodnotná jídla. A přidáme i pár tipů, jak se zbytečnému plýtvání potravinami bránit.

Omáčka z pomačkaných rajčat

Možná se vám zmáčkla v tašce, nebo už doma chvilku leží a do salátu se vám je dávat nechce. Ale pokud nedokonalá či pomačkaná rajčata spaříte, oloupete a rozsekáte, bude z nich skvělá omáčka. Stačí, když je hodíte na pánev, přidáte olivový olej, česnek, bazalku a kousek másla. Osolte, opepřete, nechte rozdusit a máte fantastickou omáčku na špagety nebo gnocchi. Čím zralejší rajčata jsou, tím samozřejmě lépe.

Makarony se směsí sýrů

Tvrdé konce parmazánu, které už nikdo nechce strouhat, zapomenutý kousek hermelínu, lehce oschlý špalíček goudy… Ono se toho v lednici najde asi víc, že? Je ale škoda dobré sýry vyhodit. Pokud se vám jich sejde od každého trochu, ale dohromady je jich cca 400 g, připravte si skvělé zapečené těstoviny. Uvařte 500 g makaronů, tzv. na zkus. Z 50 g másla, 50 g hladké mouky, 700 ml mléka připravte hladký bešamel. Všechny sýry (čím více druhů, tím lépe) pokrájejte na kousky a 2/3 vmíchejte do omáčky. Přidejte 1 lžičku francouzské hořčice, sůl, pepř, odstavte z plotny a vmíchejte 3 žloutky. Omáčkou zalijte těstoviny, posypte zbylou směsí sýrů a cca 20 minut zapečte na 180 stupňů.

foto: TESCO

Zvadlý špenát? Do těstovin ideální

Koupíme a zapomeneme nebo nestihneme spotřebovat… Kdo by to neznal. Vyhazovat zvadlé listy špenátu ale nemusíte. Pokud jen zvadly, namočte je na chvíli do studené vody. Odstraňte ty poškozené a použijte na libovolnou tepelnou úpravu, například na špenátové lasagne nebo třeba na lososa se špenátem.

Akce zachraň avokádo

Některé recepty vyžadují jen polovinu avokáda. A ta druhá pak rychle zhnědne a vypadá dost neatraktivně. Tomu se vyhnete tím, že ji ihned po rozkrojení pokapete limetou či citronem, které hnědnutí zabrání. Nebo zatím nevyužitou polovinu avokáda rozmačkejte vidličkou, pokapejte citronem, olivovým olejem, osolte, opepřete a dejte do lednice. Večer jen namázněte na toust, ozdobte rajčetem a skvělá večeře je hotová!

Nevyužitá rajčata z konzervy zmrazte

Při přípravě jídla pro jednoho se plechovka rajčat málokdy využije celá. Ale dát ji otevřenou do lednice není ideální, tak moc dlouho nevydrží. Raději rajčata dejte do uzavíratelného sáčku a uložte do mrazničky, a využijte při dalším vaření. Totéž můžete udělat i s kokosovým mlékem.

Co z rozbalenými tortillami?

Všechny tortilly z balíčku málokdy využijeme naráz. Pokud jste někdy přemýšleli, jak vyrobit tortilla chipsy, nápověda je v názvu. Pečení v troubě je nejjednodušší možnost: nakrájejte měkké tortilly na trojúhelníky a pečte v troubě na 160 stupňů asi 7-8 minut, ke konci posypte hrubou solí. Jsou skvělé jen tak s chilli omáčkou nebo jako příloha k chilli con carne.

Zdroj: www.eea.europa.eu, Organizace pro výživu a zemědělství, ČTK, bestlifeonline.com, www.bbc.co.uk

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související