Na Berlinale mají své místo i Češi

Lucie Sunková zde představila svůjsnímek Zuza v zahradách
foto: Unsplash

Na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale byl ve světové premiéře uveden animovaný snímek Zuza v zahradách od české režisérky Lucie Sunkové.

Přestože český film letos nemá v hlavní kategorii žádné zastoupení, přesto se na Berlinale objeví několik snímků z české i československé produkce. Do sekce Panorama byl zařazen celovečerní debut režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského s názvem Kdyby radši hořelo a ve stejné sekci je i Beautiful Beings islandského režiséra Gudmundura Arnara Gudmundssona podpořený Státním fondem kinematografie.

Zleva film Kafka a Skřivánci na niti / foto: Česká televize (2)

Polská režisérka Agnieszka Hollandová uvede projekt Kafka o životě spisovatele Franze Kafky. Po 32 letech se na festival vrátí film Skřivánci na niti režiséra Jiřího Menzela, a to v sekci Berlinale Classics. S filmem v roce 1990 získal slavný režisér Zlatého medvěda za nejlepší film. Berlinale uvedlo i česko-francouzskou koprodukční minisérii Podezření a očekávaný český krátkometrážní animovaný snímek Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové.

foto: Maur film

Režisérka Lucie Sunková je autorkou šesti animovaných filmů, jako Pelargónie, který vznikl na motivy povídky Jiřího Suchého, animák Strom se zase zrodil v koprodukci s francouzskou stranou. Hudbu složil Olivier Daviaud. Právě v Zuze v zahradách poprvé použila i mluvené slovo. Díky hlasu malé Žofie prý hlavní hrdinka příběhu krásně ožije.  

Česká režisérka, ilustrátorka a grafička Lucie Sunková svůj animovaný snímek Zuza v zahradách natočila nejen pro děti, ale i pro dospělé. Krátkometrážní film je zařazen v doprovodné soutěžní sekci Generation Kplus. Zajímavostí je, že vznikal náročnou technikou malby olejovými barvami na sklo, proto jeho výroba trvala skutečně dlouho. Denně se totiž natočily jen čtyři vteřiny snímku.

Film vznikl na motivy stejnojmenné dětské knihy Jany Šrámkové. Zuza je malá holčička, která prožívá dobrodružství v zahrádkářské kolonii. Bydlí tam černý pes a možná taky strašná Stará Bela. Kdoví. Zuza se jí pro jistotu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale jednoho dne najdete na cestě klíč od tajemné zahrady…

foto: Labyrint (2)

Snímek nabízí poetické vyprávění o překonávání strachu i předsudků a o půvabu odlišností. Úsporný text do barevné šíře rozehrávají fantastické ilustrace.

Autorka knihy Jana Šrámková vystudovala teologii na Evangelikálním teologickém semináři a tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde momentálně vyučuje. Je postgraduální studentkou scénické tvorby na DAMU. Za novelu Hruškadóttir získala Cenu Jiřího Ortena, dále vydala knihu pro děti Putování žabáka Filemona a prózu Zázemí.

Kniha byla dokonce v roce 2016 nominována na Zlatou stuhu, která se každoročně uděluje tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Cena má více jak 25 let dlouhou historii a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot, proto je Zlatá stuha garantem kvalitních dětských knížek. 

foto: Maur film

Zda v sekci krátkometrážních snímků kategorie Kplus animovaný film Sunkové Zuza v zahradách uspěje a získá sošku Skleněného medvěda, bude jasné ve středu 16. února. V tento den bude na Berlinale také oznámen vítěz hlavní ceny Zlatého medvěda. Den předtím, tedy 15. února 2022 bude Isabelle Huppert, francouzská divadelní a filmová herečka oceněna čestným Zlatým medvědem za celoživotní dílo na slavnostním ceremoniálu Berlinale Palast.

72. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, obvykle nazývaný Berlinale, ostartoval 10. února a potrvá až do 20. února 2022. Loňský ročník se konal od 1. do 5. března 2021 jako virtuální festival kvůli pandemii COVID-19. Tehdy si Zlatého medvěda odnesl rumunský film Bad Luck Banging or Loony Porn režiséra Radu Jude.

Scénář, výtvarno, režie, animace – Lucie Sunková
Námět podle knihy Jany Šrámkové
Kamera – Jaroslav Fišer
Střih – Anna Ryndová
Hudba – Aliaksandr Yasinski
Animační technika – malba na skle
Délka – 13 min. 19 sek.
Jazyk – česky, anglicky, slovensky
Formát – DCP + HD
Rozlišení – full HD
Rychlost – 24 fps
Poměr – 1,66:1
Finančně podpořeno Státním fondem kinematografie a slovenským Audiovizuálním fondem.

zdroj: Berlinale.com, Maur film


Filmy nominované na Oscara si můžete pustit i doma

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související