Jeho regenerační účinky jsou známy už po staletí a v posledních letech si ho oblíbilo čím dál více lidí. Proč je ostropestřec mariánský tak populární?
Říká se mu také bodlák Panny Marie, mariánský bodlák, stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, pcháč strakatý, podstřel, Kristova koruna, odstřel… Což jen dokazuje, že ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) je velmi oblíbená bylina lidového léčitelství už velmi dlouho. Původně rostl ve Středomoří, na Kanárských ostrovech a v Asii. Dosahuje až 150 cm, má rád suché neobdělávané půdy a setkat se s ním můžete i v nadmořských výškách kolem 700 metrů.
Ostropestřec mariánský je charakteristický fialovým bodlákovým květenstvím a zelenými listy s bílými skvrnami. A podle nich také dostal své jméno. Legendy totiž praví, že bílé skvrny vznikly z mléka panny Marie a dodaly ostropestřci mariánskému sílu uzdravovat.
Regeneruje a léčí
Plod a listy ostropestřce obsahují především skupinu flavonolignanů zvanou silymarin, z níž nejaktivnější je silybin, působící léčivě na jaterní tkáň. Doporučuje se tedy především pro podporu správné funkce a regeneraci jater. Vhodný je také při lehkých zažívacích potížích, nefunkčnosti žlučníku a všech chorobách souvisejících se špatnou funkcí jater – chronických žloutenkách, cirhózách. Bývá i součástí bylinných směsí, zejména v kombinaci s vlaštovičníkem, artyčokem nebo boldovníkem.
Silybin chrání jaterní buňky proti jedovatým látkám vyvolávajícím zánět jater. Silymarin má regenerační účinky na parenchym (funkční tkáň) jater. Zdravá játra jsou pro nás nesmírně důležitá. Ten, komu špatně fungují má nejen vážné zdravotní komplikace, které mohou být až fatální, ale kromě jiného vypadá i mnohem starší, než je. A naopak, kdo má játra zcela v pořádku, vypadá obvykle mladší a je i vitálnější než jeho vrstevníci.
Ostropestřec mariánský se doporučuje užívat i při problematické pleti, urychluje hojení zánětů a čistí pleť. Má také vliv na správnou funkci metabolismu, harmonizuje trávení, takže pomáhá i při hubnutí.
V jaké formě ostropestřec mariánský užívat?
Což je dost důvodů, proč se o svá játra dobře starat. Tedy udržovat se fit, starat se o vyvážený zdravý jídelníček, nepít alkohol (nebo jen malé množství) a spolehnout se i na sílu bylin, které je léčí. Ostropestřec mariánský se nejčastěji užívá ve formě čajů, tinktur, oleje nebo tablet. Semena ostropestřce se mohou konzumovat v syrovém stavu, nebo rozemletá na prášek. Právě v nich se nachází nejvíce účinných látek.
Slupky semen jsou navíc výborným zdrojem vlákniny a pomáhají s čistěním trávicího ústrojí. Čaje jsou trochu složitější na přípravu a také moc nechutnají, takže nejjednodušší je užívání tablet. Nejlépe před jídlem. Nejčastěji se doporučují měsíční kúry, ale není od věci vše zkonzultovat s lékařem. Ačkoli dosud nebyly prokázány žádné škodlivé účinky rostliny, přesto se ostropestřec nedoporučuje užívat během těhotenství, při kojení ani při ucpání žlučovodů.
Zdroj: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com