Ingredience, které možná nepoužíváte, ale měly byste

Vše, co potřebuje vědět. Které to jsou a jak je správně používat.
foto: archiv redakce

Každou chvíli na nás vyskakují informace o nejnovějších výzkumech, složkách, které zaručeně vyhladí vrásky, přísadách krémů, sér či masek, bez kterých se žádná správná péče o pleť neobejde… A vyznat se v tom, co opravdu stojí za pozornost a co jsou jen reklamní bubliny, je někdy hodně těžké.

Není divu, kosmetické firmy potřebují prodávat, a tak nás neustále zahlcují informacemi o nejúžasnějších a nejdokonalejších složkách svých přípravků. Nic proti tomu, jsme vlastně rádi, že to dělají, vždyť mají hlavní zásluhu na tom, že dnes ženy vypadají i o desítky let mladší než kdysi. Ale pokud nechceme šlápnout vedle a opravdu si z té pestré škály dobře vybrat, měly bychom si v tom trošku udělat pořádek. A ujasnit si, které ingredience kosmetických přípravků jsou ty zásadní a hlavně účinné.

AHA kyseliny

Je to už nejméně dvacet let, co se začaly zpočátku především ovocné kyseliny, v kosmetice běžně používat. Není divu, mají exfoliační schopnosti, čímž velmi výrazně přispívají k urychlení obnovy kožních buněk, podporují hydrataci pleti, zlepšují její pružnost i pevnost a podporují prokrvení. Navíc i stahují póry, sjednocují barevný tón a v silnějších koncentracích zjemňují či zcela odstraňují pigmentové skvrny. Vědci a výrobci krémů a sér se v poslední době zaměřili především na kyselinu glykolovou, salicylovou a mléčnou, které nejsou tak agresivní jako ty ovocné, a přitom mají skvělé výsledky. Vždy je to ovšem o koncentraci, takže je dobré před použitím přípravek důkladně prozkoumat. Nebo se poradit s dermatologem či kosmetičkou. Všechny přípravky s AHA kyselinami používejte výhradně na noc a následně pleť chraňte před sluncem minimálně UV faktorem 30.

NeoStrata Resurface, pleťový krém s AHA kyselinami, 40g,
cena 1 159 Kč. foto: archiv firem
PAI Copaiba Deep Cleanse AHA Mask, čisticí maska s ovocnými kyselinami, 75 ml, 1 090 Kč, foto: archiv firem
A.H.A. & Ceramide Moisturizer, krém na obličej, 59 ml, 569 Kč, foto: archiv firem

Peptidy

Představit si je můžete jako okem nepostřehnutelné stavební kameny, která dokáží ‚podepřít‘ povolená kolagenová vlákna a vypnout povadlou pleť. Některé studie ukazují, že peptidy mohou i přímo podpořit tvorbu kolagenu, a dokonce také urychlit hojení ran. Rovněž dokáží napodobit účinek botoxu, pokud se tedy aplikují lokálně. To znamená, že začít s jejich používáním je vhodné už po třicítce, kdy pleť není už tak pevná a pružná jako ve dvaceti. Peptidy se hodí i k vyhlazování a zpevnění pokožky celého těla. Byly zaznamenány i jejich účinky na vyblednutí starších jizev a strií. Některé peptidy se používají i při léčbě ekzému.

Age-Repair Treatment Cream: Phyto-Peptide, White Tea – Krém na obličej, 45 ml, 2 730 Kč, foto: archiv firem
RYOR Intensive Care rozjasňující oční krém s peptidy, 30 ml, 164 Kč, foto: archiv firem
GA-DE LONGEVITY COLLAGEN FOUNDATION, dlouhotrvající kolagenový make-up, 30 ml, cena 729 Kč, foto: archiv firem

Vitamin C

Dermatologové mají vitamin C v oblibě. Je to skvělý antioxidant a stimuluje produkci kolagenu – jinými slovy, zvyšuje jas, odstraňuje drobné barevné nerovnosti a sjednocuje odstín pleti. Pro dosažení nejlepších výsledků hledejte přípravky s vyšší koncentrací vitaminu v séru nebo krému. Pokud ale máte citlivou pokožku, buďte opatrní, vitamin C může i dráždit. Zcela nevhodný je po dermatologických zákrocích nebo silném podráždění pleti, například od sluníčka. A má i další stinnou stránku: rozpadá se, když je vystaven kyslíku a světlu. Proto kupujte jen výrobky v obalech bez možnosti přístupu vzduchu a světla. Vitamin C je také skvělý v očním krému, pomáhá zjemnit jemné linky a barevné nerovnosti.

La Roche-Posay Vitamin C10 Sérum, 30ml, 1 030 Kč, foto: archiv firem
C-Tetra Cream
Antioxidační denní krém s obsahem lipidního vitamínu C, 50 ml, 1 195 Kč, foto: archiv firem
Eucerin Hyaluron-Filler Vitamin C Booster rozjasňující protivráskové sérum s vitaminem C, 8 ml, 369 Kč , foto: archiv firem

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související