Jen málo moučníků budí takové emoce. Čokoládový fondant si téměř každý zamiluje na první ochutnání. A doplněný ovocem, karamelovou polevou a zmrzlinou je nedostižnou lahůdkou.
Když před vás položí čokoládový fondant, vy do křupavého těsta zakrojíte a začne vytékat horká čokoládová směs, nemá to chybu. Jenže upéct ho správně neumí každý. Stačí nehlídat čas a místo horké tekuté slasti máte přepečenou suchou bábovku.
Přitom příprava téhle dobroty je vlastně úplně snadná a nenáročná na čas i suroviny. Pokazit to ani moc nejde. Jediné, co musíte hlídat, je čas pečení. A to si žádá trochu zvyku, protože hodně záleží na velikosti formiček. Základem úspěchu je, že uvnitř musí zůstat čokoládový fondant tekutý a podává se jen pár minut po upečení, aby tekutá čokoládová směs uvnitř neztuhla. Nejlépe chutná s vanilkovou zmrzlinou a malinami nebo jahodovou pěnou.
Na 4 porce potřebujete:
- 2 vejce
- 2 žloutky
- 150 g hořké čokolády s obsahem kakaa 70-80 %
- 55 g krystalového cukru
- 100 g másla
- 40 g hladké mouky
- máslo na vymazání
- kakao na vysypání formiček
Postup:
Na vodní lázni nechte rozpustit čokoládu, do povolené přidejte máslo, důkladně promíchejte a odstavte. Vejce se žloutky a cukrem vyšlehejte do husté nadýchané pěny a za stálého šlehání do ní pomalu přilévejte čokoládovou směs. Na závěr do těsta vmíchejte velmi opatrně mouku a rozdělte ho do zapékacích misek, které jste předem vymazali máslem a vysypali kakaem. Pečte v troubě vyhřáté na 200–210 stupňů 6-8 minut, podle velikosti misek. Důležité je, aby vnitřek zůstal tekutý. Po upečení je nechte ještě chvilku odstát, pak vyklopte na talíř a ihned podávejte.
Jak poznáte kvalitní čokoládu?
častým mýtem je, že ta nejlepší čokoláda má mít 80 či 90 procent kakaa. Jenže taková čokoláda má spíše suchou, až drolivou konzistenci a je velmi hořká. K jídlu vlastně není určena, je pouze surovinou pro výrobu dalších čokoládových delikates. O správné chuti čokolády rozhoduje především technika zpracování, ale i místo, kde kakaové boby rostou. Například, zda je tam dostatečně vlhko a polostín, protože na přímém slunci by se spálily.
Bílá nebo hnědá?
Barva dobré čokolády nemusí být pouze hnědá. Prvotřídní může být i bílá čokoláda. Kvalitu čokolády totiž určuje především kakaové máslo a to má po separaci kakaového prášku barvu slonové kosti. Obsahovat by měla zhruba 27 procent kakaového másla, mléko a vanilku. Pokud ovšem výrobce použije levnější sójové složky, kvalita čokolády klesá. Z toho paradoxně vychází, že kvalitní bílá čokoláda je dražší než mléčná čokoláda, protože je v ní více drahocenného kakaového másla.
Zvedá čokoláda náladu?
Opravdu zvedá čokoláda náladu?
Čokoláda obsahuje tři důležité látky, které mají skutečně vliv na fungování našeho mozku. Tryptofan je aminokyselina, kterou mozek používá k výrobě serotoninu, zodpovědného za naše pocity štěstí. Fenylethylalanin, podporuje pocity přitažlivosti, vzrušení, a naše tělo ho v hojném začne vyrábět, když jsme zamilování. V kombinací s dopaminem, působí také jako antidepresivum. A konečně theobromin je slabý stimulant, který spolu s kofeinem vytváří charakteristický „euforijní“ účinek, jež mnoho lidí zažívá poté, co čokoládu snědí.
I to je určitě důvod, proč na opojné účinky čokolády lidé přišli už velmi dávno. Kořeny její konzumace sahají až do dávnověku, mnohem dál, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Kakaovníky rostly v blízkosti Amazonky už 4000 let před Kristem. První objevili lahodnou chuť kakaových bobů zřejmě staří Mayové. Podle posledních výzkumů už 600 let před Kristem vařili nápoje připomínající kakao. Rozdrcené boby míchali s dalšími ingrediencemi – vodou, kukuřičnou moukou, kořením a medem. A přidávali je i do mnoha jídel.
Zdroj: theconversation.com, Inc.com, The Washington Post, thespruceeats.com