Čím potěšit svou lásku? Upečte to nejlepší brownies na světě

foto: Unsplash

Brownies je moučník obestřený mnoha legendami a tajemstvími. Mnozí mají dojem, že upéct ho je složité a náročné. Opak je pravdou. Zkuste ho podle tohoto naprosto skvělého a jednoduchého receptu a uvidíte, jak snadné to je.

Když se to vezme kolem a kolem je brownies v podstatě taková obyčejná buchta na plech. Ale velmi sofistikovaná! Základem je samozřejmě kvalitní čokoláda. Na té určitě nešetřete. Oslava Valentýna pak u vás dostanete úplně jiný rozměr.

To nejlepší brownies na světě

Potřebujete:

  • 140 g kvalitní tmavé čokolády
  • 225 g másla, nakrájeného na kousky
  • 5 čerstvých vajec velikosti M
  • 350 g cukru krupice
  • 110 g hladké mouky
  • 55 g kakaa

Postup: Ideálně plechovou pečicí misku o rozměrech 30 x 20 cm vyložte pečicím papírem. Máslo rozpusťte na mírném plameni v kastrůlku, nasypte do něj cukr a pořádně zamíchejte, ať se hmota spojí. Udržujte stále teplé, ale nevařte. Do teplé směsi másla s cukrem nasypte čokoládu a vymíchejte. Nechte mírně prochladnout a vklepněte celá vejce. Vymíchejte. Do směsi pak nasypte mouku a nakonec kakao. Hladkou směs vlijte do misky a vložte do horké trouby. Pečte asi půl hodiny na cca 180 stupňů. Brownies je hotové, když se hmota ještě mírně klepe, asi jako puding. Nesmí se přepéct. Po upečení nechte vychladnout a nakrájejte vychlazeným nožem na kostky, které odzdobte dle své fantazie.



Proč slavíme svátek svatého Valentýna?

V Čechách máme raději 1.máj, kdy se s chutí líbáme pod rozkvetlou třešní, ale postupem času jsme svátek zamilovaných vzali také na milost. Ostatně slavit lásku se dá kdykoli, tak proč ne i uprostřed února. Pokud náhodou nevíte, kde se tenhle svátek vlastně vzal, tak vězte, že podle křesťanské legendy si tímto dnem připomínáme římského kněze Valentýna, který tajně oddával zamilované páry. Což je možná úplná smyšlenka, protože kolem životopisu tohoto světce panují dost velké nejasnosti.

Existují dokonce dvě legendy, a je dost pravděpodobné, že se v nich prolínají životy dvou stejnojmenných světců. Podle té první biskup Valentýn z jihoitalské Interamny (dnešní Terni) zemřel mučednickou smrtí 14. února 269 na příkaz římského císaře Claudia II. poté, co přes zákaz oddával snoubence podle křesťanského rituálu. Další tvrdí, že šlo o římského kněze, který oddával zamilované páry i přes císařův zákaz. Ten byl vydaný proto, aby mladí muži nevstupovali do manželství, ale do armády. Historici ale upozorňují, že ve starém Římě se 15. února slavila takzvaná Lupercalia, což byl oficiální začátek jara a čas očisty. A předvečer tohoto svátku si mladí muži tahali z krabiček jména dívek a tím předvídali, která se stane jejich ženou. Jak vidno, láska k únoru tedy patří od nepaměti.

zdroj: ceskatelevize.cz, www.history.com, www.rd.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související