Brownies: Originální recept z roku 1899 vás vystřelí do nebes

foto: Unsplash

Jen málokterý moučník je tak oblíbený jako právě brownies. Chuť jemné čokolády milují lidé po celém světě. Ale možná netušíte, kde se tahle dobrota vlastně vzala a kdo byl u jejího zrodu.

Původ brownies lze jednoznačně vystopovat do Ameriky 19. století. Za recept na první brownies je považován návod na přípravu dezertu v kuchařské knize The Boston Cooking-School Cook Book z roku 1896 od Fannie Merritt Farmer. Zajímavostí je, že se tato bible americké kuchyně s více než 1 990 recepty prodává dodnes, a pokud byste o ni měli zájem, není problém si ji pořídit. Na trhu je už její třinácté vydání, postupně byla modernizována a aktualizována. Největší proměny se dočkala od Marion Cunninghamové, která ji poprvé v roce 1979 kompletně aktualizovala, a učinila z původní kuchařky od Fannie Farmer inspiraci pro novou generaci kuchařů.

Bohatá historie

Původní recept na brownies ovšem ještě neobsahoval čokoládu, sladil se melasou, pekl v malých formách na dort a zdobil polovinou pekanového ořechu. Výsledný dezert připomínal spíše sušenky, ale stal se velmi oblíbeným, a tak není divu, že se dočkal i různých vylepšení a variant. Recept na jedno z prvních čokoládových brownies se objevil 1. dubna 1898 ve vydání Kansas City Journal. Mnozí ale považují za ten původní první recept až ten otištěný ve druhém vydání slavné kuchařky Fannie Farmer v roce 1905.

Pravděpodobnější ale je, že se ve skutečnosti objevil ve více verzích na různých místech. Za jeden z těch nejstarších lze považovat i recept pocházející z kuchařky Machias Cook Book, vytvořené pro Ladies‘ Social Circle of Machias (dámský společenský klub) v Maine v roce 1899. Na straně 23 tu v sekci „Dort“, najdete recept na „Brownie’s Food“, kterým přispěla Marie Kelly z Whitewateru ve Wisconsinu. Její recept, na rozdíl od toho Fannie Farmerové z roku 1896, obsahuje hnědý cukr, kypřící prostředek (jedlá soda), mléko, vanilku a – co je nejdůležitější – strouhanou čokoládu. Zatímco je stále o krok vzdálený od dnešních brownies (recept postrádá vejce, peče se ve vrstvách a podává se s polevou ze smetany a moučkového cukru), rozhodně uspokojí všechny vášnivé milovníky čokolády. A o tom, že čím kvalitnější tam dáte, tím lépe, se snad už nemusíme ani zmiňovat.

Brownies podle receptu z roku 1899 podle Marie Kelly

Potřebujete:

  • 2 1/2 šálku hnědého cukru 
  • 1 šálek mléka 
  • 6 uncí (cca 180 g) neslazené kvalitní čokolády rozbité na malé kousky
  • 1/2 šálku nesoleného másla pokojové teploty
  • 1 lžičku vanilkových semínek
  • 2 šálky hladké mouky
  • 1 čajová lžičku jedlé sody

Na polevu: 1 libra moučkového cukru asi 4 a půl šálku, 1/2 šálku šlehačky (33 %)

Postup:

  • Předehřejte troubu na 350 F (cca 180 stupňů)
  • Dvě 8palcové kulaté formy na dort vymažte máslem. Odřízněte kruhy pergamenového papíru tak, aby odpovídaly velikosti formy. Namažte horní části papíru.
  • 1 a 1/2 šálku hnědého cukru vsypte do 1/2 šálku mléka, přidejte čokoládu a v kastrůlku při nízké teplotě za stálého míchání rozpusťte, dokud nebude směs hladká. Odložte stranou a nechte zchladnout.
  • Ve velké misce smíchejte máslo se zbývajícím jedním šálkem hnědého cukru, přidejte zbývající 1/2 šálku mléka, vanilku, a šlehejte do hladka.
  • V menší misce prosejte mouku a jedlou sodu.
  • Postupně přidávejte suché přísady do směsi másla a míchejte, dokud se vše nespojí.
  • Přidejte vychlazenou čokoládovou směs do těsta a promíchejte. Těsto bude poměrně tuhé.
  • Těsto rovnoměrně rozdělte do obou připravených forem na dort, pomocí špachtle vyhlaďte povrch těsta co nejlépe.
  • Pečte asi 30 minut, nebo dokud párátko vložené do středu brownies není čisté.
  • Upečené brownies nechte ve formách vychladnout.

Se šlehačky a cukru si připravte polevu a nechte ji vychladit. Pak s ní pomažte obě upečené placky a dejte je na sebe jako dort.

Poznámka redakce: 1 libra cukru je opravdu hodně, proto radíme přidávat cukr do šlehačky tak dlouho, dokud se nezahustí. Nebo smetanu jednoduše ušlehat, klidně bez cukru. Podávat můžete i s vanilkovou zmrzlinou a jíst brownies ještě mírně teplé. Nebo na upečené placky nanést ještě nugátovou polevu.

Zdroj: www.cupcakeproject.com, www.newenglandhistoricalsociety.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související