Gastronomické zážitky v Jižním Tyrolsku. Nechte se zlákat, nebudete litovat

Sportovní a gatronomické zážitky v Jižním Tyrolsku. / foto: IDM Südtirol

Pokud se v nejbližších dnech chystáte na zasněžené svahy do Itálie, zbystřete. Stále báječné lyžařské podmínky s přibývajícími slunečnými dny obohacují na jihotyrolských sjezdovkách i nejrůznější „gastro“ zážitky přímo na kopci. Na co se můžete těšit?

Svahy plné zábavy

Alta Badii můžete potkat „Sommeliéry na sjezdovce“. Při této akci (ještě 8., 15. nebo 29. 3. a 5. 4.) se na označených horských chatách při lyžování ochutnávají vybraná vína. Ve službách místních vinařů tady pracuje i česká sommeliérka Denisa Seberová, takže výklad lze dostat i v češtině. Od Nového roku sice platí na sjezdovkách v Itálii zákaz požívání alkoholu, hranice 0,5 promile je ale povolena, takže testovat můžete.

Ve Skiworldu Ahrntal pokračuje akce „Ski and Cheese“, pravidelná čtvrteční ochutnávka výborných sýrů. Na ni pak 8.–10. dubna navazuje sýrařský festival dole v městečku Sand in Taufers/Campo Tures, nabízející trh i setkání se sýraři, restauratéry a kuchaři. Účastní se ho více jak stovka milovníků sýrů a fajnšmekrů z celé Evropy.

Také na Kronplatzu mají pravidelnou akci, každý čtvrtek od 13.30 do 16.30 tu chystají „Vinné emoce“. Ve třech restauracích zde prezentují svoji špičkovou produkci známá jihotyrolská vinařství St. Pauls, Eisecktaller a Bozen. Za skvělým špekem můžete vyrazit na akci „Aperitivo with Speck Alto Adige IGP“ do regionu Gitschberg-Jochtal. Na sedmi boudách tu každý březnový víkend servírují proslulé druhy této místní specialitky.

foto: Jitka Lubojacká

Zážitky před i po lyžování

Pokud patříte k romantickým duším, jistě oceníte snídani za východu slunce přímo na vrcholcích hor. Konají se třeba v Seiser Almu, kde si nejprve od sedmi ráno zalyžujete a pak v 9 sednete ke stolu. Na Speikbodenu v Ahrntalu, v proslulém podniku Las Vegas v Alta Badii si můžete perlivým vínem tuknout už od 7,15. Ve Val Gardeně na Dantercepies, vás vezmou nahoru i s fatbikem.

Hudební festival Rock the Dolomites ve Val Gardeně (20.–27. 3.) nabídne už podeváté koncerty pod širým nebem s panoramaty Dolomit. Rakouský DJ Ötzi rozjede velký mejdan 26. 3. ve Skiworld Ahrntal na střední stanici ve Speikbodenu. Ski Carousel Vintage Party zaplaví na závěr sezony druhý dubnový víkend svahy v Alta Badii. Na Kronplatzu se chystá MMM Corones Week (4.–10. 4.) a Lumen Week (11.–18. 4.), se skipasem můžete nyní navštívit vyhlášená muzea zdarma.

foto: © Dolomites Val Gardena

Výhodné nabídky

Největší lanovkářská síť Dolomiti Superski nabídla už v úvodu zimy cenovou akci Supersun. Pokud bydlíte ve vybraných hotelích a penzionech, tak od 20. března pořídíte skipasy na 7 dní za cenu šestidenních a na 6 dní za cenu pětidenních. V Suldenu navíc vyhlašují od 10. do 17. dubna „Couples week“, za druhý skipas tu zaplatíte jen polovinu.

Skiareály už také oznámily předpokládané termíny dojezdů zimního provozu. Nejdříve končí Carezza (27.3.), pak Alta Badia, Seiser Alm a Val Gardena (10.4.),  Gitschberg-Jochtal, 3 Zinnen Dolomites a Obereggen (18.4.), Kronplatz, Skiworld Ahrntal a Ratschings-Jaufen (24.4.), nejdéle to vypadá na Sulden a Schnals (1.5.).

© IDM Südtiroler

Myslete i na bezpečnost…

„Pokud Češi vyráží na hory se svými ratolestmi, měli by dbát zejména na jejich bezpečnost. Helmu již naštěstí nosí 97 % dětí, ale o dost horší situace je s chráničem páteře, ten si nasadí pouze každé čtvrté dítě,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Jak snížit riziko úrazu?

Základem je dodržování pravidel FIS a používání ochranných pomůcek jako je helma a chránič páteře. Velmi důležitý je i stav vybavení. Nesprávně seřízené lyže jsou totiž příčinou každé šesté nehody.

… a na pojištění

Lyže by měly být o 15-20 cm kratší, než je výška dítěte. Delší lyže se dětem špatně ovládají a hrozí vyšší riziko pádů. Ještě důležitější je správné seřízení vázání, zejména jeho vypínací síla. „Správné nastavení není úplně jednoduché. Vychází se při něm z hmotnosti, výšky, schopností dítěte i velikosti lyžařské boty. Určitě je proto vhodné seřízení přenechat odborníkům v servisu,“ říká Vlastimil Divoký. U lyžařských bot je pak nutné, aby se v nich moc nezvedaly paty. V opačném případě děti nemohou správně zaujmout postoj a ovládat lyže. Děti je dále vhodné vybavit reflexními prvky, díky kterým jsou na sjezdovce více viditelné pro ostatní lyžaře. Pokud se děti na lyžích teprve učí, měly by využít instruktora a uzavřenou sjezdovku, která je určená pouze pro lyžařské školky a školy.

Od prvního ledna 2022 se při lyžování v Itálii musíte prokázat pojištěním zodpovědnosti v angličtině nebo italštině. Většina tuzemských pojišťoven je na tuto situaci připravená a certifikáty vydává nebo je má na svých stránkách. Pojištění si lze zřídit i na místě u pokladen. Dále nově platí i povinnost nosit helmy pro všechny osoby do 18 let.


Čtěte také:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související