Jak pečovat o rty v létě?

foto: Unsplash

Šťavnatá pusa je symbolem mládí, proto si tenká a ultra jemná pokožka rtů zaslouží zvýšený dohled po celý rok. Ale teď v létě  i extra dávku péče navíc. Vaše rty vám poděkují.

Pokožka rtů je mnohem tenčí než kdekoliv jinde na našem těle, navíc nemá prakticky žádný hydrolipidový film ani mazové žlázy, proto tíhne k dehydrataci a následnému šupinatění i popraskání. Další důležitý fakt, na který mnoho lidí zapomíná je i to, že rty jsou velmi choulostivé na spálení, protože se díky velmi malému množství melaninu prakticky nedokáží samy slunečním paprskům bránit. Proto je tak důležité nosit u sebe tyčinku s SPF faktorem 30 a více. A používat ji několikrát denně. Ze rtů se totiž ochrana velmi rychle odstraní (pitím, jídlem, mluvením). Myslete na to nejen na pláži, ale kdykoli vyjdete na slunce. Zvláštní pozornost věnujte rtům i na horách. Ve vyšších nadmořských výškách je UV filtr potřeba ještě více.

Maska nad zlato

Pokud i přes důslednou péči je pokožka rtů stále vysušená, je na místě intenzivnější ošetření. Ideálně ve formě masky na rty. Tu si můžete pořídit buď ve formě krémů nebo jako jednorázovou masku napuštěnou regenerační směsí. Ideální je když ji na rtech necháte alespoň deset minut, některé se používají přes noc. Pokud masku k dispozici nemáte, naneste na rty silnou vrstvu medu, nebo také obyčejnou vaselinu z lékárny. Mnohé spraví i olivový olej. Rty jím potřete, pořádně si je promasírujte a nechte působit co nejdéle.

S peelingem opatrně

Na rady, že rty potřebují pravidelný peeling, teď v létě klidně zapomeňte. Už tak dostávají díky sluníčku či koupání dost zabrat, takže úplně stačí, když je při čistění zubů jen párkrát přejedete kartáčkem na zuby, nebo hrubší žínkou. A nezapomínejte, že pokud v létě málo pijete, rty jsou první, na čem se to pozná. Takže pokud působí vysušeně, je nejvyšší čas zamyslet se nad dostatečným pitným režimem a vyhnout se tak dehydrataci.

Rtěnky raději ne

Výraznější rtěnky lze používat jen na dokonale upravené rty, protože na suché a špatně ošetřené prostě nepatří. V létě je obecně lepší vsadit na barevné balzámy, lesky nebo hodně mastné nude rtěnky, které k opálené pleti sedí nejvíc. Chybu určitě neuděláte ani s jemně růžovými či broskvovými lesky. Pozor si dávejte na syté rtěnky. Ty s výraznými pigmenty často rty vysušují, což problém ještě zhoršuje. A ještě jedna rada navíc. I když jsou konturovací tužky znovu velký trend, v létě se jim raději vyhněte, nebo je používejte výhradně na speciální večerní příležitosti. Zejména pokud používáte trik k optickému zvětšení rtů, tedy vybarvení tužkou po celé ploše rtů, postupujte opatrně a nejprve se ujistěte, že na rtech neuplývají žádné šupinky a nerovnosti. Tenhle postup funguje opravdu jen na dokonale hydratovanou pokožku.

zdroj: herzindagi.com, rediff.com, www.hindustantimes.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související