Jak upéct domácí bílý francouzský chléb? Vyzkoušeli jsme

foto: Unsplash

Vzhledem k neustálému zdražování potravin je domácí pečení stále aktuálnější. A tak stojí za to vyzkoušet různé, osvědčené recepty. Tento na domácí francouzský chléb má tu výhodu, že je velmi jednoduchý. A moc dobrý, jak jsme se přesvědčili.

Recept jsme objevili v kuchařce První republika u stolu (Cpress, 2017) a zaujal nás svou nenáročností na přípravu i suroviny. Pochází z roku 1938 a předchází mu polemika, zda se nejedná spíše o anglický bílý chléb. My se přikláníme k Francii, protože jak známo, chléb je pro Francouzce národní poklad a neumí si bez něj představit žádné jídlo. V roce 2018 dokonce francouzský prezident Emmanuel Macron podpořil výzvy, aby byla bageta uznána Organizací spojených národů jako „kulturní poklad.“

Jak dlouho už lidstvo jí chléb?

Kolébkou chleba ovšem Francie není. Kameny na mletí mouky staré 30 000 let byly objeveny na různých místech světa, především v Austrálii a na Blízkém východě. Neexistují přímé důkazy, že se z takto rozemleté mouky pekl chléb, ale vědci se domnívají, že je to pravděpodobné. Přinejmenším už v neolitu pravěcí lidé pekli na rozpálených kamenech placky z těsta vytvořeného smícháním vody a mouky. A zhruba před 14 600 až 11 600 lety už lidé připravovali chléb připomínající ten dnešní.

Nejstarší přesvědčivý důkaz o výrobě chleba pochází z archeologického naleziště Shubayqa 1 v Černé poušti v Jordánsku. Archeologové zde objevili ohořelé kousky (drobky) a když je podrobili analýze, zjistili, že se skládají z pšenice, ječmene a kořenů rostlin. A vedle mlýnských kamenů byly prokazatelně nalezeny stopy škrobu. Cosi podobné chlebu se tu tak určitě peklo.



Domácí francouzský bílý chléb

Potřebujete: půl kila pšeničné hladké mouky, 2 dkg droždí, 3-4 dcl mléka a trochu soli. Mouku nasypte do mísy a nechte ji malinko prohřát. Z části mouky, droždí a pár lžic mléka připravte kvásek a nechte ho vzejít. Do zbylé mouky přidejte sůl, vlažné mléko a kvásek. Vypracujte důkladně hladké těsto, které nechte asi 30 minut kynout. Poté z něj vytvořte bochníček a dejte ho do máslem vymazaného kastrolu. My jsme použili keramickou zapékací mísu.

V původní receptu je napsáno, že těsto má „kastrol“ vyplnit zhruba do poloviny. Proč, je jasné, při pečení se těsto zvedá. Pak do bochníčku udělejte silnou jehlou (nebo špejlí) několik dírek a nechte ho na teplém místě ještě 45 minut kynout. Pak teprve upečte v dobře vyhřáté troubě. My chléb pekli na 170 stupňů asi 40 minut. Délku pečení si ale musí každý vyzkoušet podle své trouby. Chléb byl moc dobrý a bez problémů vydržel zabalený v utěrce do druhého dne.

Zdroj: busbysbakery.com, www.lepetitfrancais.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související