Jak využít ostružiny? Ultra rychlá bublanina, babiččina zavařenina i skvělá šťáva

domácí limonády
foto: Jaroslav Fikota

Ostružiny nepatří k úplně oblíbeným druhům ovoce, což je vážně škoda. Kdysi se keře ostružin opíraly o každý venkovský plot a naše babičky dobře věděly proč. A také z nich uměly vyrobit skvělé dobroty. 

Ostružiny jsou na pěstování opravdu nenáročné, nepotřebují nic víc než na podzim ostříhat uschlé větvičky a jinak si spokojeně žijí svým životem. Nejsou ani náročné na vláhu či živiny, a přitom jejich plody jsou plné vitaminů a minerálních prvků. Bohaté jsou zejména na vitamín C i B, ale i draslík, hořčík, železo a kyselinu listovou. Jsou také dobrým zdrojem bioflavoidů, které mají velmi příznivý vliv na naše zdraví. Lidové léčitelství si ostružiny cení i pro schopnost mírnit záněty, působit detoxikačně a jako podpůrného prostředku při nachlazení a kašli. V tomto případě se doporučuje popíjet rovněž čaj připravený z listů ostružiníku. Pecičky, které tak rády zalézají do zubů, působí velmi příznivě na náš trávicí systém, proto se jich nebojte. Ale například pro přípravu šťáv či džemů je lepší plody propasírovat. 

Ostružiny se dají samozřejmě jíst čerstvé, přidávat do limonád., zdobit s nimi lívance, palačinky, zmrzlinové poháry nebo třeba cheesecake. Možností, jak je zpracovat, je ale mnohem víc.

Ostružinová ultra rychlá bublanina

Tenhle recept si zamilujte, protože je opravdu rychlý a téměř bez práce. Použít můžete vlastně jakékoli ovoce, ale s ostružinami je tahle bublanina velmi delikátní a pokud do těsta přidáte ještě lžíci kandované citronové kůry, dostane úplně jiné grády. 

Potřebujete: 

  • 500 g selského jogurtu
  • 2 celá vejce
  • 1/2 kelímku cukru krystal
  • 1 kelímek polohrubé mouky
  • 1/2 kelímku oleje
  • 1 prášek do pečiva
  • 1 vanilkový cukr
  • cca 400 g ovoce

Postup: Všechny ingredience jen ručně smíchejte. Do mísy nejdříve dejte mouku, cukr, prášek do pečiva a pak vejce, jogurt a olej. Těsto vlijte do vymazaného pekáčku, přidejte ovoce a dejte péct do vyhřáté trouby (cca 170 stupňů) na zhruba 25 minut. 

Ostružinová zavařenina s pomerančem

V zavařenině nejsou zrníčka ostružin úplně vítaná, proto je lepší čerstvé ostružiny rozmixovat a poté přepasírovat přes hustší síto. Není to úplně příjemná práce, ale hladká zavařenina za to stojí. Do vzniklé ovocné dřeně přidejte šťávu z pomeranče (na kilo ostružin asi jeden pomeranč) a cukr v poměru 1 díl cukru na 2 díly ostružin. Nechte v chladu hodinku dvě odstát, aby se cukr částečně rozpustil. Pak vařte do zhoustnutí. Pokud by směs nezhoustla, lze přidat asi půl lžičky kyseliny citronové nebo lžičku pektinu. Hotovo je, když se zavařenina po kápnutí na talířek již neroztéká. Naplňte ji do vyvařených sklenic, zavíčkujte a ihned otočte víčkem dolů.

Ostružinová šťáva

Tento recept pochází od nestorky všech hospodyněk Marie Janků Sandtnerové a připravit podle něho můžete i šťávu z jahod nebo malin. Očištěné ovoce dejte do (porcelánového) hrnce, zalijte čistou studenou vodou, přidejte kyselinu vinnou (na 1 l ovoce dejte 1 l vody a 4 dkg kyseliny vinné) a nechte v chladu odstát 24 hodin. Potom šťávu přefiltrujte a přisypte do ní (do uvedeného množství) 1,5 kg krystalového cukru a nechte rozpustit. Hotovou šťávu nalijte do vyvařených čistých lahví a zavíčkujte. Skladujte v chladu.

Zdroj: www.healthbenefitstimes.com, healthybenefits.info, www.foodsforbetterhealth.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související