James Bond konečně vstupuje do kin

Poslední díl agenta 007 je loučením Daniela Craiga se svou nejslavnější rolí.
foto: Forum Film CZ

Bondovka Není čas zemřít se zřejmě zapíše do historie jako nejdéle čekající velkofilm na uvedení. Start dlouho vyhlíženého snímku byl odsunut o celých devatenáct měsíců, a to kvůli pandemii. Premiéra byla odložena celkem třikrát a fanoušci se už pomalu vzdávali naděje, že film někdy uvidí. Ale je to tu!

Poslední snímek s pohledným agentem 007 je zároveň labutí písní Daniela Craiga. Přestože svůj odchod jako James Bond ohlašoval už po natočení snímku Spectre, jeho slova se nenaplnila. „To bych raději rozbil tuhle skleničku a rozřízl si zápěstí. Ne, určitě ne. Mám to za sebou, s Bondem končím,“ prohlašoval tehdy. Nakonec ho ale jako neohroženého zastánce spravedlnosti uvidíme ještě jednou. Bondovka Není čas zemřít vstupuje do kin 30. září. O rok a půl později, ale přece.

Crag strávil s Bondem patnáct let a stal se třetím nejstarším představitelem tohoto kladného hrdiny v historii. Přeskočili ho jen Roger Moore (v sedmapadesáti hrál agenta posedmé ve filmu Vyhlídka na vraždu) a Connery, který v třiapadesáti ztvárnil pošesté Bonda ve filmu Nikdy neříkej nikdy.

Agent ve výslužbě

Samotný snímek Není čas zemřít s hercovým odchodem vlastně souzní. I James Bond skončil aktivní službu a vychutnává si odpočinek na Jamajce. To by ovšem nebyl 007, kdyby odmítl žádost přítele ze CIA, který za ním dorazí, o pomoc. 163 minut dlouhý film natočený režisérem Carym Joji Fukunagou, nabídne skvělou podívanou. Mimo Daniela Craiga se tu představí například i držitel Oscara za Bohemian Rhapsody Rami Malek, Ralph Fiennes, Jeffrey Wright, Christopher Waltz nebo krásná Francouzka Léa Seydoux, Ana de Armas či Lashana Lynch.

Craige ale určitě nekončí coby herec, jelikož se právě vrhl na natáčení druhého dílu krimikomedie Na nože. Pomyslnou štafetu slavného agenta zatím ještě nikomu nepředal, ale horkými favority jsou např. Tom Hardy nebo Idris Elba.

foto: Forum Film CZ

Dokonce prosakují zprávy, že by se Bondem mohla stát i žena, nebo muž tmavé pleti či Asiat. Není ovšem jasné, jak by takového agenta jejího veličenstva přijali fanoušci a zda by se podobný risk autorům další Bondovky vyplatil. Přeci jen James Bond je legenda. Už je to totiž šedesát let, kdy se tato literární postava spisovatele Iana Fleminga, kterou vymyslel během dovolené ve svém jamajském sídle Zlaté oko (název jednoho z filmů) v únoru 1952, objevila na filmovém plátně v podání okouzlujícího Seana Conneryho.

Autor svého hrdinu pojmenoval po americkém ornitologovi Jamesi Bondovi, expertovi na karibské ptáky. Celkem napsal dvanáct bondovek, na které po jeho smrti v roce 1964 navázali další spisovatelé, např. Jeffery Deaver.

Zajímavé je, že autor byl velmi striktně proti tomu, aby jeho agenta ztvárnil Sean Connery. Chtěl původně obsadit uhlazeného Garyho Granta, a ne skotského drsňáka s akcentem. Když ho ale pak uviděl na place, okamžitě názor změnil. „Svým odvážným a vtipným ztvárněním sexy a charismatického tajného agenta způsobil Connery revoluci ve světě filmu. Je nepochybně do značné míry zodpovědný za úspěch celé dlouhé série a my mu budeme navždy vděční,“ řekli o Connerym producenti bondovek Michael G. Wilson a Barbara Broccoli, když herec 31. října 2020 ve věku 90 let zemřel.


Překvapení! Nový JAMES BOND má být Henry Golding!

Henry Golding a Daniel Craig coby James Bond
foto: Sony Picture

Ústřední píseň nové BONDOVKY získala nominaci na cenu Grammy

foto: Forum Film CZ

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související