Mami, všechno nejlepší! Recept na dort krok za krokem

foto: Unsplash

Den matek, který se slaví každou druhou květnovou neděli je skvělou příležitostí, jak mamince poděkovat a udělat radost. A vlastnoručně připravený dort je tím nejlepším dárkem.

Tenhle recept na dort pro maminku má tu výhodu, že je rychle připravený a zvládnou ho i děti, které se můžou skvěle vyřádit při jeho zdobení. Recept je schválně napsaný tak, aby podle něho mohly postupovat i menší děti. Tak pojďme na to.

Na dort pro maminku potřebujete:

 • 300 g dobrých máslových sušenek
 • 150 g másla (trochu víc než polovina velké kostky)
 • 1 plnotučný (červený) tvaroh ve vaničce
 • 2 mascarpone (2 x 250 g)
 • moučkový cukr
 • vanilkový cukr
 • ovoce: jahody, borůvky, maliny
 • 2 lžíce jahodové marmelády
 • kvítky na ozdobu

Postup krok za krokem:

 1. Připravte si formu na dort a dno lehce vymažte máslem.
 2. Vyndejte si máslo a nechte ho povolit na pokojovou teplotu. Sušenky krátce podrťte v mixéru nebo nasypte do sáčku a rozválejte válečkem na těsto. Podrcené sušenky pak vsypte do mísy a rukama smíchejte se změklým máslem a vanilkovým cukrem.
 3. Sušenkové těsto pak prsty vmačkejte do dortové formy a hezky upěchujte na rovnou placku.
 4. Tvaroh a mascarpone vyklopte do misky, přidejte asi 3 lžíce cukru a ručně metlou smíchejte na hladký krém. Nepoužívejte elektrický šlehač, krém by hodně zřídl.
 5. Krém lžící přendejte do dortové formy na sušenkovou směs, uhlaďte stěrkou a dejte do lednice aspoň na dvě hodiny ztuhnout.
 6. Marmeládu rozmíchejte s asi 2 lžičkami teplé vody a potřete s ní povrch vychlazeného dortu.
 7. Umyjte ovoce, nechte dobře okapat, oschnout a dle své fantazie jím ozdobte dort. Přidejte pár kvítků jarních kytiček na ozdobu.
 8. Hotovo!

Den matek

Tenhle hezký svátek se slaví každou druhou květnovou neděli. V Čechách ho zavedla Alice Masaryková. Oficiálně byl u nás uznán už v roce 1923. Během komunismu ho bohužel zcela vytlačil Mezinárodní den žen (8.3), ale od roku 1990 se vrátil a nabírá na stále větší oblibě.

Ve světě se slaví v různé dny, vychází totiž z odlišných tradic, ve Velké Británii čtvrtou postní neděli, v arabských zemích 21. března. Obdobou je Den otců, který se slaví vždy třetí neděli v červnu.

Za zakladatelku Svátku matek je považována americká metodistka Anna Marie Jarvis. Ta  při druhém výročí smrti své matky zorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Rok poté byla požádána, aby toto setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala. Pro velký úspěch se Anna Marie Jarvis začala šíření této myšlenky věnovat naplno, až nakonec kongres USA v roce 1914 prohlásil Den matek národním svátkem. 

Zdroj: vira. cz, Wikipedię.czLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související