Manželé Javier Bardem a Penélope Cruz: Přepíší filmovou historii?

Španělští herci letos bojují o Oscara, dokonalého symbolu všeho, čeho společně za ta léta dosáhli.
foto: Aerofilms

Slavný herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem mají šanci zapsat se historie Hollywoodu. Jako první herečtí manželé jsou letos oba nominováni na Oscara za hlavní roli. Větší šanci na úspěch má ale prý Penélope Cruz.

Penélope Cruz je nominována v hlavní herecké kategorii za film Paralelní matky (Parallel Mothers). O sošku se utká s Jessicou Chastain (Očima Tammy Faye / The Eyes of Tammy Faye), Olivií Coleman (Temná dcera / The Lost Daughter), Nicole Kidman (Ricardovi / Being the Ricardos) a Kristen Stewart (Spencer). Bardem je nominovaný za výkon ve filmu Ricardovi (Being the Ricardos), kde Oscara může získat i Benedict Cumberbatch (Síla psa / The Power of the Dog), Will Smith (Král Richard: Zrození šampionek / King Richard), Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth) a Andrew Garfield (Tick, Tick… Boom!).

Zatím se totiž žádnému manželskému páru nepodařil takový kousek, aby oba nominaci proměnili ve vítězství. Přitom už v roce 2009 byla senzací oscarového ceremoniálu nominace pro Angelinu Jolie za film Výměna a Brada Pitta za herecký výkon ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Nakonec si Oscara neodnesl ani jeden. Stejné pozornosti se dostalo v roce 2016 režisérovi Goergeovi Millerovi (nejlepší režie) a jeho manželce, střihačce Margaret Sixel. Nominaci nakonec proměnila ve vítězství jen ona, a to za střih filmu Šílený Max: Zběsilá cesta.

Nepříliš jednoduchá kariéra

Přestože dnes manželé patří k nejlepším, nejvyhledávanějším a nejlépe placeným hercům, ani jeden z nich to rozhodně neměl jednoduché. Tedy alespoň ve svém rodném Španělsku. Jejich výkony recenzisti hodnotili jen jako průměrné. Cruz považovali za uječenou a Bardema zase často titulovali jako protekčního synka. Narodil se totiž do umělecké rodiny. Jeho matka Pilar Bardem a děda Rafael Bardem, byli slavnými španělskými herci a strýc Juan Antonio Bardem zase žádaným režisérem a scenáristou.

Herecké setkání

První film, ve kterém Javier Bardem a Penélope Cruz společně hráli, se jmenoval Šunka šunka (Jamón Jamón). V roce 1992 ho natočil španělský režisér Bigas Luna. Příběh pojednává o Sylvii, pohledné šičce spodního prádla v továrně rodičů jejího přítele Jose Luise. Má dva mladší sourozence, její otec utekl od rodiny a matka ve snaze uživit sebe i děti pracuje jako striptérka a příležitostná šlapka a nyní provozuje i noční bar.

Kvůli tomu má Jose Luis problémy s prosazením své dívky u rodičů, především jeho matka nechce kvůli špatné minulosti Sylviiny matky o nevěstě svého syna ani slyšet. Aby pár rozeštvala, najme urostlého prodavače šunky Raula Gonzaleze, který pro její továrnu nafotil reklamní kolekci prádla, aby dívku svedl. Oba herci za tento film získali nominaci na cenu Goya, ovšem ani jeden nakonec cenu nezískal. Po tomto filmu odešli, nezávisle na sobě, hledat štěstí v Hollywoodu.

Amerika je miluje

Mekka amerického filmového průmyslu pár celkem rychle adoptovala a poskytla jim kompletní hvězdnou péči. Diváci si je okmažitě zamilovali pro jejich netypický zjev i talent. A nyní se tedy Bardem i Cruz ucházejí o Oscara. Pro oba jde o čtvrtou nominaci, ale letos poprvé ji získali oba naráz. A ruku v ruce jsi půjdou vyslechnout ortel poroty při slavnostním ceremoniálu.

„To, že jsme s Penélope nominováni ve stejném roce, je opravdu kouzelné,“ řekl Bardem na tiskové konferenci po oznámení nominací na Oscara. Málokdo by pochyboval, že si zlatou sošku oba zaslouží. Nějaké místo by se vedle všech jejich cen, jako je Baftas, César Awards, ceny z filmových festivalů v Benátkách a Cannes, určitě našlo.

Španělské uznání až po úspěchu v cizině

Bardem dokázal s 12 nominací získal pět cen Goya, což je španělský ekvivalent Oscarů. A Cruz má ze 13 nominací proměněné na Goyu tři. V roce 2001 získal Bardem svého prvního Oscara za film Než se setmí (Before Night Falls) od Juliana Schnabela, Cruis si zase ve stejném roce zahrála v jednom ze svých prvních hollywoodských filmů Krása divokých koní (All the Pretty Horses) režiséra Billyho Boba Thorntona. Poté získala roli ve filmech jako Blow (Kokain) od Teda Demma a Vanilkové nebe (Vanilla Sky) od Camerona Crowea.

Mezitím Bardem získal role ve filmech Collateral od Michaela Manna a Tanečník seshora (The Dancer Upstairs) od Johna Malkoviche. Penélope si svého prvního Oscara odnesla v roce 2007 za film Volver od Almodóvara. Rok na to si Bardem odnesl druhého Oscara za film Tahle země není pro starý (No Country for Old Men) z dílny bratří Coenů. Pro oba herce byla už jen nominace velkým zadostiučiněním. Nikdy předtím totiž žádný Španěl nedosáhl takového filmového uznání.

Láska na filmovém place

A osudným se jim stal rok 2008. Během natáčení filmu Vicky Cristina Barcelona od Woodyho Allena se do sebe zamilovali. Když Bardem na filmovém festivalu v Cannes přebíral cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Biautiful od Alejandra Gonzáleze Iñárritu, řekl jen: „Moc tě miluji, Penélope.“ Svou lásku zpečetili tajnou svatbou na Bahamách v polovině července roku 2010. Ve stejném roce získala Penélope třetího Oscara za film Nine od Roba Marshalla. 22. ledna 2011 se jim narodil syn Leo a 22. července 2013 přišla na svět dcera Luna.

Spolu si pak ještě zahráli ve filmu Ridleyho Scotta Konzultant (The Counselor) v roce 2013 a znovu v roce 2017 ve španělském filmu Escobar (Loving Pablo) od Leóna de Aranoa, kde si střihli i scény drsného sexu. V roce 2018 si také zahráli ve filmu Asghara Farhadiho Všichni to vědí (Everybody Knows). Když se na premiéře novináři Cruz zeptali na spolupráci s jejím manželem, odpověděla: „Točíme spolu hodně, ale o práci se doma nikdy nebavíme.“

Velké filmové proměny

Charismatický Bardem se musel pro roli obávaného Pablo Escobara proměnit téměř k nepoznání. Penélope Cruz tu hraje Esobarovu milenku, krásnou televizní hvězdu, která celý příběh vypráví.

„Díky tomu, že se tak dobře známe, šlo natáčení hladce, i když společné scény byly často velmi náročné,“ přiznala Penélope Cruz. Sám Bardem potvrdil, že je leckdy těžké se odprostit od soukromí. „Během natáčení jste ponoření do role. Nešlo odejít z placu a doma si pak dát večeři. Některé společné scény jsou pak opravdu velmi emocionální.“

Do role kokainového krále se Javier Bardem opravdu vžil. Ve filmu má pověstný knír, kudrnaté vlasy i velké břicho. Aby se proměnil do postavy drogového bosse, přibral 12 kilogramů. „To byla ta zábavnější část. Projít takovou proměnou, že se při pohledu do zrcadla nepoznáte. Film zachycuje asi 10 až 12 let Pablova života a pro uvěřitelnost bylo třeba, abych hubl a přibíral,“ popsal v jednom z rozhovorů Javier Bardem.


Benátský filmový festival zahájil Almodóvar, hvězdou byla Cruz

foto: La Biennale di Venezia

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související