Na cestách za gurmánskými zážitky: Jak servírují mořské plody v Toskánsku?

foto: Unsplash

Smažené krevety, kalamáry i další mořské plody dostanete snad v každé přímořské restauraci po celé Itálii. Určitě narazíte na různé techniky přípravy, ale jedno mají společné. Jsou rychlé a výsledek dokonalý. Vyzkoušet si je můžete i doma.

Velmi oblíbený způsob, jak krevety či kalamáry či další mořské plody připravit, je obalit je ve vinném těstíčku. To připravíte jen z mouky smíchané s jedním dílem nejlépe šumivého vína a třemi díly vody. Nic víc. Konzistence těsta musí být spíš řidší, aby ho na jednotlivých kouscích neulpívalo moc. Takto se obalují a následně smaží i kousky zeleniny zejména v Toskánsku. Podávají se tu s citronem, chlebem a samozřejmě sklenkou dobře vychlazeného vína.

Na jihu Itálie, zejména na Sicílii se ale setkáte s trochu jiným postupem. Je tak jednoduchý, až vás to překvapí. Ale vsadím se, že křupavější mořské plody jste ještě nejedli. Krevety Italové nejčastěji smaží celé, nevylupují je, protože když to uděláte, šťavnaté maso se dost smrskne a vysuší. Opravdu je lepší krevety osmažit celé, a pak si je na talíři následně vyloupat. Kalamáry musí bát samozřejmě čerstvé, z mraženými to ani nezkoušejte, nikdy nebudou tak dobré. Ale použít můžete i další mořské plody.

Smažené krevety či kalamáry po sicilsku

Potřebujete:

  • krevety a kalamáry
  • červený vinný ocet
  • hladkou mouku
  • vodu
  • citron jako oblohu

Postup:

Očištěné krevety či kalamáry obalte v hladké mouce, oklepejte, aby na nich mouky zůstalo co nejméně. Každý kousek pak na pár sekund namočte v roztoku s jednoho dílu octa a čtyř dílů vody a ihned házejte do horkého oleje. Smažte krátce a zprudka. Osmažené kousky pak vyskládejte na talíř a podávejte s citronem. Osolte těstě před podáváním hrubou solí.

Co vše patří pod označení mořské plody?

Označení mořské plody nebo také plody či dary moře se nejčastěji používá pro veškeré mořské živočichy s výjimkou ryb. Patří sem měkkýši (hlavonožci a mlži), korýši (krevety a humři) a také sumýši a ježovky. Někdy se ale můžete setkat i s tím, že se pod tímto pojmem skrývají i malé rybky, například sardelky nebo sardinky. Z hlavonožců jsou nejoblíbenější kalamáry, neboli maso z olihně či sépie obecné, pokrájené na kolečka. Podobně se připravují i chobotnice. Maso z nich je poměrně tuhé, proto se musí nejdříve uvařit a pak se často ještě nakládá. Takto připravené se až následně většinou vcelku griluje.

Z mlžů se nejčastěji jí ústřice. A slávky, které se smaží nebo dusí většinou na víně s kouskem másla a trochou olivového oleje. V přímořských oblastech jsou oblíbené i další druhy mlžů, například hřebenatky, srdcovky nebo střenky. Korýši, tedy krevety, garnáti, krabi, langusty a humři, mají jemnou delikátní chuť a jejich úprava bývá velmi rychlá. Většinou je stačí krátce opéct či ugrilovat. Velmi dobře chutnají i s rajčaty, bylinkami a olivovým olejem.

Mořské plody nemají moc kalorií, jsou plné bílkovin, omega 3 a omega 6 mastných kyselin, mají minimum sacharidů, a proto se hodí i při hubnutí. Prospěšné jsou zejména pro vysoký obsah jódu, kterého máme obecně v našich zeměpisných šířkách nedostatek, ale také v nich najdeme selen a vitamíny E, D, A i B.

Zdroj: www.healthfitnessrevolution.com, www.healthline.com, jamaicaherbal.com, www.bbcgoodfood.com


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související