Neumíte se rozhodnout? Váhavost máme mnozí v genech. Dá se to změnit?

Rozhodování a jak na to
foto: PxHere.com

Také si často připadáte jako ten oslík, co se tak dlouho nemohl rozhodnout, do které hromádky sena se pustit, až umřel hladem? Nejste sami.

Jsem od přírody velký váhavec. Rozhodování i v maličkostech mi často působí téměř muka a jen si vybrat v restauraci jídlo, je martyrium. Jednou jsem si někde přečetla, že za den prý děláme v průměru až 70 rozhodnutí! A to je docela dost. Často to jsou hlouposti, ale i na nich záleží. Když se nevhodně oblečete, setkání dost možná nedopadne podle vašich představ, když místo autobusem pojedete tramvají, jako naschvál uvíznete v zácpě a nestihnete důležitou schůzku, když si místo salátu dáte smažený sýr, doženou vás výčitky svědomí nebo podrážděný žlučník. Když, když, když…

Chytří váhají

Možná vás trochu uklidní, že podle psychologů, existuje přímá úměra mezi nerozhodností a inteligencí. Lépe řečeno, čím máte vyšší IQ, tím větší šance, že se nedokážete dostatečně rychle a efektivně rozhodnout. Zejména v drobnostech či zdánlivě nedůležitých věcech, což ovšem může vaši psychiku zatěžovat víc, než by se mohlo zdát. Inteligentní lidé jednoduše o všem moc přemýšlí, zvažují všechny varianty pro a proti… Důležité je si uvědomit, jak se rozhodujeme. Zda vědomě nebo intuitivně. Obě možnosti střídáme podle momentální nálady, rozpoložení i situace a ač by se mohlo zdát, že to okamžité, intuitivní bývá jednodušší a správnější, nemusí to tak být. Ovšem ti šťastlivci, kteří se rozhodují snadněji k němu tíhnou, a často jim to dost ulehčuje život. Pokud si ho chcete lépe osvojit, zkuste si po jeden celý den rozhodovat tzv. na první dobrou. Ve všem. A večer si vyhodnoťte, jak to dopadlo. Dost možná zjistíte, že ne každé rozhodnutí bylo sice úplně správné, ale na druhou stranu vám ubralo tak málo času i sil, že ve výsledku jste vlastně spokojenější a vyrovnanější.

Správné rozhodnutí neexistuje

U vědomého rozhodování je to už trochu těžší. Analyzujeme problém ze všech stran, váháme a když už si myslíme, že jsme to rozlouskli, znovu se vrátíme na začátek… Ale i kdyby váš mozek zanalyzoval rychlostí nejvýkonnějšího počítače světa všechny plusy a minusy, nikdy nebudete mít záruku, co je dobře a co špatně. Rozhodujte se proto vždy tady a teď, tzn. v tuto chvíli, v tomto čase, za těchto podmínek. Další proměnné jsou irelevantní. Život není šachová partie, i když ji často připomíná.


4 důležité kroky, jak se lépe rozhodnout

Naučte se ptát sami sebe

Pro většinu dilemat si stačí odpovědět na tři jednoduché otázky:
Co chci?
Co potřebuju?
Jak mě to ovlivní, případně jak to zasáhne mé okolí?

Na emoce v tuto chvíli není prostor, při hledání odpovědí buďte naprosto racionální a věcní. Chce to trochu cviku, ale časem vám to pomůže se v maličkostech i zásadnějších věcech rozhodovat snadněji a rychleji.

Jako byste radili druhým

Je zajímavé, jak snadno rozdáváme moudra ostatním, ale když jde o nás samotné, jsme často úplně bezradní. Toho ale můžete využít. Stačí to obrátit a podívat se na problém očima nezainteresovaného jedince. Představte si, že radíte kamarádce nebo kolegyni. Snazší ne?

Pusťte si film

Ve vlastní hlavě ovšem. Tahle metoda funguje především u složitějších a závažnějších dilemat. Zapojte fantazii a spusťte si různé scénáře. Jako byste točili film o vlastní budoucnosti. V tuhle chvíli je dobré přidat emoce a vnímat, jak se u které scény cítíte. Vaše podvědomí je totiž často mnohem moudřejší než bdělé racio, proto se na jeho rady můžete spolehnout a rozhodnout se podle toho.

Buďte k sobě vlídní

Dobrá rozhodnutí vycházejí ze zkušenosti, ovšem zkušenosti vycházejí ze špatných rozhodnutí,” napsal Mark Twain. I proto je tak důležité, si umět odpustit. Když něco nevyjde, berte to jako ponaučení, které jste potřebovali a které vám v budoucnu pomůže být lepší. Jak známo, chybu může udělat každý, ale jen blbec ji zopakuje.

Zdroj: www.psychologytoday.com, www.jw.org, www.healthline.com

Čtěte dál:






Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související