Princ Harry v Londýně. Pár týdnů před korunovací dorazil k soudu. Král Karel má obavy

foto: Wikimedia Commons

Princ Harry se dostavil k soudu v Londýně, společně se zpěvákem Eltonem Johnem, herečkou Elizabeth Hurley a dalšími osobnostmi. Žalují vydavatele Daily Mail za narušování soukromí a kvůli údajným odposlechům.

U soudu se britský princ setkal s filmařem a partnerem Eltona Johna Davidem Furnishem či herečkou Sadie Frost. Dorazila i Doreen Lawrence, matka černošského mladíka Stephena Lawrence, který byl zavražděn při rasisticky motivovaném útoku v roce 1993. Důvodem je žaloba za narušování soukromí deníkem Daily Mail a nedělníkem Mail on Sunday, spadajících pod vydavatelství Associated Newspapers. To obvinění odmítá.

Harry a sláva, polní tráva

Mladší syn krále Karla III., princ Harry, do Londýna přiletěl ze svého kalifornského domova. Během čtyřdenního předběžného slyšení bude spolu s dalšími obhajovat svá práva. Princova přítomnost u soudu je jasnou známkou důležitosti celého případu. Žalující strana složená ze samých slavných tváří tvrdí, že jsou oběťmi „četných protiprávních činů“. Zejména mělo jít o hackerské útoky na jejich mobilní telefony, odposlouchávání hovorů či získávání soukromých informací. Vše se mělo odehrávat už od roku 1993.

Princ Harry má v tomto směru již své zkušenosti. V loňském roce v jiném sporu se stejným deníkem získal odškodnění ve výši jedné libry (29 Kč). Přesněji šlo o spor jeho ženy Meghan s listem Mail on Sunday. V únoru 2019 měl zveřejnit v pěti článcích ručně psaný dopis ze srpna 2018, který poslala svému otci. Soud v její prospěch rozhodl v prosinci roku 2021. Výše náhrady škody byla ale nezvykle nízká. Především proto, že Meghan pravidelně novináře informovala o pikantnostech ze svého soukromí i ze soukromí královské rodiny.

„Normálně byste za takovéto narušení soukromí očekávali kolem 75 tisíc až 125 tisíc liber (cca 2,2 milionu až 3,7 milionu korun),“ komentoval již v minulosti částku mediální právník Mark Stephens. Ovšem navzdory nízkému odškodnění musel Mail on Sunday zaplatit i výdaje na právní zastoupení, což bylo v případě Meghan Markle milion liber (zhruba 29 milionu Kč). Jak ovšem dopadne tento spor, na to si ještě chvilku počkáme.

Za všechno mohou novináři

Přestože jsou Harry a Meghan nadšení z mediální pozornosti, zasahování novinářů do jejich soukromí bylo jedním z důvodů, proč se rozhodli vzdát královských povinností a přestěhovat se do Kalifornie. Přestože neustále prodávají vše kolem jejich rodiny do médií, na tisk se zaměřili ve svém nedávném dokumentárním seriálu na Netlixu. Stejně tomu bylo i v autobiografii prince Harryho s názvem Spare (Náhradník).

Harry pravděpodobně chce dosáhnout toho, aby tato média, stejně jako nedělník News of the World (NoW), byly zrušeny. V minulost totiž NoW přestal vycházet v roce 2011 v souvislosti s odposlechy britské královské rodiny.Strach z ponížení

Nyní vyvstává otázka, jak si vlastně se svým mladším synem poradí jeho otec, král Karel III. S blížící se korunovací se podle zdrojů z jeho okolí čím dál více strachuje z možné přítomnosti Harryho a Meghan. Do korunovace zbývá ještě pár týdnů a vztahy mezi otcem a synem se čím dál více zhoršují. Královský expert Tom Bower tvrdí, že panovník, který má být formálně korunován 6. května, stále řeší, jak při této události s vévodou a vévodkyní ze Sussexu naložit. „Charles, paralyzovaný strachem a nerozhodností, nedokázal stále vnitřně potlačit jedovatost Sussexů,“ napsal Bower v The Sun.

Manželé sice nedávno obdrželi pozvání na historický obřad, ale stále se nevyjádřili, zda cestu dlouhou 8 700 kilometrů absolvují. Jejich údajný seznam požadavků, který však není oficiálně potvrzený, má vše komplikovat. Není jasné, co všechno přesně chtějí, ví se jen, že chtějí stát během korunovace na balkoně Buckinghamského paláce vedle krále a staršího bratra Williama. A král podle pozorovatelů stále váhá, jak se k celé situaci postavit. Nechce totiž před svým lidem vypadat jako slaboch.

Pokud skutečně přijedou a král jejich přáním vyhoví, jistě se setkají s „chladným“ přijetím nejen Britů, ale i většiny členů královské rodiny. Megan a Harry, kteří se vzali v roce 2018 nyní vykonávají především roli rodičů prince Archieho, který bude mít 4 roky v den, kdy bude jeho dědeček korunován králem a roční princezny Lilibet.

zdroj: Dailymail.co.uk, The Sun, Mail on Sunday

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související