Tip na adventní výlet: Místa, kde se natáčely nejznámější pohádky

foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

 Advent, Vánoce a pohádky už tradičně patří k sobě. A pokud se vám nechce jen sedět u televize, vydejte se spolu námi na výlet na místa, kde se mnohé natáčely.

Řada známých pohádek se natáčela ve středních Čechách. Kam přesně se můžete vydat za atmosférou pohádkových příběhů, kde vždy dobro zvítězí na zlem?

Anděl páně na Českém Šternberku

Mezi jednu z nejoblíbenějších vánočních pohádek patří Anděl Páně režiséra Jiřího Stracha, kterému učarovaly kromě dalších míst, jakým je například šumavský hrad Kašperk, také interiéry hradu Český Šternberk. V pohádce tak můžete vidět zdejší kuchyni, pavlače i komůrku služebné Dorotky, která si tajně myslí na knížete. Napříč celým příběhem se objevuje i další středočeský hrad, Křivoklát. Jeho nádvoří se v pohádce promění v tržiště a vstup do sklepení v šatlavu, ve kterém se ocitne Dorotka i kníže sám. 

Vypravit se sem můžete každý adventní víkend, otevřeno je vždy od 10 do 16.00.Máchalova chalupa

Málokdo o vánočních svátcích vynechá pohádku S čerty nejsou žerty. V hlavní roli se objevil vodní mlýn Střehom v Českém ráji. Chalupu Petra Máchala, která vůbec neztratila na svém půvabu, najdete také v této středočeské obci. Jako kulisa oblíbeného příběhu Petra a čerta Vraníka posloužil také zámek a park v Průhonicích.  Ostatně ten sloužil jako kulisa už pro mnoho pohádek, například i pro jednu z vůbec nejoblíbenějších.

„Po generace oblíbená pohádka Princezna se zlatou hvězdou nebude chybět v televizním programu ani letos. Přestože byla většina scén natočena ve filmových ateliérech, pro venkovní záběry si filmaři vybrali střední Čechy. Nádvoří zámku Průhonice tvůrci přeměnili na zámek, na který přijíždí král Kazisvět VI. Princezna Lada převlečená v myším kožíšku raději uprchne na zámek prince Radovana, který v pohádce ztvárnil hrad Kokořín,” upřesňuje Martina Kuncová ze filmové kanceláře Střední Čechy, která pomáhá filmovým štábům například s komunikací se samosprávou nebo s vyhledáváním vhodných filmových lokalit.  

Hrady a zámky v okolí Prahy 

Mezi hrady a zámky středních Čech, které se nejčastěji objevují v pohádkách, patří také hrad Točník, Křivoklát, zámek Žleby, Kačina nebo Dobříš. Právě na zámku Dobříš a v přilehlém anglickém parku se odehrála část děje další známé pohádky – Princezna ze mlejna. O princezny nemá nouzi ani hrad Točník, který poznáte v pohádkách Princezna zakletá v čase nebo Korunní princ.  

Jedna z novějších pohádek z roku 2020 – O vánoční hvězdě, zavede diváky na zámky Kačina a Žleby. Druhý jmenovaný je velkolepým romantickým sídlem, který obklopuje anglický park a obora a natáčely se tu i další pohádky jako Nejkrásnější hádanka nebo Tři bratři. Zámek Konopiště nedaleko Benešova se zas objevil v pohádce Jak se budí princezny.  Pohádky a lidová architektura  

„Pohádkám propůjčují kulisy také středočeské skanzeny. Lidová architektura, která odkazuje na historii osídlení našeho venkova, přilákala i režiséra Ivo Macharáčka pro natáčení pohádky plné písniček –Tajemství staré bambitky. Chalupu hrnčíře a loupežníka Karaby najdete ve skanzenu v Kouřimi. Naopak skanzen Přerov nad Labem propůjčil prostor tržišti, kam jde jeho dcera hrnce prodávat,” dodává Martina Kuncová další příklady pohádkových lokalit. Ostatně do středních Čech se filmaři vrátili i při natáčení pokračování Tajemství staré bambitky 2, kdy vedle skanzenu Kouřim využili také  interiéry i okolí zámku Mníšek pod Brdy.  

Ve filmových záběrech poznáte přerovský skanzen také v pohádkové komedii Zakleté pírko nebo v pohádce Z pekla štěstí. Mezi další vánoční pohádky, které se natáčely ve středních Čechách, se řadí i nezapomenutelná Nesmrtelná teta, kterou filmaři natáčeli na místech jako je Vranov nad dyjí, Sychrov, Horšovský Týn, skanzen Kouřim a skanzen Veselý Kopec.

„Střední Čechy lákají filmaře celá desetiletí. Je to právě jejich rozmanitost, která je do regionu tolik přitahuje. Starobylé hrady, zámky i tvrze, historická centra měst nebo krásná příroda vytvořily kulisy pro více jak dvě stovky filmů a seriálů. Nejenom filmoví nadšenci, ale i běžní návštěvníci vyhledávají místa, která se objevila na plátně. Filmy a pohádky letošních Vánoc tak mohou inspirovat diváky k návštěvě míst, kterájsou spojená s jejich oblíbenými příběhy,“ uzavírá Martina Kuncová. 

Zdroj: www.strednicechyfilm.cz, ceskatelevize.cz, irozhlas.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související