Štíhlý pas? Chceme! Jak se zbavit nadbytečného břišního tuku? Co jíst a čeho se vyvarovat?

Ukládání břišního tuku
foto: Unsplash

Už zase se vám hůř zapínají džíny? Dobrá zpráva je, že existují způsoby, jak ukládání břišního tuku předcházet. Když je dodržíte, úspěch se dostaví.

Přednášku o tom, proč k ukládání břišního tuku vůbec dochází, asi slyšet nechcete. Možná postačí, když si řekneme, že pokud váš pas není zrovna vosí, máte s největší pravděpodobností nadbytek nejen podkožního tuku, ale i toho nitrobřišního, tzv. viscerálního. Ten vlastně vidět není, jak patrno z názvu, ukrývá se uvnitř dutiny břišní a jeho hlavním úkolem je, že pomáhá udržovat správnou tělesnou teplotu, chrání vnitřní orgány, především slinivku, játra, močový měchýř a u žen vaječníky a dělohu.

Má rovněž příznivý vliv na imunitní systém a pomáhá udržovat správnou funkci endokrinního systému. Když je ho ovšem příliš mnoho, způsobuje kromě těsných kalhot především zvýšené riziko cukrovky, zánětů i kardiovaskulárních onemocnění. Což už je samo o sobě dost důvodů, abychom se snažili nemít ho nadbytek. Pokud ale myslíte, že se jen stačí omezit v jídle, případně začít chodit do posilovny, tak jednoduché to opravdu není. Na ukládání břišního tuku má vliv více faktorů a je třeba se zaměřit na všechny z nich.

Stres

Stres sám o sobě není vlastně škodlivý. Udržuje pozornost, zvyšuje míru soustředění, zlepšuje koordinaci, prokrvení, prohlubuje dýchání, čím výrazně napomáhá lepšímu okysličení mozku a zlepšení jeho funkcí. To vše nám v případě ohrožení může, když na to přijde, zachránit život. Problém nastává, když je stresu příliš a neumíme ho vykompenzovat. Jedním z důsledků je zvýšená hladina kortizolu, která má přímou vazbu na ukládání tuku. Zejména toho nitrobřišního. Proto je třeba udržovat se, pokud možno, v dobré psychické pohodě. A když to tak úplně nejde, snažit se ji nastolit pohybem, který většinu nepříjemných projevů stresu odbourá. Příklad? Až vás příště někdo vytočí, nesahejte po čokoládě, ale běžte se projít či proběhnout. Je to mnohem účinnější, a navíc si tak prospějete hned dvakrát.



Špatně zvolené potraviny

Skladba jídelníčku má na ukládání tuku mnohem větší vliv než prostý přísun kalorií. Respektive zcela zásadní. V praxi to znamená, že nemusíte v honbě za plochým břichem hladovět, stačí jíst ty správné potraviny. Pokud začnete konzumovat více bílkovin a výrazně omezíte sladkosti, při stejném denním kalorickém příjmu budete hubnout, respektive vám začne ubývat tuk, zejména ten viscerální. Výhodou bílkovin (libové maso, ryby, vejce, luštěniny) je, že vás zasytí na docela dlouhou dobu, a dokonce i snižují chuť k jídlu. Respektive pomáhají udržovat vyrovnanou hladinu hormonů a krevního cukru, tudíž eliminují záchvaty přejídání či tzv. vlčího hladu. Cukr, zejména ten rafinovaný, způsobuje pravý opak a navíc podporuje hromadění břišního tuku. To platí o všech sacharidech, tedy i bílé mouce.

Správně zvolený jídelníček by měl obsahovat alespoň 40 % zeleniny. S pečivem to určitě nepřehánějte, doporučuje se celozrnné a maximálně jeden až dva kusy denně.

Pitný režim

Dehydratace brzdí hubnutí, což už bylo mnohokrát prokázáno, vědci se jen rozcházejí v názoru, proč přesně. Nejčastěji je uváděno, že z dehydratovaného organismu se mnohem hůře odplavují škodliviny a tím se brzdí celý metabolický systém. Pít je tedy důležité. Vodu samozřejmě, ideálně neperlivou čistou, maximálně ochucenou malým množstvím ovocné nebo zeleninové šťávy, bylinkami nebo citronem. Alkoholu je třeba se v maximální míře vyhnout, a to ze dvou důvodů. Za prvé obsahuje hodně cukru a také výrazně zvyšuje tvorbu kortizolu, což jsou dvě stěžejní věci ovlivňující ukládání břišního tuku.

Co ještě ukládání břišního tuku ovlivňuje?

Dostatečný spánek. O tom, že nedostatek spánku vede k přibývání na váze už lékaři vůbec nepochybují. Zejména když dlouhodobě trvá méně než 6 hodin nebo je často přerušovaný a nepravidelný.

Pohyb. Ke zbavení se nadměrného tuku, zejména z oblasti pasu jsou nejlepší vytrvalostí tréninky, běh, či rychlá chůze. O něco hůře je na to posilovaní, to samo o sobě nestačí. Mnohem výhodnější je pravidelné aerobní cvičení, při kterém se zadýcháte a zapotíte.

Zdroj: healthline.com, health.clevelandclinic.org, usnews.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související