Proč zařadit ořechy častěji do jídelníčku? Důvodů je víc…

Jak často je musíme jíst?
Ořechy
foto: Unsplash

Lidé ořechy konzumují už od odpradávna. Není divu, jsou rychlým zdrojem energie, okamžitě zaženou hlad a navíc jsou přímo nabité vitaminy a minerály. Ale vážně bychom je měli jíst denně?

Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Journal of the American College of Cardiology ukázala, jak může konzumace ořechů ovlivnit riziko srdečních onemocnění, zejména pokud jde o kardiovaskulární onemocnění a ischemickou chorobu srdeční, napsal portál Bestlife. Vědci sledovali po dobu 32 let více než 210 000 lidí, u kterých se na začátku studie nevyskytovaly žádné známky rakoviny, srdečních onemocnění nebo mrtvice. A podle závěrů výzkumu bylo u těch účastníků, kteří jedli vlašské ořechy alespoň jednou týdně, o 19 procent nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a o 21 procent nižší riziko ischemické choroby srdeční ve srovnání s těmi, kteří vlašské ořechy nejedli vůbec.



Nabitá jádra

Ořechy obsahují významné množství živin, bílkovin, antioxidantů, esenciálních mastných kyselin (EFA), sacharidů, vitamínů i minerálů. Například právě vlašské ořechy obsahují:

  • 70 % tuků – a v nich obsažené zdravé omega-3-mastné kyseliny
  • 18 % bílkovin
  • 3 % sacharidů
  • vitaminy E, B1 či B6.
  • kyselinu listovou
  • minerály: hořčík, měď, zinek, vápník, draslík, železo a fosfor

I další druhy ořechů prospívají

Vlašské ořechy však nejsou jedinými zdraví prospěšnými. I další druhy ořechů jsou přímo nabité zdraví vitamíny minerály. Není ovšem tajemstvím, že jsou hodně kalorické, proto je dobré si pohlídat zkonzumovat množství, které by se mělo pohybovat kolem 50 g denně. Také je dobré jíst je, pokud možno, v syrovém stavu a především nesolené. Podle výše uvedené studie také konzumace arašídů snižuje šance na rozvoj srdečních onemocnění. Ve srovnání s lidmi, kteří nikdy ořechy nejedli, bylo podle závěrů tohoto výzkumu u těch, kteří jedli arašídy nejméně jednou týdně, o 13 procent nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a o 15 procent nižší riziko ischemické choroby srdeční. A u těch, kteří jedli ořechy alespoň dvakrát týdně, byla čísla ještě lepší – o 15 procent nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a o 23 procent nižší riziko ischemické choroby srdeční.

Další benefity

A nejde jen o srdce. Vědci zjistili, že zejména konzumace arašídů a vlašských ořechů může snížit riziko mrtvice. Podle výsledků studie lidé, kteří jedli arašídy nejméně dvakrát týdně, měli o 10 procent nižší riziko mrtvice, a ti, kteří jedli vlašské ořechy alespoň jednou týdně, o 17 procent. Množství snědených ořechů však nemělo na riziko mrtvice vliv. Stačí jich tedy i docela málo, za to by se měly jíst co nejčastěji. Což znamená, že je mohou jíst i lidé při redukční dietě, kteří se jim, kvůli vysoké kalorické hodnotě, obvykle vyhýbají.

Ořechy a netradiční recept:

  • 200 g mascarpone, případně krémové sýra
  • 80 g gorgonzoly
  • deset nasekaných vlašských ořechů
  • hroznové víno

Postup:

Ušlehejte mascarpone nebo sýr s gorgonzolou. Na krajíčky celozrnného chleba pomazánku namažte nebo nastříkejte cukrářským sáčkem, posypte podrcenými ořechy a ozdobte hroznovým vínem. Chutná jako skvělý předkrm nebo například chuťovka k vínu.

Zdroj: www.sciencedirect.com, bestlife.com, healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související