Cukrář Maršálek v osmém kole vypadl. Jeho čokoládový koláč s rumem si ale můžete upéct i vy

foto: Česká televize

Přestože se jim osmé kolo StarDance stalo osudným, cukrář Josef Maršálek a Adriana Mašková netruchlí. Oba si jistě nenechají utéct příležitost chodit ostatní podporovat a to nejen svou přítomností, ale i neodolatelnými dobrotami od samotného cukrářského velmistra. Příští sobotu se také rozhodně o třech finalistech.

A pokud máte chuť upéct si společně s námi něco moc dobrého, nabízíme oblíbený recept mistra cukráře Josefa Maršálka na čokoládový koláč s rumem.

V rozstřelu byli s kajakářem Vavřincem Hradilkem a tanečnicí Kateřinou Bartuněk Hrstkovou. „Prošli jsme krásnou, pro mě nečekanou cestu. Ale jsem šťastná,“ řekla během vyřazení dojatá taneční partnerka Josefa Marškálka Adriana Mašková.

Maršálek a jeho velké rozhodování

„Původně jsem do soutěže nechtěl. Ale jsem nakonec rád. To, co ze mě vykřesala Adriana, je její práce. StarDance je strašně náročný projekt. Pro mě ani ne tak fyzicky, ale psychicky. Je to intenzivní čas, který strávíte bez svých blízkých, ale se soutěžícími, a to dá vám novou rodinu. Lidi, které bych nikdy nepotkal. A na závěr bych chtěl vzkázat: Nezaobírejte se sra*kama. Život je strašně krátký,“ s upřímností sobě vlastní řekl na závěr děkovačky Josef Maršálek.

Vyřazený pár osmý večer začal quickstepem a za svůj výkon Josef Maršálek dostal 20 bodů. V druhém kole pak předvedli scénický tanec inspirovaný Indií. Za ten sklidili od poroty 24 bodů a tím skončili na poslední příčce. Quickstep zatančila v osmém kole i snowboardistka Eva Adamczyková s tanečním partnerem Jakubem Mazůchem a od poroty dostali 27 bodů. V druhém kole pak zavzpomínala na zesnulé rodiče emotivním tancem a získala 30 bodů.Slowfox zatančili moderátorka Iva Kubelková a Martin Prágr. Porotci je ohodnotili 25 body a za druhý tanec dostali 27 bodů. Kajakář Vavřinec Hradileka Kateřina Bartuněk Hrstková si vysloužili 23 bodů za cha chu, při které sportovec ukázal svou sílu i mužnost. 27 bodů pak získali za scénický tanec. Jako poslední tančili herečka Darija Pavlovičová a Dominik Vodička. Slowfox jim vynesl 28 bodů. O bod víc pak dostali za druhé kolo.

Maršálek a jeho lahodné dobroty

Pokud jste se dívali na videa z instagramového účtu slavného cukráře, musely se vám bezesporu sbíhat sliny nad jeho uměním. Tím totiž každou chvíli zásoboval soutěžící, porotu i všechny lidi ze StarDance. My jsme si vyzkoušeli jeho fantastický čokoládový koláč s rumem, který si můžete upéct i vy.

Recept na skvělý čokoládový koláč s rumem od Josefa Maršálka

Čokoláda je obvyklá součást nejrůznějších druhů sladkostí a patří bezesporu k nejpopulárnějším na světě. Slovo čokoláda má původ v aztéckém výrazu xocolātl (čteno [šokolatl]), jenž má význam hořké pití.

Drobenka:
180 g hladké mouky, 95 g třtinového cukru, 110 g másla, 25 g kakaa, 1 g soli, 1 g skořice, 10 g rumu nebo whisky 

Na čokoládovou náplň:
250 g hořké čokolády minimálně 70%, 350 g smetany ke šlehání, 50 g rumu nebo whisky, 130 g loupaných přezrálých banánů, 130 g másla, 1 g soli

Na dokončení:
10 g kakaa, zlatá metalická barva v prášku

Postup:

Do mísy navážíme všechny ingredience kromě alkoholu a vypracujeme lehkou drobenku. Přidáme alkohol a rychle a krátce promneme do větších hrudek. 100 g drobenky dáme na plech s papírem na pečení a pečeme ve vyhřáté troubě při 160°C asi 15 až 20 min dokřupava. Zbylou drobenku natlačíme do máslem či olejem vymazané koláčové formy a pečeme při 180°C asi 20 až 25 min. do křehka. Dáme na mřížku vychladit.

Na náplň přivedeme k varu smetanu ke šlehání společně se solí. Tuto směs nalejeme na rozlámanou čokoládu a necháme jí asi 5 min. stát. Přidáme na kousky nalámaný banán a alkohol. Pomocí tyčového mixéru směs perfektně rozmixujeme. Teprve poté přidáme na kousky nakrájené studené máslo a opět tyčovým mixérem rozmixujeme dohladka.

Směs nalejeme na předem upečený základ a dáme do lednice asi na 2 hod zatuhnout. Lehce posypeme kakaem. Kousky drobenky obalíme ve zlatém prachu a koláč dodekorujeme. Podáváme, nejlépe chutná úplně čerstvý. Ideální servírovací teplota je ta pokojová.


Josef Maršálek a Adriana Mašková

Cukrář a pekař, který je porotcem cukrářské show Peče celá země a spoluautorem pořadu Buchty po ránu. Vaří pro děti v pořadu Cukrárna u Josefa. O pečení vydává čtenářsky úspěšné kuchařské knihy.

Mistryně republiky ve standardních i latinskoamerických tancích si s hercem Janem Cinou v roce 2021 vytančila titul královna tanečního parketu. V roce 2019 byl ve StarDance jejím tanečním partnerem Miroslav Hanuš.


zdroj: Česká televize

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související