Výšlap na hrad Zlenice zvládnou i malé děti

Tip na výlet pro celou rodinu
foto: Zlenice

Prázdniny jsou ideální příležitostí vypravit se na dosud nepoznaná místa. A jedním takovým je hrad Zlenice.

Pokud to nemáte daleko do středních Čech nebo vás vaše letní putování zavede někam poblíž, máme pro vás skvělý tip na nenáročný výlet, kam můžete vzít celou rodinu včetně malých dětí. Vyrazíme na zříceninu hradu Zlenice. Výchozím bodem našeho putování budou Senohraby. Jet sem můžete pohodlně vlakem. Pokud pojedete autem, nechte ho přímo u nádraží, kde je prostorné neplacené parkoviště.

foto: Zlenice

Kdysi malá nenápadná vesnička Senohraby se už na začátku 20. století stala oblíbeným místem, kam se jezdilo tzv. na letní byt. Na prudkých svazích v okolí Sázavy tu vyrostlo zejména ve 30. letech minulého století hodně impozantních vil, až si člověk říká, kdo všechno tu asi bydlel… Do romantického údolí se ale sjížděli i trempové a v okolí Senohrab vyrostlo také hodně chat. Od nádraží vás červená turistická značka po chvíli z obce vyvede a vydáte se příjemnou cestou podél potoka Mnichovka. I v horku je to hezká procházka, vede převážně lesem a od potoka vane příjemný chládek.

Romantické okolí potoka Mnichovka. Foto: archiv autora

Plavky s sebou

Na zříceninu hradu Zlenice to není daleko. I s prcky, co zdržují, sem dojdete za chvilku. Hrad stával na kopci zvaném Hláska, kdysi se tu pod ním rozkládala i stejnojmenná vesnice. Teď tu najdete oblíbené občerstvení s klasickou letní nabídkou – pivem, limonádou, hranolky nebo langošem… Skvělé je, že se tu dá vykoupat. Koupaliště, které tu je už od dob první republiky není velké, ale dobře udržované a má svou neopakovatelnou atmosféru. Dobře se sem dá dojet i na kole. A po občerstvení hurá na hrad.

Tajuplná zřícenina

Nebudeme lhát, moc tu z něj nezůstalo. Vlastně jen kousek vstupní brány a za ní část zdi. Vše je ale opravené a dovedou vás sem nové dřevěné schody. Je odsud hezký výhled do okolí i na řeku a na informačních tabulích se dozvíte, jak hrad kdysi vypadal i kolik vystřídal za poměrně krátkou dobu své existence vlastníků. Postaven byl pravděpodobně kolem roku 1313, ale už v roce 1465 o něm kronikář napsal, že je zcela „zkažen a pohřben“. Zdá se malý, ale při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že byl vlastně docela velký a kdyby tu stál ještě dnes, mířily by sem pravděpodobně za jeho prohlídkou davy turistů. Takhle je tu ale celkem klid, neplatí se tu žádné vstupné a posedět tu můžete, jak dlouho budete chtít. Nebo se vrátit dolů na koupaliště či na pivo.

Vstup do bývalého hradu Zlenice, foto: archiv autora

Procházka kolem řeky. Nebo přes kopec?

Pokud se ale rozhodnete už vrátit, čeká vás „velké“ dilema. Jít zpátky můžete o něco delší cestou podél řeky (ale stoupání vás stejně nemine), nebo kratší, ale o to příkřejší přes kopec. Cesta vede lesem, ale je to trochu výšlap, který prověří vaši kondici. Dovede vás o dost výš, než je zřícenina hradu Zlenice, ale je odtud pěkný výhled. Pak už jen pozvolnou cestou sestoupíte zpět do Senohrab. Příjemná procházka končí tam, kde jsme začali, tedy na nádraží, u kterého najdete i příjemnou restauraci se zahrádkou, kde se dá dobře najíst i napít. A popřemýšlet, kam vyrazit příště.


Seriál výlety na rozhledny: Šelmberk u Mladé Vožice

rozhledna Šelmberk
foto: Wikipedie

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související