Na cestách za gurmánskými zážitky: Korutanský horký mošt Glühmost

foto: Carletto Photography / Kaernten Werbung

Máte rádi rakouské Korutany? O adventu se tu line vůně perníku, čerstvě upečených sušenek, tradičního horkého moštu Glühmost, sladkého chlebíčku ze sušených hrušek Kletzenbrot a dalších dobrot. Korutanské předvánoční zvyky se od těch našich zase tolik neliší, ale mají své osobité kouzlo.

Na rozdíl od dalších rakouských regionů tu slunce svítí až o 100 dnů více než v severněji položených rakouských spolkových zemích, o těch českých nemluvě. A je to znát nejen na přívětivějším podnebí i celkově optimistické náladě. Lidé jsou tu méně uzavření a velmi přátelští. Ta blízkost jižanské otevřenosti je zkrátka patrná na první pohled. Rakouské Korutany se vymykají v mnoha směrech a teď v předvánoční čas je to možná ještě nejpatrnější. A na krásnou výzdobu a kouzelnou předvánoční atmosféru si tu samozřejmě potrpí také.

Tradice, tradice…

K předvánočním zvykům i v Korutanech patří nejrůznější tradice. Jednou z těch nejznámějších, připomínající naši koledu, jsou tzv. klepači v Gegendtalu. Mladíci tu obcházejí dům od domu a pomocí klepání žádají o povolení vstoupit do domu, aby zahnali ducha zimy. Tři čtvrteční večery v průběhu adventu táhnou s hlasitým zvoněním zvonců po vesnicích a přejí jejich obyvatelům zdraví a štěstí do dalšího roku. Vstup do domu si musejí zasloužit recitací veršů a zpěvem. Potom je čeká zasloužená odměna ve formě vydatného občerstvení. Ke zvykům, které se v Korutanech předávají z jedné
generace na druhou, patří i potápění vánočního stromečku u korutanských jezer. Je zároveň vzpomínkou na všechny, kteří v jezerní vodě přišli o život.

V případě, že se v Korutanech zdržíte déle, udělejte si také výlet k jezeru Wörthersee. Je krásné samo o sobě, ale v předvánočním čase se vám tu bude líbit ještě o něco více, zejména pokud s sebou vezmete děti. Na poloostrově Maria Wörth, jehož dominantu tvoří dva malebné kostely, se pořádá tradiční církevní advent se zapálenými ohňovými mísami. Místní obyvatele a hosty čeká koncertní program v kostele Wallfahrtskirche Maria Wörth i rustikální dřevěné chatky s místními specialitami a nejrůznějšími řemeslnými výrobky. Klidnou a rozjímavou atmosféru zažijete také při „tichém adventu“ v malé adventní vesničce přímo na jezerní promenádě v Pörtschachu. Hlavním bodem programu jsou koncerty věhlasných pěveckých sborů a hudebních těles z okolí. K dalším zajímavým aktivitám pro rodiny s dětmi (a nejen pro ně) patří vycházka s pochodněmi k živému betlému v přírodní rezervaci na pörtschachském poloostrově, Ježíškova loď se vzkazy v láhvi a plavba zálivem pod hvězdnou oblohou.

Atmosféra korutanských Vánoc si vás podmaní. Foto: Michael Stabentheiner/ Kaernten Werbung

Tradiční dobrota Korutanský horký mošt Glühmost

Na všech předvánočních trzích v celých Korutanech můžete ochutnat tradiční horký mošt Glühmost. Pokud si ho chcete připravit i doma, tady je recept.

Na 4 porce Glühmost potřebujete: 100 ml jablečné šťávy, 1 l moštu, 3 citrony, pokrájené na plátky, 100 g cukru, 3 ks celé skořice. 1 čajovou lžičku hřebíčku.

Příprava: Mošt v hrnci smíchejte s jablečným džusem. Přidejte cukr, plátky citronu a zbývající složky. Vařte mošt na středním stupni po dobu 15 minut. Odstraňte koření a servírujte horký mošt s plátky citronu.

Zdroj: www.kaernten.at

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související