Nejčastější sny. Co opravdu znamenají?

foto: Unsplash

Ačkoli lidské snění je stále tak trochu zahalené tajemstvím, je zajímavé, že některé sny máme všichni společné. Bez ohledu na místo narození, rasu, věk či pohlaví se podobné sny zdají lidem na celé planetě. Pojďme se na ně podívat trochu blíže a vysvětlit si, co znamenají.

Nejčastějším vysvětlením odborníků na sny je, že náš mozek v noci prostě uklízí. Probírá se všemi vjemy a pocity, které v sobě nastřádáme a sny jsou vlastně takovým vedlejším produktem tohoto úklidu. Někdy máme pocit, že nás sny chtějí na něco upozornit či nám nějak napovědět, to ale vždy nemusí být pravda. Přesto existují obrazy, které se zdají alespoň jednou za čas prakticky všem. Za noc míváme v průměru tři až pět snů, většinou netrvají dlouho, ale některé pak nemůžeme z hlavy dostat ani za několik dnů. Co mohou znamenat ty nejčastější?

O malých dětech

Pokud se zdají ženě, pravděpodobně jí v životě chybí něžnost, láska a souznění. Touha o někoho se starat a být vnímaná jako ta nejpotřebnější osoba na světě je nám blízká napříč kulturami i kontinenty. Bezbranné dítě znamená vždy naši nejzranitelnější stránku osobnosti a sny o něm přicházejí nejčastěji ve chvíli, kdy se cítíme ohrožení nebo nemilovaní. To platí i u mužů, sny o dětech u nich značí obvykle nějakou ztrátu či pocit, že pozbývají vlivu nebo mužnosti a chybí jim ujištění, že tomu tak není. Někdy sny o dětech přicházejí i ve chvíli, když začínáme nový projekt nebo nějakou důležitou věc ve svém životě a trápí nás nejistota, zda budeme dost dobří a dokážeme to.

O zubech

Každému z nás už se velmi pravděpodobně alespoň jednou v životě zdálo, že přišel o zub či o zuby. Nejčastější interpretace tohoto snu je, že pociťujete úzkost, nebo se bojíte něčeho, co se ve vašem životě má změnit. Souvisí to prý s našimi traumatickými zážitky z dětství, kdy jsme přicházeli o mléčné zuby.

O uvěznění v pasti

Někde jste uvízli, nemůžete se pohnout, běžíte, ale stále jste na místě… Podobné sny přicházejí nejčastěji ve chvíli, kdy se v životě ocitneme ve slepé uličce, nedokážeme se rozhodnout, nebo uvízneme v naprosto nevyhovujícím vztahu. To je vlastně ta dobrá zpráva, víte proč. Ta špatná je, že dokud to nevyřešíte, budou se podobné sny s největší pravděpodobností opakovat. Znovu a znovu.

O penězích

Důležitost financí v našem bdělém životě z nich činí i velmi silného kandidáta pro objevení se v našich snech. Jak vysvětluje expertka na sny Anna-Karin Bjorklund, pokud se vám zdá, že jste vyhráli v loterii, pravděpodobně ve vás narůstá pocit, že se vám v životě něco povedlo a míříte ke zdárnému konci. Nebo vaše kariéra nabrala nečekaný vzrušující obrat? Někdy si své dojmy v bdělém stavu plně neuvědomujeme, ale sny nelžou. jsou jen odrazem našeho nitra. A pokud se vám zdá o chudobě či ztrátě peněz? pak to neznačí nic jiného než opravdu nějakou ztrátu, které ovšem může mít mnoho podob. Raději se zamyslete a rozhlédněte kolem sebe. Neztrácíte, třeba kvůli nadbytku práce, dobré přátele?

O jídle

Sny o jídle mohou mít jak pozitivní tak negativní význam. Pokud se vám zdá o hostině, stolech plných jídla, značí to, že jste ve svém životě spokojení a šťastní a možná si to ani plně neuvědomujete. Pokud se vám ale ve snech objevují prázdné talíře nebo například jedovaté plody či houby, znamená to, že se ve svém životě musíte zbavit něčeho, co ho otravuje, ničí nebo vás vnitřně užírá.

O zkouškách

Jedná se o velmi častý sen a jeho interpretace často závisí na tom, v jaké fázi života se zrovna nacházíte. Pokud ještě studujete, bude to určitě mít souvislost s nervozitou ze zkoušení. U dospělých to spíše značí, že podléháte snadno představě, že vás druzí odsuzují či přehnaně hodnotí. Pokud se vám často vrací sen, že jste u zkoušek neobstáli, znamená to jediné, někdo hluboko uvnitř máte pocit, že jste neobstáli ve svém životě a také, že máte zbytečně nízké sebevědomí.

O neviditelnosti

Tento sen je také překvapivě častý. Sedíte třeba v parku na lavičce, někdo se dívá vaším směrem a vy zcela jistě víte, že se dívá skrze vás. Jako byste nebyli. Proč? Důvody mohou být dva. Tak především to může znamenat, že si myslíte, že vás lidé dostatečně nevnímají či neoceňují. A nebo to je úplně naopak. Možná máte pocit, že do vás lidé vidí až příliš a toužíte mít více soukromí. Schovat se a nebýt… Se stává často lidem, kteří jsou veřejně známí a sní o tom, že jsou neviditelní. Jak to je právě u vás, si ale snadno rozklíčujete sami.

Zdroj: www.starsinsider.com, www.verywellmind.com, www.sleepfoundation.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související