Škola vaření: Jak na sytou polévku bez zápražky?

foto: Pixabey

Vaření bez lepku se týká čím dál většího množství lidí. A my, co nám jeho konzumace nevadí, si často ani neuvědomujeme, v čem všem obilná mouka je. Naučit se připravovat i základní jídla bez ní ale prospěje i nám, ať už kvůli odlehčení jídelníčku nebo třeba návštěvám či malým dětem.

Dobrá zpráva je, že většině jídel to neublíží, u některých je to právě naopak. Například i husté polévky lze připravit bez špetky mouky a chutnají o dost líp, věřte mi. Sama při vaření jíšku či zápražku, chcete-li, už prakticky vůbec nepoužívám. Pochopila jsem, že je vlastně jen takovým plnidlem bez chuti. Mnohem lepší je přidat více zeleniny a výsledek je mnohem lepší. Mouku nepoužívám například ani při přípravě svíčkové a mám na ni ty nejlepší reference. Navíc přidaná zelenina vám polévku nejen hezky zahustí a přidá chuť, ale také tolik potřebnou vlákninu.

Vývar je základ

Možná namítnete, že zelenina je drahá. Uznávám, ale abych vás přesvědčila, naučím vás dvě polévky, které jsou skvělé, byť z levnějších druhů zeleniny. A navíc je mohou nejen ti co mají celiakii, ale i vegetariáni a při vynechání másla také vegani. A vhodné jsou i při redukční dietě, například jako plnohodnotná večeře. Základem každé dobré polévky je kvalitní zeleninový vývar. Domácí. Ten z kostky opravdu není dobrý. Připravit ho můžete i z odřezků a listů, které obvykle vyhazujeme (brokolice, květák, kapusta), slupek (chřest, kedlubna), kousku celeru, mrkve, petržele, cibule, česneku a koření (bobkový list, pepř, nové koření, sůl). Vaření nemusí trvat vůbec dlouho, stačí cca 20-30 minut, ale ta chuť je nesrovnatelná. Jen si to vyzkoušejte a dáte mi za pravdu.

Cibulačka

Tajemství dobré chuti cibulové polévky spočívá v pozvolném dušení cibule, které jí dodá příjemnou, nasládlou chuť. Použít můžete i různé druhy, osobně dávám asi polovinu klasické žluté cibule, část bílé a trochu šalotky, případně přidám i červenou. Určitě ale nedávejte jarní cibulku, ta do správné cibulačky nepatří. Za to tam, pro někoho možná překvapivě, patří česnek a dává se ho docela dost. A co potřebujete?

  • menší paličku česneku
  • asi 10 cibulí
  • cca 1,5 zeleninového vývaru
  • 1 lžíci másla (lze vynechat)
  • 3 lžíce olivového oleje
  • koření: bobkový list, pepř, nové koření

Postup je snadný. Česnek a cibuli oloupejte a nakrájejte na plátky. Na oleji a másle osmažte zlehka nejprve cibuli, asi 7 minut. Pak přidejte česnek, krátce osmažte. V tu chvíli už cibule začne pouštět trochu vody, tak přiklopte, přidejte koření a duste zhruba 45 minut. Občas zamíchejte a je-li potřeba, přilijte trochu vývaru. Na závěr nalijte všechen vývar, dochuťte solí a pepřem a pokud chcete mít polévku hustší, rozmixujte, já to ale nedělám. Před podáváním posypte ementálem nebo čedarem a kdo chce, může přidat opražený (bezlepkový) toust.

Mrkvový krém

Chilli a čerstvý zázvor, které do této polévky patří, jí dodávají na pikantnosti. Samozřejmě pro děti je vynecháme, za to můžeme přidat trochu smetany, pokud nemají alergii na laktózu. Postup je velmi jednoduchý. Jednu větší cibuli nakrájejte najemno a nechte zesklovatět na másle nebo oleji. Já osobně používám trochu másla s olivovým olejem. Přidejte asi 400 g pokrájených mrkví, nechte chvilku restovat a přidejte chilli a najemno nastrouhaný zázvor dle chuti. Zalijte asi litrem domácího vývaru, pokud nepatříte k vegetariánům, doporučuji v tomto případě dobrý domácí kuřecí vývar, ale může být samozřejmě i zeleninový. Vařte asi 15 minut a pak rozmixujte na hladký krém. Dochutit jej můžete troškou medu a citronové šťávy, nebo naopak bylinkami, u nás doma ji jíme s koriandrem, ale dobrá je i s bazalkou nebo petrželkou. Exotičtější je kombinace s citronovou trávou.



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související