The Rolling Stones vydají záznam tajného koncertu ze sedmdesátých let

foto: Universal Music

13. května se můžeme těšit na záznam legendárního koncertu kapely The Rolling Stones, který proběhl v březnu 1977 v torontském klubu pouze pro 300 lidí. Live At The El Mocambo vychází digitálně, ale i na dvou CD a čtyřech černých a čtyřech neonových vinylových deskách.  

Album Live At The El Mocambo obsahuje kompletní koncertní set z vystoupení, které se konalo 5. března 1977 a tři bonusové skladby z předchozího večera. To vše nově smíchané od Boba Clearmountaina.

Fanouškům kapely se tak nabízí unikátní poslech setu, který nikdy předtím v této podobě už nezazněl. Pouze čtyři kousky z vystoupení si našly cestu na album Love You Live vydané v září 1977. Na vlnu Rolling Stones se ale můžete už nyní třeba písní It’s Only Rock ‘N’ Roll (But I Like It). 

Britská rocková skupina založená roku 1962 v Londýně vznikla v původní sestavě – kapelník Brian Jones (kytara, harmonika, klávesy), Mick Jagger (zpěv, harmonika), Keith Richards (kytara, doprovodný zpěv), Bill Wyman (baskytara), Charlie Watts (bicí) a Ian Stewart (piáno). Poslední jmenovaný nakonec ze skupiny v roce 1963 odešel. Díla ale s bývalými spoluhráči spolupracoval jako manager, až do své smrti v roce 1985.

Po vzoru dvojice Lennon/McCartney spolupracovali na muzice i Jagger/Richards. Na počátku byl ovšem lídrem Brian Jones. To se však s růstem popularity změnilo a tahákem kapely se stal Mick Jagger a kytarista Keith Richards. Rolling Stones patřili k britské vlně skupin, které dosáhly obrovského úspěchu také ve Spojených státech a byly spojovány s kulturou vzdoru šedesátých let.

foto: Sony Music

A valí se dál…

Skupina čerpala vždy ze svých blues-rockových kořenů. Původně hrála pouze coververze od svých bluesových idolů, později zaznamenala větší úspěch s vlastními autorskými písněmi; jako „(I Can’t Get No) Satisfaction“ a „Paint It Black“, které se staly mezinárodními hity.

V roce 1989 byli Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Mick Taylor, Ronnie Wood, Bill Wyman, Charlie Watts a Ian Stewart) uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame a také do UK Music Hall of Fame v roce 2004. Časopis Rolling Stone skupinu v letech 2004 a 2011 zařadil na čtvrté místo seznamu „100 největších umělců všech dob“. Odhadovaný rekordní prodej alb činí 240 milionů prodaných nosičů. Dosud skupina vydala 30 studiových alb, 28 koncertních alb a 26 kompilací. To nejnovější  Blue & Lonesome bylo vydáno v prosinci 2016 a dosáhlo 1. příčky v prodejnosti ve Velké Británii a 4. příčky v USA. V roce 2018 získalo cenu Grammy Award za nejlepší tradiční bluesové album.

zdroj: Magazin Rolling Stone, WikipedieLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související