Z cyklu zapomenuté recepty: Křehotinky

foto: Kaufland

Tahle sladká dobrota je asi známější pod názvem milosti, ale křehotinky je o dost výstižnější. Krásně křupnou, když do nich kousnete a opravdu jsou velmi křehké.

Vlastně jde o drobné sladké pečivo, které se dřív připravovalo hlavně o Velikonocích, ale podle mnoha záznamů také velmi často k různým slavnostnějším příležitostem, například k narozeninám, při posvíceních, nebo se i nosily jako dárek novopečené mamince po porodu a dávaly se i oráčům, než poprvé na jaře vyjeli na pole.

Recept na ně najdeme už v kuchařce Dobromily Rettigové, já jeden klasický objevila i v kuchařce První republika u stolu od Jaroslava Vašáka. A je skoro na chlup stejný, jako ten, který mám zapsaný v sešitě od své babičky. Křehotinky neboli milosti bývaly opravdu velmi oblíbenou pochoutkou a je škoda, že se už nyní téměř nedělají. Ale třeba zase začnou. Až je ochutnáte, pochopíte, že je to opravdu dobrota.

Křehotinky existují v mnoha dalších variantách, především tvarohových. Zaměnit lze i další ingredience, například víno za rum, těsto obohatit čerstvě nastrouhanou citronovou kůrou a místo cukru potřít povrch třeba jahodovou marmeládou. Já osobně ale hlasuji pro klasickou variantu. Nemá chybu.

Na křehotinky budete potřebovat:

250 g polohrubé mouky, 2 žloutky, 6 lžic smetany, 2 lžíce bílého vína, 50 g másla, 50 g moučkového cukru, trochu vanilky, sůl.

Postup je snadný. Mouku prosejte na vál, přidejte cukr, vanilku, sůl a promíchejte. Uprostřed udělejte důlek, přidejte žloutky, smetanu, víno a povolené máslo a dobře propracujte. Těsto by mělo být měkčí než to na nudle. Každá mouka saje jinak, proto případně upravte množství tekutiny. Z těsta vyválejte plát asi 3mm silný a rádýlkem nebo nožem vykrájejte obdélníky o velikosti cca 3×6 cm. Jednotlivé kousky po stranách nakrojte, aby se při pečení nekroutily a smažte je v rozehřátém oleji nebo sádle do růžova. Vyndejte na mísu, pocukrujte z obou stran a můžou se ihned jíst.



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související