Léto je v plném proudu a chuť na zmrzlinu stoupá. Většinou ji považujeme trochu za hřích, ale je to tak doopravdy? Kdy ji můžeme jíst bez výčitek, kdy raději vynechat a které dát přednost?
Pokud máte na chladivou lahůdku chuť, není třeba si ji odpírat. Klidně si ji dejte, jen není zrovna rozumné sníst velký kelímek na posezení. Důležitá je také kvalita. Zmrzlina do pestrého jídelníčku zdravého člověka samozřejmě patří. Je to ovšem dezert, který obsahuje poměrně velké množství cukru, a protože je studená, nepřijde člověku tak sladká. Proto je třeba ji konzumovat v rozumné míře.
MLÉČNÉ BÍLKOVINY
Zmrzlina je podle odborníků nutričně mnohem hodnotnější než lecjaký jaký jiný dezert, který lidé běžně upřednostňují. Obsahuje totiž mléko a smetanu, tedy mléčné bílkoviny, které jsou zdrojem vitaminů rozpustných v tucích. Mléčný tuk je také vítaným zdrojem vápníku. Z tohoto hlediska se jogurtová zmrzlina doporučuje i jako svačina.
OČISTA ÚST
Z nutričního pohledu jsou tedy vhodnější smetanové zmrzliny, ale na osvěžení během dne jsou lepší sorbety. V Itálii mělo sorbetto odjakživa výlučně digestivní funkci a zachovalo si ji dodnes. To znamená, že se servírovalo při velkých slavnostních obědech mezi chody. V restauracích jej dnes běžně nalezneme na menu složených z více chodů. Typicky se podává mezi hlavním chodem – rybím či masovým, aby tzv. „očistilo ústa“.
ZMRZLINA I PŘI DIETĚ?
Většina přísných omezení jídelníčku je z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní. Proto bychom žádnou z potravin neměli zcela vyloučit. Spíš je vhodné se zamyslet nad zkonzumovaným množstvím. A i když člověk drží dietu, tělo potřebuje dostatek cukru. Nemusíte se tedy na dobro vzdávat klasické zmrzliny. Vybírejte však smetanové či jogurtové druhy, protože mají dostatečný mléčný základ. Samozřejmě, že se tím zvyšuje obsah cukrů i tuků, ale jejich energetická hodnota je většinou celkem přijatelná.
PROČ RADĚJI KOPEČEK
Z hygienického hlediska by měl být člověk u zmrzlin extrémně obezřetný, především u točené zmrzliny. Ve stroji na výrobu stačí špatně vyčistit trubice a může z toho nastat problém. „Z tohoto důvodu si osobně nedávám klasickou točenou zmrzlinu. Jednak se u ní většinou nemůžeme bavit o kvalitě, jelikož většina provozů míchá koupenou směs a zadruhé vidím velký problém ve strojích, které se pro točenou zmrzlinu u nás používají. Nelze všechny házet do jednoho pytle, nicméně obecná kultura práce s točenou zmrzlinou u nás je hlavně z hlediska hygieny katastrofální,“ říká Jan Diehel specialista přes mražené zmrzliny, který by z těchto důvodů doporučil zmrzlinu kopečkovou.
Tři zmrzlinové TIPY z redakce
- Nejlepší kopečková zmrzlina? PISTÁCIOVÁ Gelaterie Grom, Václavské náměstí 55
- Nejlepší nanuk? Tvarohový MÍŠA
- Nejlepší zmrzlina ve vaničce? Magnum Double Ruby 440 ml